קאנט ומטאפיזיקה

שו"תקטגוריה: פילוסופיהקאנט ומטאפיזיקה
רועי שאל לפני 2 חודשים

שלום הרב.
להבנתי, קאנט שולל מכל וכל את היכולת שלנו לדבר בכלל על אמיתות מטאפיזיות… כיוון שאם כל היש שאנחנו תופסים מותנה במנגנון התודעתי בו אנו תופסים אותו, אין טעם לדבר על ״המציאות כשלעצמה״, כיוון שאיננו יודעים מה היא בכלל ( תקן אותי אם אני טועה בניסוח קאנט, אך למיטב ידיעתי דעתו של קאנט היא שיש חוסר ביכולתנו לעסוק במטאפיזיקה בין כה וכה)
ועדיין, אתה לדוגמה כתבת ספרים רבים העוסקים במטאפיזיקה, כמו עוד סופרים, פילוסופים והוגים אחרים… לכן הדבר לא מסתדר לי.
א- או שמצאנו דרך לעקוף את קאנט ולעסוק במטאפיזיקה, ופשוט לא שמעתי עדיין על השיטה הפילוסופית/ פילוסוף שהגה אותה.
ב- או שאין לנו כל דרך לעסוק במטאפיזיקה במידה ונאמץ את קאנט.
ג- או שאינני מבין את קאנט
אשמח לתשובה מפורטת
תודה רבה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

קושייתך דומה לקושיית לב שסטוב על קאנט. ראה בטורים על צייטלין (494 והלאה).
ככל הזכור לי, אני כמעט לא עוסק במטפיזיקה, ובמעט שכן ענייני הוא במה ממנה שנתפס אצלנו. כלומר בפנומנה שלה ולא בנואומנה שלה. לטענתי אפשר לצפות במרכיבים לא חומריים של המציאות (ראיה אידיתית) באמצעות האינטואיציה שלנו. זה לא שונה עקרונית מתצפיות במציאות החומרית. לכן לא נכון שלפי קאנט אי אפשר לעסוק במטפיזיקה.

רועי הגיב לפני 2 חודשים

תודה רבה על התשובה המהירה
אמשיך כאן
תקן אותי אם אני טועה, אבל ספרים כמו המצוי הראשון לדוגמה- רובו ככולו עוסק במטאפיזיקה, לא?
או שאינני מבין את המוני מטאפיזיקה לאשורו…
להבנתי מטאפיזיקה הכוונה לעיסוק במה שקיים מאחורי התופעות הנראות לעין בבחינה אמפירית, במהות השורשית של המציאות, במה שקיים כ״יש״ כשלעצמו ולא תלוי בתפיסתנו אותו- שאלות כמו קיומו של האל, בריאה, רצון ובחירה חופשית, שאלות תאולוגיות כמו השגחה פרטית וכו וכו.
שוב, להבנתי אחרי קאנט קשה לדבר על הנושאים הללו, מכיוון שאנחנו מכירים בכך שבעצם איננו תופסים שום דבר ממה שקיים ״כשלעצמו״, אלא אנחנו יכולים להכיר בדברים רק לאחר שעברו את ההכפפה התודעתית שלנו…
השוואה יפה שראיתי בנוגע לקאנט- בתפיסתו, אנחנו משולים בעצם לעוורי צבעים; בעוד בעולם החיצוני קיימים צבעים כמו ירוק, סגול ואדום, אנחנו מסוגלים לראות רק שחור ולבן (נניח), ללא יכולת בכלל לחשוב או לעסוק במה שקיים מחוץ לתפיסתנו, וזאת, מכיוון שהוא מחוץ לתפיסתנו כמובן, למרות שהצבעים אכן קיימים כיש במציאות כשלעצמה ( אבקש ממך להניח בצד לצורך הדוגמה את הנושא של קווליה, רוח, והסובייקטיביות בתפיסת הצבעים ובכך באמת כנראה אינם קיימים ״כשלעצמם״, הדוגמה רק נועדה להעביר את הנמשל…). במצב כזה רק האל יכול להכיר בצבעים כמו ירוק, סגול, אדום וכו מכיוון שהוא חופשי ממגבלות התבונה והתודעה הכופות עלינו את תפיסתנו. לכן נראה שאין כבר סיבה רצינית לעסוק במטאפיזיקה…
גם אם נעסוק כדבריך רק בפנומנה של הדברים ולא בהם עצמם, אז כבר רוקנו את כל הנושא ממשמעותו; אינננו עוסקים כבר בקיים כשלעצמו, אלא בהיאך אנחנו תופסים אותו, ואז אנו לא שונים מאותם עיוורי צבעים שיטענו שכל מה שקיים הוא בגוון שחור לבן, ללא ידיעה וללא יכולת בכלל לדעת על המציאות שקיימת מחוץ להכרתם.
המפלט היחיד מזה הוא לדעתי להגיע למסקנה שאין בכלל טעם להניח עולם שקיים ״כשלעצמו״, מחוץ לתפיסת התודעה שלנו, מכיוון שאף אחד בעצם לעולם לא יכול להכיר בו… אז למה להניח אותו? אבל מרגיש לי שבכך אנחנו כבר מתקרבים לאידיאליזם, אני טועה?
ומה כוונתך באינטואיציה רוחנית? כמו התפיסה של ריה״ל בכוזרי? כלומר תפיסה מיסטית-חושית?

בכל מקרה, סליחה על הטרחה ואורך השאלה ותודה רבה לרב

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

אכן יש סוגיות מטפיזיות שאני עוסק בהן, אבל כפי שכתבתי זה באופן שבו אנחנו תופסים אותן.
אתה מערבב בין מטפיזיקה לבין נואומנה. כתבתי לך שזה ממש לא אותו דבר. אפשר לדבר על רצון חופשי ועל אלוהים כתופעות, כלומר על התפיסה שלנו אותם. אין לזה שום קשר לנואומנה.
לגבי קאנט, הפניתי אותך לטורים על לב שסטוב.
אינטואיציה היא כושר תפיסתי. אין שם שום מיסטיקה. היא משמשת אותנו גם במדע. כתבתי על כך ספרים, בפרט שתי עגלות ואמת ולא יציב.

השאר תגובה

Back to top button