אמונה מירון

שו”תקטגוריה: אמונהאמונה מירון
EA שאל לפני 3 חודשים

שלום רב 
היום קראתי עוד משפט בנוגע לאמונה ״האמינה זו לא דרך לקבל תשובות, זו דרך לחיות עם השאלות״, שרב אחד אמר אותו בגלל שלא מבינים את האסון במירון. 
האם אתה מסכים עם המשפט הזה ? ואם לא, בעצם יש כאן טיעון טוב הלא ברור שאנחנו לא מבינים את הכל, א״כ חלק בלתי נפרד של האמונה זה להמשיך להאמין אף אם אנו לא מבינים ? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 חודשים

לא. לפעמים יש לחיות עם שאלות, אבל זה לא קשור לאמונה. זהו עיקרון רציונלי. גם במדע, כפי שהראה ומס קון, כשיש  תיאוריה טובה לא זונחים אותה גם אם יש בה קשיים, עד שכמות הקשיים מגיעה לרמה גבוהה מדיי ואז מחליפים פרדיגמה.
ברור שאם אני מאמין, לא כל קושי יגרום לי לזנוח את האמונה. אבל כשתהיה כמות מספיקה של קשיים אז בהחלט כן. יושר אינטלקטואלי נדרש מאיתנו תמיד. אחרת אף אחד לא ישנה לעולם תפיסות קיימות שלו.
זה שאיננו מבינים הכל אינו תירוץ. כל עובד עבודה זרה יאמר לך אותו דבר. גם אני יכול לומר לך שבכל יום בבוקר עליך לעמוד על רגל אחת חמש דקות, והרי אינך יכול להבין הכל. האם תעשה זאת?

אהוד הגיב לפני 3 חודשים

“יושר אינטלקטואלי נדרש מאיתנו תמיד”

נציין שכותב זאת אדם (מיכי) שאמר שהוא “מבין למה בוצעו פוגרום ביהודים של מזרח אירופה במאה ב 19”,

בלי שיש לו ידיעות רציניות על הסיבות לאותם פוגרומים, אלא בגלל עניין רגשי עוצמתי שהוא חווה מול הקהילה החרדי.

כמו כן, נציין שאותו אדם (מיכי) שדורש כ”כ ביושר אינטלקטואלי טען שכאשר נחשון וקסמן נחטף אז “כמעט כל המדינה התפללה”.
זו כמובן גם שטות מוחלטת. היו כמובן הרבה יהודים שהתפללו. הרבה יותר מבדרך כלל. אבל להגדיר את זה כ”כמעט כל המדינה התפללה”,
זה חוסר יושר אינטלקטואלי שבא לנסות להבליט את העמדה שלו. אין שום סיבה לחשוב שכמעט כל המדינה (שזה כולל כמעט את כל החילוניים) באמת דיברה עם בורא עולם וביקשה ממנו שנזכה לשחרר את נחשון וקסמן ז”ל.

יושר אינטלקטואלי?
מיכי?

לא ממש . . .

השאר תגובה