אלוהים משחק בקוביות – פרק 1‎‎

שו”תקטגוריה: אמונהאלוהים משחק בקוביות – פרק 1‎‎
ר' שאל לפני 5 חודשים

שלומות וברכות.
חבר הציג לי את כבוד הרב וחלק מהגותו.
כבוד הרב אכן אדם מרשים ונהנתי לשמוע ולקרוא.

שאלתי:
בפרק 1 של ״אלוהים משחק בקוביות״ת כבוד הרב טוען שאין הצדקה רציונלית לאמץ ערכי מוסר ללא אמונה באל. ושבחירה של אדם לא מאמין בערכי מוסר מעידה שאותו אדם דוקא כן מאמין באל באופו לא לגמרי מודע או שמדובר באדם שבוחר בחירה לא רציונלית בעליל.

לשיטתי, האבולוציה של הפרט לא מסתיימת בפרט. אני טוען שהחברה שאנחנו חלק ממנה היא אורגניזם שמציית לאותם חוקי טבע. ויותר מזה, ללא השרדות של החברה ותמיכה של החברה בהשרדותנו האישית אין לנו סיכוי טוב לשרוד. ושישנם יחסי גומלין בין האבולוציה של הפרט והחברה שבה הוא מתקיים.

אם השרדותי האישית תלויה בהיותי חלק מחברה שורדת. אימוץ של ערכי מוסר מקובלים חברתית זו בחירה מאוד רציונלית. גם אם אינני מאמין באל ומונע אך ורק על ידי השרדותי האישית זו עדיין בחירה רציונלית.

אשמח לקבל התייחסות

בכבוד,

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 5 חודשים

יש בדבריך הנחה שגויה ברמה המושגית. זהו ערבוב של המצוי עם הרצוי.
השאלה אינה האם מדובר בבחירה רציונלית אלא האם יש כאן ערך מחייב. מה שאתה מציע הוא מה שקרוי “הסבר נטורליסטי” למוסר, כלומר העמדתו על עובדות. אבל כל העמדה של המוסר על עובדות (במקרה שלך: תרומתו לשרידות של החברה היא עובדה) היא כשל, שנהוג לכנותו ‘הכשל הנטורליסטי’. הסבר נטורליסטי מסביר כיצד נוצרה אצלנו נטייה כלשהי (האבולוציה יצרה אצלנו נטייה להיטיב), אבל היא לא מסבירה מדוע זה מחייב. חשוב על אדם שנוהג באופן לא מוסרי. מה תוכל לטעון נגדו? שהוא לא מציית לנטיות שקיימות בתוכו. שהוא לא תורם להישרדות החברה? אז מה? יש בתוכי הרבה נטיות ולא לכולן אני מציית. מדוע זה שיש בתוכי נטייה מחייבת אותי לפעול על פיה? זה שוב כשל נטורליסטי, כי קיומה של הנטייה הוא עובדה, ועובדה לא יוצרת נורמה. ואם תטען כלפיו שהוא לא תורם להישרדות החברה, הוא ישאל אותך מניין שיש חובה לתרום להישרדות החברה (בפרט אם זה נגד הישרדותי שלי, או על חשבוני)? אתה מכניס  כאן בדלת האחורית ערך כלשהו, ולגביו אין לך הצדקה (אפילו לא הצדקה נטורליסטית).
את הקשר לאלוהים הסברתי בעימות מול פרופ’ דוד אנוך, שמתואר בטור 456 – 457, באתר. שם תוכל למצוא גם לינק לדיון הפרונטלי בינינו.
 

השאר תגובה

Back to top button