אמונה וידע

שו”תקטגוריה: כלליאמונה וידע
ק שאל לפני 2 ימים

בס”ד
שלום הרב,
רציתי לשאול מה ההבדל בין אמונה לידע? ואם הם דומים, אז מדוע אמונה שהיא לכאורה מאוד סבירה לא תמיד תתפס כידע.
למשל, כאשר קיימת הגרלת לוטו ואני בעל כרטיס אחד מול מיליון כרטיסים הסיכוי שלי לזכות הוא זניח, אבל עדיין לא נאמר שאני יודע שאני לא יזכה. אבל למשל אני רק מאמין ומצפה לכך.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 ימים

סתם סמנטיקה. פילוסופים רבים עוסקים בזה, וסתם מפלפלים בלי טעם. זה אותו דבר.
ראה על כך קצת בטור 228.

ק הגיב לפני 16 שעות

תודה רבה, קראתי שם, אכן מעניין, אבל נראה שדווקא שם אתה מסכים לכאורה לשיטתם,שההבדל בין אמונה גרידא לידיעה תלויה ברגישות הטענה, למשל האם קיים עבורוו משפט נגדי. אך פה, אתה טוען שאין הבדל בין הדברים.
כמו כן, אם אכן אמונה וידעיה זה אותו דבר למה לא תוכל לומר על כרטיס הלוטו שאתה יודע שלא תזכה? (שם ד”א קיבלת הנחה זו).

mikyab צוות הגיב לפני 12 שעות

אני בהחלט יכול לומר שאני יודע שלא אזכה. אמנם יש סיכוי קטנטן שכן, אבל סיכוי קטן לטעות קיים תמיד. בכרטיס יש עוד בעיה שכן ברור שיהיה קונה אחד שהידיעה שלו תתבדה (שהרי אחד כן זוכה). ועדיין איני רואה הבדל מהותי.

חידוש גדול למיטב ידעתי. הגיב לפני 3 שעות

נראלי כתבת שם שזה די מוסכמה שלא ניתן לומר על כך “יודע”:
“אני יכול לומר “אני משער שהוא לא זכה”, או “אני מאמין שהוא לא זכה” וכדומה. אבל לא נכון במצב כזה לומר “אני יודע שהוא לא זכה””.
למשל גם אם לא היית מתוודע לעולם מי הכרטיס שזכה, עדיין לפי דבריך שם יש בעיה להגיד יודע. אפשר להגיד רק שאני יודע שההתסברות לכך היא קטנה.. או סביר להניח שלא אזכה, אבל לא יודע.

יתירה מזאת, אם אנשים יודעים שהם לא יזכו אז כיצד הם ממלאים לוטו? אלא אנשים מצפים כן לזכות. ורק סוברים שהסיכוי שהם יזכו הוא נמוך.

אם כך מדוע זנחת את החילוק של פלפול הפילוסופים בין “יודע” ל”אמונה”? רק בגלל שלא מצאת חילוק החלטת שעלינו לזנוח בכל זאת את האינטואיציה הזאת? אבל למה לא תתרץ במעין דרכך בטור שם, שקיימת אפשרות שהאינטואיציה הזאת היא אינטואיציה אפיסטמית (ע”ב אינטואיציה משפטית). גם אם אנחנו לא יודעים לבססה במינוח מוגדר.

מיכי הגיב לפני 3 שעות

החילוקים דם הם פלפול פילוסופי-משפטי. אין להם ולא כלום עם המציאות. אם תשתמש במונח “יודע” או לא, זו סמנטיקה.

הפוסק האחרון הגיב לפני 3 שעות

יש הבדל בין ידע לבין ידיעה. אני מניח שאתה מתכוון לידיעה.

ידיעה אינה ניתנת לביטוי במילים, היא לא עוסקת בעובדות חיצוניות אלא בעובדות פנימיות שקשורות ישירות לתודעה של האדם, כלומר בחוויה. לדוגמה, האדם יודע שהוא חווה צבע כתום בזמן שהוא מסתכל על משהו בצבע כתום.

אמונה זה בסך הכך רגש מסוים (רגש של להיות בטוח במשהו) שצמוד לעובדות חיצוניות הנמצאות בתפיסת עולמך (ידע).

תודה הגיב לפני 2 שעות

מדוע זה סמנטיקה בעלמא, הרי סוף סוף אותו אדם שממלא את הלוטו לא יגיד שהוא יודע שהוא לא יזכה. אלא רק נניח סביר שהוא לא יזכה, אבל לא יודע.
האם הרב לא אסנציאליסט לגבי ממושתם של מושגים?.. פשוט ע”פ מה שקראתי במקרה, הכותב הניח בגדול שכל הפילוסופים מסכימים לכך שידיעה איננה אמונה, ואחד מהראיות לכך זהו משל הלוטו. והשני זה במקרה שבו יש אמונה מוצדקת אבל לא מובילה לידיעה בעקבות טעות או משהו כזה. אבל הבעיה שהוא לא באמת נתן הסבר מדוע אמונות מסוג’ א’ יקראו ידיעה ומסוג ב’ לא. פרט לכך ש”ככה” זה. או מסתדר עם האינטואציה. לכן בכל אופן זה מפתיע שהרב גורס שאין באמת הבדל וזהו סמנטיקה.

השאר תגובה