אתנן זונה ומחיר כלב – למה דווקא כלב

שו”תקטגוריה: עיון תלמודיאתנן זונה ומחיר כלב – למה דווקא כלב
אורן שאל לפני 2 חודשים

שבוע טוב הרב,
חז”ל מבינים את הפסוק בדברים פרק כג פסוק יט

לֹא־תָבִיא֩ אֶתְנַ֨ן זוֹנָ֜ה וּמְחִ֣יר כֶּ֗לֶב בֵּ֛ית יְקֹוָ֥ק אֱלֹהֶ֖יךָ לְכָל־נֶ֑דֶר כִּ֧י תוֹעֲבַ֛ת יְקֹוָ֥ק אֱלֹהֶ֖יךָ גַּם־שְׁנֵיהֶֽם: 

באופן שהמילה כלב מדבר על כלב בדווקא, ולא כדוגמא לבעל חיים שאינו קרב למזבח. וכבר תמה על זה הנצי”ב מוולוז’ין בהעמק דבר:

גם שניהם. הוראת זה הלשון ביארנו לעיל כ”ב כ”ב לדמות דבר שאינו פשוט כ”כ לדבר הפשוט יותר, וה”נ אתנן זונה הדבר מובן שהוא תועבה באשר זנות הוא ראש כל תועבה, אבל מחיר כלב אינו דבר מושכל אלינו מפני מה הוא תועבה, ובמה כלב גרוע מחזיר ושאר דבר טמא ואמאי מחירו גרוע מכל דבר, ע”ז ביארה התורה דגם שניהם שוין בשם תועבה, וע”כ יש בזה סיבה רוחנית ברוח חיים של כלב, ומש”ה מחירו תועבה ואסור להקרבה:

למה לא עדיף לפרש שכלב הוא בניין אב לכל בעל חיים טמא שאסור להביא את מחירו למקדש? והסיבה שהכתוב נקט דווקא כלב היא שזה בעל החיים הטמא שהיה הכי מצוי לאנשים בביתם. כמו שאנחנו מבינים את הפסוק בשמות פרק כב וְאַנְשֵׁי־קֹ֖דֶשׁ תִּהְי֣וּן לִ֑י וּבָשָׂ֨ר בַּשָּׂדֶ֤ה טְרֵפָה֙ לֹ֣א תֹאכֵ֔לוּ לַכֶּ֖לֶב תַּשְׁלִכ֥וּן אֹתֽוֹ:, שלא מדובר דווקא בכלב, אלא בכל יצור שלא שייך בו איסור נבלה/טרפה. 
וכן ראיתי בישעיהו פרק סו
(ג) שׁוֹחֵ֨ט הַשּׁ֜וֹר מַכֵּה־אִ֗ישׁ זוֹבֵ֤חַ הַשֶּׂה֙ עֹ֣רֵֽף כֶּ֔לֶב מַעֲלֵ֤ה מִנְחָה֙ דַּם־חֲזִ֔יר מַזְכִּ֥יר לְבֹנָ֖ה מְבָ֣רֵֽךְ אָ֑וֶן גַּם־הֵ֗מָּה בָּֽחֲרוּ֙ בְּדַרְכֵיהֶ֔ם וּבְשִׁקּוּצֵיהֶ֖ם נַפְשָׁ֥ם חָפֵֽצָה: 
רד”ק ישעיהו פרק סו פסוק ג
(ג) שוחט השור – אמר מי שישחוט השור להקריבו לפני והוא ברשעו הרי אני חושב אותו בשחטו השור כאלו מכה איש ומת, וכן זובח השה להקריבו כאלו ערף כלב להקריבו לפני, וכן מעלה מנחה לפני כאלו מעלה דם חזיר לפני שהם כמו הכלב והחזיר טמאים, וכן מזכיר לבונה כאלו מברך און ודבר שוא לפני כלומר גזל שהוא און ושוא:
מהפסוק הזה משמע שכלב מוקש לחזיר לעניין חוסר חפצו של השם בו. 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

בהחלט אפשרי וסביר. לא יודע למה לא פירשו כן.
אמנם ההשוואה לאתנן זונה היא בעייתית גם כך. מה רע בחיה טמאה? למה מחירה הוא כמו אתנן זונה?
ראה כאן כמה הסברים (חלשים למדיי):
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%AA%D7%A0%D7%9F_%D7%96%D7%95%D7%A0%D7%94_%D7%95%D7%9E%D7%97%D7%99%D7%A8_%D7%9B%D7%9C%D7%91

Gil הגיב לפני 2 חודשים

על פי חוקרים זה כמו אתנן זונה שניהם איסור זנות פןלחנית. מחיר כלב= זונה ממין זכר שנקראו כלבים לשון שפלות וכן תנוחתם בפולחן. וכאן חוזר הקשר לראיון האחרון במקור ראשון

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

מובא בויקיפדיה שלינקקתי למעלה. אבל להלכה זה ודאי לא נכון.

שניהם מסמלים במקרא את העזות הגיב לפני 2 חודשים

בס”ד ב’ בסיון תש”פ

הזונה מסמלת את עזות הפנים, ככתוב: ‘ומצח אשה זונה היה לך מאנת הכלם’, וכן על הכלבים נאמר:’והכלבים עזי נפש לא ידעו שבעה’. תכונה שכנראה לא היתה חביבה על המקרא ::

בברכה, ש”צ

השאר תגובה