בחירה והשגחה

שו"תקטגוריה: פילוסופיהבחירה והשגחה
ב' שאל לפני 7 שנים

שלום וברכה,
 
א. קראתי בחוה"מ את המאמר של הרב על חופש הרצון ומאז אני נסער מאוד. הרב מאמין שהרצון (שהוא מושג רוחני) יכול לייצר שדות כח שמזיזים חלקיקים במח – למרות שזה נוגד את האינטואיציה שלנו, ולמרות שזו דוגמא קלאסית לקנקן התה של ראסל – אבל לא מאמין שהקב"ה יכול לעשות את זה?!
 
ב. הרב כתב שהאקראיות בתורת הקוונטים “נמרחת” בסקלות גדולות. חשבתי שכל הרעיון עם החתול של שרדינגר זה להראות שבעקרון תופעות קוונטיות מוזרות יכולות להשפיע על העולם "שלנו". מה אני מפספס? יש הבדל (בהקשר הזה) בין אקראיות לסופרפוזיציה?
 
ג. נניח לרגע שהאקראיות הקוונטית פותרת את בעיית הבחירה. זה אומר שמתחילת המאה התשע עשרה עד תחילת המאה העשרים כל מי שהיה ישר עם עצמו היה צריך להגיע למסקנה שאין בחירה (והיהדות לא נכונה וכו'). הקב"ה יכול לאפשר דבר כזה?
(נכון שבנוגע לקוונטים זו שאלה תיאורטית, אבל נדמה לי שהיא רלוונטית בהרבה מקרים בתחום הארכיאולוגיה והיהדות…)
 
ד. ושאלה קצת קנטרנית: מה הרב חושב בזמן ברכת כהנים? שזה טקס? 🙂
 
אגב, המאמר כתוב מעולה.
תודה רבה וחג שמח!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 שנים

ב' שלום.
א. לא כתבתי שהקב"ה לא יכול ליצור שדות כוח. הרי הוא זה שיצר אותם בבריאת העולם. מה שכתבתי הוא שנראה שכיום הוא לא עושה זאת בפועל. אגב, ככל שהבנתי מגעת כל זה לא קשור לקנקן התה בשום צורה.
ב. אתה לא מפספס מאומה. אבל החתול של שרדינגר הוא ניסוי מבוקר שצריך לעבוד מאד קשה כדי לבצע אותו. הקושי הוא בדיוק בניסיון להעלות את התופעות הקוונטיות לרמה המקרוסקופית. באופן טבעי זה לא קורה. אין קשר בין אקראיות לסופרפוזיציה. האקראיות היא בתוצאת המדידה והסופרפוזיציה היא מצב לפני המדידה.
ג. אל תניח ואל תשאל. הקוונטים לא פותר את הבעיה. אבל גם אם זה היה פותר, ניתן להאמין בבחירה כי אני חווה זאת גם אם איני יודע להסביר את הדבר. האם לפני ניוטון לא האמינו בכוח המשיכה? 
ד. בד"כ אני חושב על הסוגיא האחרונה שלמדתי או על עניין אחר שמטריד אותי.

השאר תגובה

Back to top button