בעניין הראיות על אלוקים.

שו"תקטגוריה: אמונהבעניין הראיות על אלוקים.
אלחנן ריין שאל לפני שנה 1

שלום רב.
הבוקר דיברתי עם אדם חכם, והצגתי לו בקצרה את הראיה הקוסמולוגית והפיזקו תיאולוגית.(הוא הכיר אותם)
בעניין הקוסמולוגית:
(סליחה על הניסוח הלא מושלם.)
אמרתי לו כך:  בעולם שלנו שהוא עולם של חומר, לכל דבר יש סיבה קודמת, ולכן לעולם ולחומר הראשוניים צריכה להיות סיבה קודמת, ולכן כדי לא להכנס לרגרסיה של אינסוף  סיבות, סביר להניח שיש סיבה שלא זקוקה לסיבה והיא לא חומר ולכן לא זקוקה לסיבה.
הוא הקשה פעמיים:
א. מה הבעיה ברגרסיה? מה בעייתי בתשובה הזאת?
ב. אנחנו מכירים רק חומר. ולכן לומר משהו שהוא לא חומר, זה כמו לומר "משהו שהוא לא משהו". כלומר לא הגדרתי כלום. וכשניסיתי לומר לו שהוא "קיים" שאל אותי מאיזו בחינה הוא קיים? אנו מכירים רק קיום פיזי חומרי.
 
עוד דיברנו על הראיה הפיזיקו תיאולוגית:
אמרתי לו שיש לי ראיה מן החוקים של הטבע שהם פועלים  ונוצר מכוחם ברירה טבעית עם תוצאות מסודרות עד לקבלת דבר מופלא ומסודר כמו האדם. וכיון שכך הגיוני לשאול איך החוקים כ"כ מתאימים שאם זורקים לתוכם פלסטלינה יוצא אחרי מליארדי שנים גן חיות שלם. כלומר החוקים יכלו להיות מליון אופציות אחרות שלא מייצרים כלום.
הוא הקשה על כך:
הוא טען לי שזה שאני רואה תוצאה מסודרת זו אשליה.
כיון שאם היה לי דוגמאות רבות של יקומים עם חוקים אחרים  שאין בהם כלום היה על מה לדבר, אבל כשיש לי רק דוגמא אחת אז גם אם היה נוצר עולם עם חוקים אחרים היה נוצר אולי יצורים או דברים שונים לגמרי שגם אותם הייתי מחשיב כמסודרים. ,הוא הקשה: מי קבע שזה מסודר?
כלומר : איך אתה מעריך ומגדיר שמשהו מסודר כשרק אלו החוקים שאתה מכיר?
 
תודה רבה.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

הקוסמולוגית:
א. הסברתי זאת בספר המצוי הראשון. רגרסיה אינסופית אינה הסבר אלא התחמקות מהסבר. כמו הבדיחה על "צבים כל הדרך עד למטה". רגרסיה כזאת מניחה אינסוף אקטואלי ולא פוטנציאלי. ראה שם בפירוט.
ב. לפי זה אי אפשר לומר שאור קיים או שדות כוח שונים, שכן גם הם לא חומר. אלו שטויות. מושג הקיום לא קשור דווקא לחומר. נכון שמה שאנחנו מכירים ישירות הוא רק עצמים חומריים, אבל מניין לתלות בזה את מושג הקיום? זה כמו לומר שלא ייתכן עצם בעל צורה שטרם ראינו. אין דבר כזה "מאיזו בחינה הוא קיים". קיום אינו מבחינות כאלה או אחרות. זהו מושג יסודי ואי אפשר להעמידו על מושגים אחרים. אגב, גם האתאיסט שטוען שאלוהים לא קיים מניח שעקרונית מושג הקיום שייך לגבי אובייקט כזה.
 
פיזיקותיאולוגית: 
גם את זה הסברתי שם באורך. יש הגדרה אובייקטיבית לסדר, דרך מושג של אנטרופיה. אם סדר היה עניין סובייקטיבי אז אנטרופיה לא הייתה יכולה להופיע בחוקי הפיזיקה. זה לא נמדד מול עולמות אחרים שאתה מדמיין אלא מול עכל העולמות האפשריים. כמעט בכולם מידת הסדר הייתה נמוכה יותר. הבאתי לעניין  זה דוגמה יפה מפרוייקט SETI. ראה כאן: https://mikyab.net/%D7%9B%D7%AA%D7%91%D7%99%D7%9D/%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%9D/%D7%90%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%94-%D7%95%D7%9E%D7%93%D7%A2-%D7%97%D7%9C%D7%A7-%D7%95

השאר תגובה

Back to top button