קונצנזוס מדעי בקשר לקורונה

שו"תקטגוריה: כלליקונצנזוס מדעי בקשר לקורונה
Oren שאל לפני שנה 1

שלום הרב.

כיצד ניתן לקבוע מה הקונצנזוס כיום? כרגע מקובל מאוד ללעוג ולסנוט בכל מדען שחושב אחרת. ד"ר פרייס זוכתה מתביעת דיבה כנגד 4 מחברי מח"צ, אחר שקראה להם "מכחישי קורונה", השופט כתב שהיא פעלה מתוקף תפקידה להגן על הציבור. אפילו אותך ראיתי מכנה את יורם לס "מכחיש קורונה". לאחרונה מח"צ ניסו להרים קמפיין מודעות על אוטובוסים בחברת דן ("על חיסוני קורונה לילדים – רק ההורים מחליטים") וגם את הקמפיין המסכן הזה אחרי לחץ רב חברת דן לא תפרסם (https://twitter.com/Nadav_Eyal/status/1462529593114566659).

2 שאלות:

1. אם החלטנו שצריך להקטין ולהשתיק את כל מי שיכול לפגוע בהצלחת ההתמודדות עם הקורונה, כיצד אנחנו יכולים לדעת שאכן הקונצנזוס המדעי הוא מה שאנחנו חושבים שהוא? שמא הוא שונה לחלוטין, אבל הצלחנו להשתיק את המדענים שחושבים אחרת, מחשש שיבולע להם? כשג'ורג'קאנטור העלה רעיון מתמטי לא לגיטימי בעיני חביריו, הדבר עלה לו כנראה בשפיות דעתו. שמא הרוב מתנגד למה שנחשב קונצנזוס, ושותק?

2. אם חלילה האמת היא שנזקי חיסוני הקורונה עולים על תועלתם, וצריך להוריד אותם מהמדף, כמו שעושים מדי פעם עם חיסונים, האם בסיטואציה שנוצרה אנחנו יכולים להיות בטוחים שיקומו מדענים אמיצים ויכתבו מחקרים שיבארו את העניין? ואם יכתבו מחקרים כאלה, האם הם יתקבלו ויישמעו כראוי באוירה שנוצרה?

בתודה ובתקווה שהדיון לא יתדרדר מהר מדי

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

1. מי שלועג וסונט יש לשאול אותו. אני מצדד בחופש להביע כל דעה ולהתייחס ברצינות לכל דעה מנומקת. דעות לא מנומקות או שטותיות, גם אם הן של מדענים, אפשר ללגלג עליהן, אבל לא להשתיקן. והבוחר יבחר. ברור שיש חופש לפרסם כל פרסומת כל עוד המידע חשוף לציבור. אמנם כאן המצב אינו פשוט כי פרסום של מידע שקרי הוא בעייתי, ואני לא בטוח שנכון לאפשר זאת. השאלה היא מי יקבע שמידע כלשהו הוא שקרי. לא יודע.
יורם לס מקשקש במוח מתחילת הקורונה, וכל פעם מתבדה מחדש (בעובדות פשוטות. כנראה ממש משקר, או שלא בדק). תוכל לחפש קטעים של ליאור שליין שעושה ממנו צחוק. הוא קנה את היחס הזה לדבריו במו ידיו.
2. אני מקווה שכן.

Copenhagen Interpretation הגיב לפני שנה 1

הכי קל לקחת אנשי קש חסרי כשרון להגן על העמדה וכך להגחיכה.

הייתי רוצה לראות פעם מישהו מאנשי ה"מדע "החדש" או מהחכמולוגים של מטרד הבורות שיסכים לדיבייט נגד פרופ' אייל שחר, פרופ' קימרון או ד"ר רפאל ציוני.

שטיפת מוח 101

אלכס הגיב לפני שנה 1

1. ככל הזכור הרב ביטל במחי יד ובזילזול את דעת החולקים על עמדת הממסד הרפואי, שמח לראות שהעמדה כרגע היא "להתייחס בכבוד לכל עמדה מנומקת"

ואם ליאור שליין שמתפרנס מליצנות הגחיך את פרופסור לס – מה יאמרו אזובי הקיר….

2. קשה להאמין שיקרה – יש דיקטטורה רבת שנים ורבת כוח שמשתיקה בתקיפות מי שלא מתיישר עם הממסד הרפואי וחברות הפארמה

ובהזדמנות זו אני ממליץ בחום לקרוא את הספר המצוין "צבים כל הדרך למטה" שעוסק ביסודיות רבה בבטיחותם של החיסונים (נכתב עוד לפני הקורונה)

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

1. לא ביטלתי את החולקים על הממסד הרפואי. לכל היותר ביטלתי טענות טיפשיות שלהם. אבל בהחלט יש לי אמון כללי במדע ובדרך התנהלותו. גם אם יש טעויות בטווח הקצר הן מתוקנות בטווח ארוך יותר, וזה עובד טוב יו’ר מכל דרך אחרת שאני מכיר, בטח מדרכי הקונספירציה שהן בד"כ מטופשות ממש. בכל אופן, אם גרמתי לך שמחה – והיה זה שכרי.
2. בשביל להגחיך את לס האידיוט והשקרן לא צריך אפילו להתפרנס מליצנות. הוא עושה את העבודה בעצמו.

אלכס הגיב לפני שנה 1

תודה על המענה המהיר ועל השמחה ?

כתבת – "יש לי אמון כללי במדע ובדרך התנהלותו"

בספר שהמלצתי עליו הוא מכנה אמונה תמימה זו בשם "מיתוס המדע הטהור"

בוא נתמקד בקורונה – האם אכן לדעתך המדענים והרופאים המעורבים בפיתוח חיסוני הקורונה פועלים במסירות נפש ובניקיון כפיים מלא אך ורק לשם שמיים ומטרתם היא אחת – להביא מזור לאנושות הנמצאת בסכנה?

אין מצב שמשתרבב פה ושם שיקול כספי רח"ל? הרי סוף סוף החיסון מיוצר על ידי חברה עסקית שמטרתה להרוויח, ומשווק על ידי ממסד רפואי שעשרות שנים עושה זאת והאינטרס המובהק שלו הוא שלא יהיה פקפוק במוצר

ואם התשובה לשאלתי לגבי טוהר כוונותיהם של נציגי פייזר והביג פארמה היא חיובית – מדוע כאשר מגיעים לצד שמתנגד לממסד הרפואי, מתפוגג לו המיתוס בענן עשן והם הופכים כברירת מחדל להיות הזויים, ודעותיהם הם טפשיות??
לא מצאתי בשום מקום שאתה מתייחס עניינית לדעותיהם המנומקות של מומחי מח"צ לקורונה למשל

אולי הגיבוי התקשורתי והממסדי המסיבי (אפילו ליאור שליין אומר כך…) מקהה במקצת את שיקול הדעת ואת הביקורתיות?

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

אלכס, אני מבין שיש לך אמון מלא במיתוס הספר הטהור. אז מה אם הוא כותב?
אני טוען שאתה מכליל את כל עולם המדע תחת כותרת אחת. מכיוון שהוא מבוזר ויש בו גורמים שונים, איני מקבל את התזה הקונספירטיבית שלך. לפייזר ודאי יש אינטרס כלכלי, אבל יש גופים רגולטוריים שתפקידם לוודא שזה לא יפגע באיכות הטיפול/המוצר, ויש הרבה מעבדות ואנשי אקדמיה בלתי תלויים שבודקים אותם. תמיד יש קולות מנוגדים, וזה חלק מהפלורליזם המדעי, ועדיין העולם המדעי בכללותו עובד טוב מאד. הכי טוב שיש. בטח יותר מכמה קולות אזוטריים שמבקרים אותו. זה לא אומר שהם אף פעם לא צודקים, אבל הם בד"כ לא צודקים.
לא כתבתי בשום מקום שכל מתנגדי החיסונים הם הזויים. אמרתי שיש ביניהם הרבה מאד הזויים (הרוב הגדול להערכתי). אני לא פוסל טיעון רק בגלל שהוא נגד העמדה המדעית, אבל אני בהחלט מתייחס אליו בפקפוק רב. אפסול אותו רק כשאחשוב שהוא לא הגיוני. טיעונים רבים שראיתי ממתנגדי החיסונים אינם הגיוניים, ואפילו סתם עקשניים ומכחישי עובדות. זה לא אומר שכולם כאלה, וכל טיעון צריך להישמע ולהיבדק לגופו.
בכל אופן, להתרשמותי ברור שהחיסונים מועילים וההתנגדות להם היא טיפשית. הטיעונים שראיתי שם לא הגיוניים ועושים מעכבר פיל. תמיד יש סיכונים כאלה או אחרים. הצבעה עליהם לא אומרת מאומה.
נדמה לי שאם יש כאן מישהו שהשיח הציבורי מכהה את הביקורתיות שלו והופך אותו לחד צדדי ומגמתי זה לא אני. אבל כאמור אולי אני מגמתי גם בזה.

השאר תגובה

Back to top button