תורה

EA שאל לפני 2 שנים

שלום הרב, 
אני מכיר כמה אנשים שברגע שיש להם דילמה או התלבטות בנושא מסויים (לא קשור לתורה) כגון האם ללכת לגור במקום אחר, או האם להשקיע כסף בחברה הזאת או באחרת, או האם אני צריך את הניתוח שמציעים לי הרופאים או זה יעבור בע״ה וכדומה וכדומה, הם הולכים לרב ושואלים מה הם צריכים לעשות; האם יש בזה היגיון ? האם רב באמת יכול לכוון אותם בדרך הנכונה אע״פ שאין לו מושגים בחמריות או בעסק או ברפואה למשל הנל ? ויש כאלו שאמרו לי שבטח הוא יכול, כיון שיש הכל בתורה. האם המימרה הזאת נכונה ? ואם היא נכונה, איך באמת מוצאים הכל, אני בעצמי לא מצאתי אפילו  את המשפט פיטגורס, אבל אולי בגלל שאני לא לומד מספיק אז אני לא מוצא ואם באמת אני לומד מסכת עירובין בעיון רב אני אמצא שמה גיאומטריה וטריגונומטריה וכו? ומאידך אם היא לא נכונה, מה הפשט של ״הסתכל באורייתא וברא עלמא״ שלפי זה ברור שיש הכל בתורה ? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

המדרש "אסתכל באורייתא וברא עלמא" הוא מדרש בעלמא, ואין להסיק ממנו שום מסקנה. לא סביר בעיניי שיש מידע מדעי בתורה, וגם אם כן אין לאף אחד דרך להוציא אותו משם. המדרש מתכוון כנראה לומר שמה שאני צריך להדרכה שלי בחיים נמצא בתורה, וגם זה לא מאד ברור.
אם אפשר היה להוציא הכל מהתורה הייתי מצפה שחכמים יחשפו את התרופות לכל המחלוקת, את הטכנולוגיות העתידיות, וכך יחסכו לנו המון זמן ונוחיות ויאפשרו לנו לנצח בכל המלחמות ולהתגבר על כל הקשיים. אלו שטויות כמובן.
כבר סיפרתי כאן פעם שכשלמדתי בישיבה בבני ברק והלכתי אחה"צ לאוניברסיטה (עשיתי אז דוקטורט בפיזיקה), אמרו לי החבר'ה בישיבה מה יש לך לחפש באוניברסיטה, הרי הכל נמצא בתורה?! אמרתי להם: תשובתכם בתרתי: א. אנא מצאו לי את הפתרון של משוואת שרדינגר לבור פוטנציאל מסתובב. זה יחסוך לי המון זמן ואוכל להקדיש אותו ללימוד תורה. אין צתורך לומר שעד עכשיו לא קיבלתי את הפתרון מאף אחד שם. ב. אם גם משוואת שרדינגר נמצאת בתורה, אז אני לומד תורה כל היום, אלא שאחה"צ אני לומד אותה באוניברסיטה. אז מה הבעיה שאני הולך לשם? וכי המקום גורם?!
ללמדך שאלו סיסמאות ריקות מתוכן, שמי שאומר אותן אין לו מושג האם זה נכון ומה זה אומר. קשקוש בגרוש. בכל זה הארכתי בטרילוגיה (לעניין זה מוקדש בספר השני פרק מיוחד).
אבל כמובן יש ערך בהתייעצות עם אדם חכם, לאו דווקא תלמיד חכם. זה תמיד טוב. לא לקבל הוראות אלא לקבל עצה והכוונה בחשיבה.

אהוד הגיב לפני 2 שנים

המדרשים המדברים בהתבוננות ב"התורה" ובריאת העולם מדברים על "תורה עליונה" שהיא התבנית ליצירת העולם הנוכחי. היה ראוי להזכיר את הפירוש הזה, אבל כנראה שמיכי לא למד מספיק . . .

הינה, מתוך ויקיפדיה(של הרה"ג שרקי שליט"א) :
"מאמרי חז"ל המדברים על "התורה" שבה הסתכל ה' וברא את העולם, מתייחסים לתורה העליונה הכתובה "אש שחורה על גבי אש לבנה" (ירושלמי שקלים ו' ה'), וזו אינה התורה שבידינו, ואף חכם מחכמי ישראל מעולם לא למד מדעים דרך התורה, אלא דרך ספרות מדעית. "

EA הגיב לפני 2 שנים

אני גם מכיר את שיטת הרב שרקי שהוא גם (עם הרב מיכי) הרב שלי, לכן הייתי רוצה את שיטת הרב מיכי.
אחי תפסיק להיות ליצן חבל על הזמן שלך, כל בר בי רב יודע שאין אתה חייב לדעת את הכל וק״ו את דברים של כל הרבנים שבעולם, גם האמוראים לא היו מכירים את כל הברייתות, הייתי רוצה לראות אותך ללכת להגיד להם שהם לא למדו מספיק…

א,, הגיב לפני 2 שנים

מהו המקור לדברי הרב שרקי? על עוד "תורה עליונה"

הפוסק האחרון הגיב לפני 2 שנים

"יש הכל בתורה".
מתכונים מיועדים לטפשים, התורה זה לא ספר מתכונים.

החושב הראשון הגיב לפני 2 שנים

כבר מזמן חשבתי שהרב מיכי והרב שרקי צריכים לאחד כוחות. שני ענקי עולם.
אולי ככה יבוא המשיח..

ישי הגיב לפני 2 שנים

א,, המקור ל'תורה עליונה' זה מהזוהר אם אני לא טועה.

השאר תגובה

Back to top button