בעיית סבלם של בעלי החיים

שו"תקטגוריה: מוסרבעיית סבלם של בעלי החיים
אליהו שאל לפני 4 שבועות

שלום הרב,
לאחרונה התחלתי לחשוב על בעיית רוע מסוג קצת שונה, כזאת שלא מתעסקים בה כמעט בכלל.
לאחר בדיקה גיליתי שמדובר בבעיה תיאולוגית מובחנת, הקרויה ״The Problem of Animal Suffering”. ניסיתי למצוא לה תשובה במקומות שונים, אך נראה שהיא לא קיימת. לאחרונה נתקלתי בטענה שמדובר בבעייה הגדולה ביותר של התיאולוגיה היהודית-נוצרית, והבסיס המרכזי לביקורת מוסרית כלפיה.
והרי השאלה:
מדוע אלוהים ברא את העולם כך שיצורים חיים צריכים להרוג אחד את השני בשביל לשרוד? הרי מדובר בהטמעת עוולה מוסרית Built-in במאפייניו הבסיסיים של הקיום, משהו שיכול היה להימנע, ולא ברור מהי מטרתו (3 מיליארד שנות אבולוציה עקובות מדם של אינסוף טורפים ונטרפים). לא מדובר בבחירה של בני אדם בעלי בחירה חופשית ברע, אלא הכרחה של יצורים לפעול באופן לא מוסרי בשביל לשרוד.
בעיניי, בחלוקה בין קושיה לשאלה בנושא בעיית הרוע, מדובר פה בקושיה.
מכיוון שלא מדובר ברוע נלווה במערכת שבסיסה הוא טוב (רוע שנובע מטוּב) כמו הרוע שנובע מבחירה חופשית, או מחוקים קשיחים.
מדובר פה ברוע שמובנה במערכת, לא כזה שנלווה לטוב גדול יותר.
זה לא שאריה בוחר לפעמים לטרוף זברות. הוא *חייב* לטרוף אותן במטרה לשרוד. עשיית הרע נכפתה עליו.
לא נראה שיש הסבר כללי מספק לקיומו של הסבל האדיר, כזה שהופך את הקושיה לשאלה.
הנקודה החשובה היא השאלה האפריורית.
אני מציע לך לדמיין שני עולמות אפשריים.
אחד נברא ומנוהל על ידי אל מושלם מבחינה מוסרית (עם מגבלות לוגיות כמובן); השני מתנהל כתוצאה מחוקיות והתפתחות עיוורים.
איזה עולם מסביר טוב יותר (ברמה המוסרית) את קיומו שת הרוע בעולם?
בבעיית הרוע הקלאסית, הנוגעת לבני האדם, התשובה כלל לא פשוטה. קשה להציע מערכת שמתנהלת ללא הרוע הקיים, ובכל זאת מכילה את כל הטוב הדרוש (כמו בחירה חופשית ומערכת קשיחה שאפשר לחזות), ולכן הגיוני להניח שמדובר בשאלה שיש לה תשובה שהידע המוגבל שלנו מונע מאיתנו לדעת אותה.
בבעיית הרוע הנוגעת לבעלי החיים המצב הפוך. קל מאוד לחשוב על תהליך יצירה שונה, כזה שמוביל לאותה תוצאה (יצורים חיים בעלי תודעה וגוף מותאם לסביבתם), וקשה מאוד (עד בלתי אפשרי) לחשוב על יתרון כלשהו הנובע מתהליך היצירה האבולוציוני, תהליך *המבוסס* על סבל ואכזריות, והם המנועים המרכזיים המובילים אותו.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 שבועות

כתבתי לא פעם על רוע אנושי ורוע טבעי. הבעיה שהעלית היא חלק מבעיית הרוע הטבעי. אנשים סובלים ממחלות וצונאמי, וגם אלו אינם פרי בחירה של אנשים. הסברתי זאת על פי הצורך שהעולם יתנהל לפי חוקים קשיחים, וטענתי שאולי אין מערכת חוקים קשיחים טובה יותר. מי שמקשה עליו חובת הראיה (שיש אלטרנטיבה טובה יותר).
אגב, בעלי חיים בד"כ לא גורמים סבל זה לזה. הם טורפים מה שצריך וזהו. בני אדם גורמים סבל לשם סבל. יש סיפור שראיתי כעת על שני מיסיונרים, קתולי ופרוטסטנטי בזמן מלחמת העולם הראשונה שהגיעו לשבט קניבלים באפריקה והתחרו על ליבם. הקתולי עמד בפני ניצחון ולפני ההטבלה ההמונית הוא נפגש עם הצ'יף ששאל אותו על המלחמה באירופה, ותהה כמה אנשים נהרגים שם כל יום. הלה ענה לו כ-3,000 (נדמה לי). אז הקניבל ענה: אנחנו הורגים אדם אחד כי יש לנו צורך לאכול, ואתם סתם חבורת רוצחים. הם בחרו להישאר קניבלים כמובן.

אליהו הגיב לפני 4 שבועות

אני חושב שיש עומק בשאלת בעיית סבלם של בעלי החיים, ושההסברים המקובלים בנוגע לסבלם של בני האדם לא רלוונטיים לגביה.
בנוסף, אני חושב שיש טעם לחפש הסברים לסוגי סבל שונים שלא נכללים באותה קטגוריה. הרי אם לא כן, לא היה טעם בהצגת הטעמים לקיומו של הרוע ביחס לבני האדם (בחירה חופשית ומערכת חוקים קשיחה). היה אפשר פשוט להניח שיש לאלוהים סיבות טובות לאפשר אותו, וכלה הדיון.
אך חיפוש הסברים כלליים אלו הכרחי. אחרת, המסקנה תהיה שסביר יותר להניח שהאל לא קיים, או לא טוב, מאשר להניח שהוא קיים וטוב, ומאפשר את הרוע מסיבות מוסריות.
הבעייתיות בבעיית סבלם של בעלי החיים היא לא שהם סובלים לפעמים. אלא שהמנגנון של יצירת החיים עצמו מבוסס על סבל ואכזריות.
לא מדובר ברוע נלווה. מדובר על 3 מיליארד שנות אבולוציה שהונעו על ידי הרוע (מלחמת הישרדות ומלחמת טורפים ונטרפים), ולא נראה שיש הסבר כלשהו, אפילו כללי, שיכול להוביל למסקנה שכנראה יש לאלוהים סיבה טובה לאפשר אותו.
הרי אלוהים יכול היה לברוא אותם בתהליך שונה, כזה שלא מבוסס על מלחמת טורפים ונטרפים. אין אפילו קצה חוט המאפשר להניח שלתהליך האבולוציוני יש יתרון משמעותי (ברמה המוסרית), ושתוצאותיו עליונות בהרבה על כל שיטה אפשרית אחרת.
השאלה שלי היא האם יש הסבר כללי כלשהו (כדוגמת הבחירה החופשית ומערכת החוקים הקשיחה שמובילה לעיתים לאסונות טבע ביחס לסבלם של בני האדם), או שנותר רק להניח שיש לאלוהים סיבות טובות עבורן הוא בחר את המודל האבולוציוני האכזרי כתהליך היצירה הראוי, למרות שאין שום הסבר אפשרי המצדיק אותו?

mikyab צוות הגיב לפני 4 שבועות

לא רואה שום הבדל. הסברתי מה שהיה לי להסביר.

השאר תגובה

Back to top button