צניעות

ט שאל לפני 6 שנים

שלום הרב.
לאחרונה התחלתי לתהות בשאלה למה אישה צריכה לכסות את עצמה כל כך? מה הבעיה שאישה תלבש מכנס שקצת חושף את גופה? אני מדבר על חשיפת הגוף לא למטרות מיניות, לא כדי לפתה את הסובבים, אלא כי פשוט ככה יותר נוח, ככה כולם עושים. זוהי הנורמה.
אז השאלה שלי היא כזאת: האם לדעתך יש בעייתיות עם עצם חשיפת הגוף ברמה מסוימת כשלעצמה (כלומר, האם בעצם החשיפה יש בעיה)? ואם כן, מה הבעיה בזה?
ועוד שאלה: ברור לנו (ותקן אותי אם אתה חושב אחרת) שיש פער מסוים בין הנורמה בחברה הדתית ובין הנורמה בעולם המערבי מבחינת צניעות. כמו כן, אפשר לראות שלאורך השנים העולם המערבי הולך במגמה מסוימת בעניין הצניעות (יותר חופש, פחות הגבלות, וכו') והעולם הדתי הולך בעקבותיו. כך נוצר פער (יחסית) קבוע בין שני העולמות, כתוצאה מכך ששניהם מתקדמים לאותו כיוון ואף אחד לא נשאר במקום. לדוג', אם פעם היה מאוד נדיר לראות בת דתייה לובשת מכנסיים, היום זה די נפוץ. לכן, אם כל הצניעות הזאת זה עניין של נורמה, והנורמה משתנה עם הזמן (ועם המקום) – איך אפשר לקבוע מה צנוע ומה לא? הרי לכל אחד ולכל זמן יש גישה משלו.
יצא לי קצת מבולגן כי אני די מבולבל, אבל אשמח אם בכל זאת תענה על 2 השאלות. על הראשונה תענה ללא שום קשר להלכה ולדת, אלא רק במישור המחשבתי, ועל השנייה תענה עם קשר לעולם הדתי.
תודה רבה מראש!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 שנים

לא יודע מה השאלה הראשונה ומה השנייה.
ראה מאמרו של ידידי נדב שנרב כאן:
http://www.bmj.org.il/userfiles/akdamot/29/_1.pdf

א הגיב לפני 6 שנים

לא קראתי את המאמר, אבל ממה שהבנתי הוא עונה על השאלה השניה. אשמח אם תענה על הראשונה: האם, לדעתך, יש בעיה בחשיפה עצמה (אני לא מדבר על הלכה)? אני שואל את דעתך מבחינה אנושית, ערכית.

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

אנושית יש ערך בצניעות גם לנשים וגם לגברים. אבל מה ראוי ומה לא זה תלוי בנורמות המקובלות ובטביעות עין )להבדיל מקריטריונים קשיחים ואוניברסליים( ולכן קשה לקבוע קריטריונים.

השאר תגובה

Back to top button