שכיר שהתבטל באופן חריג

שו”תשכיר שהתבטל באופן חריג
עייף שאל לפני 10 חודשים

שלום הרב,
מישהו (אני) עובד מהבית בחברת הייטק. הוא התבטל קשות במשך כשבועיים בצורה לגמרי חריגה, אבל עם חלקלקות לשון וצירופי מקרים הדברים לגמרי נעלמו מהרדאר המינהלי. בתכלס המישהו הזה יקבל כמה וכמה אלפי שקלים על פארש. להחזיר את השעות האבודות בתשלומים אחרי שעות העבודה זה לגמרי פחות נוח מדרך כלשהי להשיב את הכסף. לספר למנהל דברים כהווייתם זה בלתי נעים בעליל כי א\’ יחשוד ויתהה באופן כללי ב\’ מציג אותי כ\”קיטבגיסט\” מוזר וצדקני. מה צריך לעשות מצד חובה הלכתית גמורה מעיקר הדין

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 10 חודשים

צריך להחזיר את הכסף או להשלים את העבודה. איך שזה יציג אותך זה שיקול לא מאד חשוב.

עייף הגיב לפני 10 חודשים

אפשר בבקשה הרחבה מהיכן דנתוני?
להחזיר את הכסף ככל שאני יודע אי אפשר טכנית. החברה צריכה להוציא קבלה על כל תשלום ויש תהליך מאד מסודר. אין דבר כזה לבוא למזכירה להגיד לה קחי בבקשה כך וכך שקלים שקיבלתי בטעות, וזה ממש סיפור הזוי לספר לה. אני לא רוצה להחזיר שעות אלא להחזיר כסף. מהסיבה הפשוטה ששעה בזמן החופשי המצ’וקמק שיש לי בערב וביום שישי עם המשפחה יקרה לי יותר מהכסף שמתומחר לפי שעות רגילות בשעות עבודה בימי עבודה. גם את ימי החופשים שלי אני רוצה לממש כחופש. רק הלכה גמורה אני רוצה כרגע בלי מידות חסידות ומה שראוי מבחינה מוסרית כללית. למה החברה בעצם יכולה לכפות עלי את השווה כסף שבאמצעותו אני אשלם.
אם נניח וביררתי ובאמת אני לא יכול להחזיר את הכסף אלא רק בצורה לא פורמלית להחזיר את השעות. אבל אני עצמי לא רוצה לפרוע את החוב בשעות אלא רק בכסף. האם במקרה כזה אני יכול להשתמט? אם אחד שגנבתי ממנו כסף עושה לי קונצים ורוצה שאני אפרע לו דווקא בארגזים של מרשמלו אני חייב לארגן לו ארגזים של מרשמלו? מה אני אמור לעשות במצב כזה. אציין שהלב שלי לא כואב על העניין ויש לי תירוצים וחישבוניישנים מכאן ועד הודעה חדשה אבל לא משהו שבאמת יכול לעמוד פורמלית. לכן אני שואל רק על הלכה מחייבת בלי תוספות.
אולי עוד דבר. די ברור לי שאם אני אספר את הכל (נניח למנהל שלי) אז הוא לא יגיד לי לשלם שום דבר. הוא יגיד לי חבל מאד ויחשוב עלי מחשבות קצת שליליות אבל לדעתי כמעט בטוח שיגיד מה שהיה היה ועזוב אותך מחשבונות. כלומר אני מעריך שאני יכול להשיג “מחילה” רשמית על החוב הזה אבל האמת שאני מתמחר את הצורך להודות כעלות גבוהה יותר עבורי מאשר הסכום הגנוב וממש לא בא לי לעשות את זה.
אז הפלפול שלי הוא כזה – פורמלית אני חושב שאני זה שיכול לבחור איך להחזיר. אני בוחר להחזיר בכסף. הם לא מאורגנים לקבל כסף. אז בעיה שלהם ושיהיו בריאים. הם יודעים לקבל בחזרה רק שעות וזה אני לא רוצה לתת להם. “מחילה” רשמית אני גם כן לא חייב להשיג. ואולי גם מחילה שלא מדעת הוי מחילה. זה פלפול סרק?

אולי הגיב לפני 10 חודשים

אולי תרשום כמה ימים שתעבוד בהם כימי חופשה?

בברכה, עייצעס גייבער

mikyab צוות הגיב לפני 10 חודשים

אתה יכול לשאול אותם. אבל אם אין להם דרך לקבל כסף אתה צריך להחזיר שעות. אם לא נוח לך, היית צריך לחשוב על זה בעת שביטלת את הזמן.
לדעתי אתה לא יכול להחזיר להם כסף. אתה חייב להם מכוח חוזה כמה שעות עבודה שלא נתת. החוזה ביניכם לא בטל, שכן אתה ממשיך לקבל שם משכורת. לכן יש כאן חוב של שעות עבודה. אם הם לא יכולים לקבל כסף, זה בגלל חוקים שלא תלויים בהם. או שתשלם להם כסף שיכסה גם את העלויות הנילוות.

עייף הגיב לפני 10 חודשים

טוב, תודה רבה. אמנם אני לא בטוח שהבנתי את כל הנימוקים (למה באמת החוב הוא ‘שעות עבודה’ ולא כסף וגם אם כן למה אם החוב הוא שעות עבודה אז אני חייב להחזיר שעות ולא לבחור להחזיר בכסף ומה נפק”מ אם יש חוקים או סתם מדיניות שלהם והאם החוקים תלויים בהם או לא), אבל אם כך צריך אז כך צריך ואני אחזיר שעות וגמרנו.

mikyab צוות הגיב לפני 10 חודשים

בהצלחה, ובמקום שבעלי תשובה (עם קבלה לעתיד) עומדים…

השאר תגובה