אלוהים תחת הלוגיקה?

שו"תקטגוריה: פילוסופיהאלוהים תחת הלוגיקה?
אוריה נוריאל שאל לפני חודש 1

הצגתי לחבר את המאמר שלך על הטענה שאלוהים הינו תחת הלוגיקה וזה מה שהוא ענה לי, מה אתה חושב? 
טוב ממה שהבנתי הוא לא בדיוק אומר שאלוהים כפוף לחוקי הלוגיקה, הוא קצת רוקד סביב זה.
בכל מקרה אני כן חושב שיש לו כמה טעויות עיקריות ששווה לשאול אותו עליהן.
קודם כל, כל מה שהוא אומר ומוכיח מסתדר טוב מאוד, אבל לפי הלוגיקה שלנו, כלומר הוא פשוט מסיק מחוקי הלוגיקה עצמם שהם תקפים בכל מצב, ואילו יש מצב שהם לא תקפים, מן הסתם שלא נוכל לקבוע שום אמת לגביהם מנקודת המוצא הלוגית שלנו. דבר נוסף, הרי כבר מזמן הוכח שהעולם עצמו בו אנחנו חיים לא בדיוק "מקשיב" לחוקי הלוגיקה שלנו, כלומר ניתן לקחת לדוגמא את היכולת שלנו לנוע שהרי כבר הוכחה לוגית כלא אפשרית על ידי פרמנידס.
דוגמא נוספת היא משולש, מתוקף הגדרתו הוא יכול להכיל רק 180 מעלות, אולם בחלל יש מצבים לוגיים בהם הוא מכיל 270 מעלות. כלומר ייתכן אפילו מצב בו (לפני הנקודה הסינגולרית אולי?) משולש יהיה עגול.
לסיכום, אני לא חושב שניתן להסיק איזושהי אמת לוגית לגבי מערכת לוגיקה או אי-לוגיקה הנמצאת מחוץ למערכת שלנו ויותר מזה, המערכת הלוגית עצמה מכילה סתירות שלא תואמות את המציאות שלנו.
לסיכום, בהנחה ההיפותטית שישנו מצב בעל לוגיקה שונה, או ללא לוגיקה כלל, בתור סובייטים שמוגבלים ללוגיקה, לעולם לא נוכל להוכיח או להפריך אותו. 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

עניתי על כל זה, ולא ראיתי כאן שום דבר חדש.
לא הוכחתי את דבריי על בסיס הלוגיקה. דבריי הם הסתכלות על הלוגיקה ומשמעותה. טענתי היא שדיבורים מחוץ ללוגיקה הם חסרי מובן. אם אתה רוצה לטעון שאלוהים לא כפוף ללוגיקה אז אתה יכול לומר שהוא גם רחום וגם אכזר בו זמנית. גם קייים וגם לא. גם ברא את העולם וגם לא. בקיצור, אינך אומר מאומה. אדם יכול למלמל מלמולי נונסנס להנאתו. אבל אי אפשר לקרוא לזה דיבור או טענה. שאלתי האם אלוהים יכול לברוא אבן שאינו יכול להרים, או יכול לברוא פגז שחודר כל קיר וקיר שעמיד בפני כל פגז בו זמנית? נא לתת לי תשובה על כך ואז נוכל לדבר (או שלא נוכל). כל עוד לא עושים את זה זו סתם הפרחת מילים ריקות מתוכן.
הדוגמה של המשולש היא סתם טעות. במרחב אוקלידי אין סכום זוויות אחר. במרחב לא אוקלידי זה אפשרי, אבל גם שם יש סכום נתון אחר שאין בלתו. בכל מציאות (מרחב או מטריקה) יש סכום זוויות מסוים ואין אחר.

אוריה הגיב לפני 4 שבועות

האמת שדי התחלת לשכנע אותי, אבל כשאתה אומר ש"אלוהים כפוף ללוגיקה" זה נשמע כאילו יש לאלוהים הגיון, לפני שהוא ברא את העולם, גם אז הוא לא היה יכול לברוא משולש עגול? אני מניח שלא, אבל לא כי זה לא לוגי, אלא כי הדברים האלו לא היו קיימים.
אם כך, איך יכול להיות שאלוהים כפוף ללוגיקה?

mikyab צוות הגיב לפני 4 שבועות

אם היית קורא במקומות שהפניתי היית רואה ש"כפוף" כאן הוא בדיוק מה שכתבת לגבי משולש עגול, ולא כפוף במובן שמשמש ביחס לחוקי המדינה או חוקי הפיזיקה.

השאר תגובה

Back to top button