איזו תגלית חדשה תשכנע אותך שאין ערך לשמירת הלכה?

שו"תקטגוריה: אמונהאיזו תגלית חדשה תשכנע אותך שאין ערך לשמירת הלכה?
פלוני שאל לפני חודש 1

שלום הרב, 
קראתי את חיבורך "המצוי הראשון", נהנתי ממנו מאוד. 
רציתי לשאול, נדמה לי שעולה מדבריך כי כל תאוריה רציונאלית חייבת להיות ניתנת להפרכה, אסור לנו להניח את המבוקש. כעת אני תוהה איזה מבחן מדעי היה יכול לשכנע אותך שאין ערך כלל לשמירת הלכה. 
אם היינו מגלים למשל, שמעולם לא התרחשה יציאת מצרים שמתוארת בתנך, או שמעולם לא היה שום נס על טבעי, בהתנחלות של עם ישראל, האם במצב כזה הרב היה מוכן לזנוח את התאוריה שלו? 
מדוע הרב מיחס חשיבות כה קטנה לממצאים ארכיאולוגים?
למה בעצם הרב מתכוון כאשר הוא טוען שיש תועלת מטאפיזית לקיום מצוות, אם לדבר אין נפקא מינה בעולם האמפירי שלנו האם לא יצרנו "דרקון בלתי נראה שלא ניתן למשש להרגיש או לשמוע"?  

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

ממש לא עולה מדבריי. כמה פעמים כתבתי בדיוק את ההיפך. הינתנות להפרכה היא קריטריון למדעיות ולא לקבילות או לרציונליות.
אני מייחס חשיבות קטנה לארכיאולוגיה מפני שהיא רוויה בהנחות שמתבדות לא פעם, והמסקנות פזיזות ולא אמינות במיוחד.
אם הייתי מגלה שלא ניתנה תורה מסיני, כלומר שאלוהים לא התגלה שם, זה היה משנה את עמדתי.
לא יודע מה פירוש העולם האמפירי. העולם החומרי? למה  שהתועלת תהיה דווקא חומרית? מה יש בעולם החומר שהוא חשוב יותר מעולם הרוח?

אנא הגיב לפני חודש 1

איני מבין מדוע אם אלוהים לא התגלה בסיני – היה זה משנה את עמדתך. סוף סוף עם ישראל קיבל על עצמו את הצוות וזה מספיק בשביל לחייב. ???

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

אם כם ישראל חי בהזיה זו בעיה שלו ולא שלי. כל קפריזה של הציבור מחייבת אותי?

איש אשת הגיב לפני חודש 1

הרב אשמח להמשיך בשאלה מתגלגלת, אתה כותב בהרבה מקומות שהחיוב של ההלכה הוא הקבלה של העם. נניח התלמוד קובל על כל העם, ולכן הוא מחייב את כל המאמינים גם אם תיאורטית יש בו שגיאות וטעויות בהבנת רצון ד'. (תנורו של עכנאי, נו מה..)
זאת אומרת התורה עצמה כן מחייבת והיא נתקבלה בסיני מד' למשה וכו' אבל פרטים בתושבע"פ שלא ניתנו שם מחייבים מתוקף מה? השאלה קצת יותר מתחדדת נראלי אחרי הגמרא כמו שו"ע ודומיו. מחילה שהשאלה לא מנוסחת טוב, אבל זה נושא שאף פעם לא הבנתי כל כך מה כוונתך בו, ואשמח להבין / שתפנה אותי למקומות בהם התייחסת לכך. הרי פה כתבת שקפריזה של עם לא מחייבת אותי, אז האם בהלכה אי אפשר להגיד ככה?

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

כאמור, לא כל קפריזה של הציבור מחייבת אותי. כשניתנה תורה היא ניתנה לציבור ועל דעת הציבור. לכן שם קבלת הציבור מחייבת. זה מה שקורה כשאתה פועל ומקבלת החלטות בתוך המערכת. אבל על עצם קבלת המערכת, ברור שאם אינך מאמין במתן תורה ובהתגלות ובהלכה, זה שיש רוב בציבור שכן מאמין לא מחייב אותך בכלום. ע"ע סיפור החיטה המשוגעת של ר"נ מברסלב.

השאר תגובה

Back to top button