אתיקה ואקדמיה

שו"תקטגוריה: מוסראתיקה ואקדמיה
פאפאגיו שאל לפני 2 חודשים

ערב טוב!
איך יתכן שהאקדמיות הכי נחשבות בעולם לא גינו, אפילו בשמחת תורה עצמו, כלל את הטבח. וביותר, הם לא תומכות כלל בתלמידים היהודים אצלם. ממילא גופים פוליטים, אולי ניתן להבין, אך לכאורה האוניברסיטאות הללו הן המגדלור האתי, האם זה לא מעיד על פשיטת רגל של מערב? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

למה החלטת שהן המגדלור האתי? 

דוד ש. הגיב לפני חודש 1

סליחה שאני מתערב.
בכל אופן, על מה זה אולי כן מעיד?
כמעט וניתן לומר ש"האקדמיה" בעולם אנטישמית בצורה חריגה. דווקא הייתי מצפה שההטיה לאנדרדוג תשפיע פחות על אנשים חושבים (טוב… לא כולם באקדמיה חושבים, אבל פחות ממוכרי טאקוס?)

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

ראשית, אני לא חושב שזה פונקציה של יותר או פחות חשיבה. להיפך, לפעמים יתר חשיבה מוביל לטעות. זו המימרא הידועה שיש שטויות כל כך גדולות שרק אינטלקטואלים יכולים להאמין בהן. זו לא בדיחה. מאנשים ברחוב אתה שומע שטויות וטעויות על ימין ועל שמאל, אבל טעויות קולוסליות יש בעיקר אצל אינטלקטואלים.
שנית, יש אגפים באקדמיה שלא עוסקים בחשיבה אלא בקידום אג'נדה. מדובר בעיקר בתחומים שבהם גם לא נדרשת חשיבה מי יודע מה, כמו מגדר, יחסים בינלאומיים ושאר תחומי החרטא למיניהם (הרבה ממדעי הרוח והחברה). אני חושב שהשטויות ששומעים יוצאות בעיקר משם (אם כי כמובן לא רק משם).
ושלישית, צריך לזכור שהאקדמיה היא עולם קוסמופוליטי שבא במגע עם שאר העולם בצורה יותר חזקה משאר האנשים והקבוצות. משהו בקוסמופוליטיות שולל לאומיות ושוביניזם. ובאופן רחב יותר, רעיון העיוועים הפוסטמודרני יוצא נגד כל מי שיש לו טענה לזכות כלשהי על חשבון מישהו אחר. כל מי שסובל צודק. אין חלשים יש מוחלשים. משום מה הרעיון המטומטם הזה קנה לו שביתה חזקה באקדמיה.
ורביעית, יש המון פייק, וכשאתה נחשף למידע שמציג את ישראל ככובש גדול חזק ואכזר, ודי קל להציגה כך, אתה מיד מתייצב לטובת החלש. בפרט על רקע ייסורי מצפון פוסט קולוניאליים.
וברקע הכל יש אנטישמיות בוטה כמובן, אבל נכון שזה לא היה אמור להופיע דווקא באקדמיה.
אבל נדמה לי שגם התמונה החד צדדית שלפעמים מוצגת בפנינו היא פייק. גם האקדמיה אינה כולה נגדנו. נכון שיש שם הפגנות מרושעות והטיות בוטות נגד ישראל, אבל אנחנו מתמקדים בהן כשיש גם הרבה תופעות אחרות. זה מרגיז ומקומם ולכן מתמקדים בזה, אבל זו ממש לא כל התמונה, ובטח לא בימים אלו אחרי המגה-פיגוע של חמאס.
צריך לזכור שלא כל ביטוי בעד פלסטינאים הוא תמיכה בטרור. כיום כל מי שאומר free palestine נתפס כתומך טרור, ומתנהל ציד מכשפות נגד 'בוגדים' ו'אנטישמים', גם בארץ וגגם בעולם. לא צריך להגזים גם לצד השני.

השאר תגובה

Back to top button