אמונה באלוהים ואינטואיציה

שו"תקטגוריה: אמונהאמונה באלוהים ואינטואיציה
דור שאל לפני 2 שנים

בעקבות ספרך המצוי הראשון:
בסופו של דבר, אם הבנתי נכון, כל הראיות ובעיקר הראיות ה"חושפות" לאמונה באלוהים מתבססות על האינטואיציה שלנו – עיני השכל. ויותר מזה, רק היא יכולה למלאות בתוכן את ארגז הכלים הפילוסופי (ריקנות האנליטי).
האם לדעתך ניתן בעצם לומר שאדם שמאמין כי זה אינטואיציה בסיסית אצלו, יכול להיחשב רציונלי?
זה לא בעצם "האמונה התמימה"?
תודה רבה 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

בדיוק כך. וכך כתבתי להדיא בספר הראשון, וגם כאן באתר. אין שום הבדל בין אמונה תמימה לבין אמונה מתוך חקירה. בסוף הכל מגיע לאינטואיציה.

n הגיב לפני 2 שנים

האם, לדעת הרב, מי שמנהל אורח חיים מסוים, כגון, אצל יהודים – מקיים מצוות, נוהג ביושר, במידות טובות, לומד תורה, וכיוצ"ב – יש סיכוי שישכלל את ה"האינטואיציה" הבסיסית שלו ל"אינטואיציה" ברמה גבוהה יותר ממי שלא עושה את כל אלה?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

זו שאלה של הגדרה. אני חושב שמידות טובות מסייעות להבנה טובה יותר של העולם. אבל אין כאן שום מיסטיקה. יש לאדם פחות הטיות כשהוא מתבונן בדברים ולכן הוא עומד עליהם לאשורם.
לימוד תורה וקיום מצוות לדעתי אין להן השפעה ישירה, אלא אולי דרך תיקון המידות שנעשה במסגרתם.

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

אזכיר כאן שוב את מה שכבר הזכרתי, לגבי הפתגם הישיבתי על "טביעות עין של תלמיד חכם". מהגמרא בב"מ עולה שאין לת"ח טביעות עין טובה יותר מזה של עם הארץ, אלא שעליו סומכים שלא ישקר.

n הגיב לפני 2 שנים

"אני חושב שמידות טובות מסייעות להבנה טובה יותר של העולם. אבל אין כאן שום מיסטיקה" –
1. אבל יש כאן אינטואיציה או הבנה שכלית גרידא?
2. איך אפשר לנסח בצורה חדה וברורה את ההבדל בין אינטואיציה ככושר נוסף מעבר לשכל, ובין מיסטיקה? נשאלתי, ואני קצת מתקשה לענות…

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

כוונתי שאין כאן שום דבר שאדם חילוני לא יכול גם הוא לקבל. השאלה מהי מיסטיקה זה עניין של הגדרה ואין שום טעם לעסוק בו בהקשר שלנו.

השאר תגובה

Back to top button