גזענות

שו"תקטגוריה: כלליגזענות
דוד ש. שאל לפני חודש 1

כמעט כולם יודו שיש הבדלים פיזיים בין גזעים, אבל אם זה משהו פוגעני זה לפתע דעה קדומה. למשל לומר "X טיפשים" כמובן שזה מרושע לומר את זה, אבל האין זה שקר להתכחש להיתכנות הזאת? בדומה לזה שגזעים אפריקנים מסוימים הם גבוהים וחזקים.
הבאתי כדוגמא "טיפשות" כי סביר מאוד שזה פונקציה פיזיקלית (הידרדרות כתוצאה מפגיעה פיזית תוכיח)
אבל לא נשמע לי מופרך לומר שגם תכונות אופי יש בהן מן הגנטיקה (מתקשר לוויכוח המפורסם בין חומסקי לפוקו) ואם כן. זה פגיעה באמת לטעון שאין בסיס לאמירות כמו "X קמצנים" "Y גנבים" "Z שקרנים" "יהודים ערמומיים"
גם בימין הקיצוני (בישראל על ערבים ובארה"ב על שחורים) כולם נזהרים לומר שאלו תכונות שמקורן בתרבות ובחינוך. אפילו שאפשר להביא טענות חזקות נגד ההשערה הזאת. ולומר שהמקור הוא בגזע נשמע מופרך ושמור להזויים שבנאו נאצים.
אין נפק"מ גדולה למעשה, כי כמובן שאסור לומר אמירות פוגעניות ובטח לא כאלו שטיפשים יפרשו כחלות על כל פרט ופרט. אבל לא צריך לשמור על שכל ישר בינינו לבין עצמנו?
נ.ב. אני לא מעדיף תאוריה שאומרת שהמקור לתכונות רעות הוא גזע ולא תרבות. אבל לא חושב שכדאי לאמץ מתודולוגיה שמתחשבת ברגשות לתעדוף תאוריות.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

כתבתי על כך כמה וכמה פעמים, בטורים ובשאלות. חפש כאן באתר 'גזענות'. כאן אכתוב כמה הערות.
1. ברור שאתה צודק. אין בכך ולו בדל גזענות. אפילו אם זו עובדה לא נכונה זו טעות ולא גזענות.
2. לא רואה מדוע תלייה בתרבות טובה יותר מתלייה בגזע. בעיניי זה הפוך. תלייה בתרבות זו תלייה במשהו שיש לך אשמה לגביו, משא"כ בגזע.
3. יש פגם ביישום ההכללות הללו כלפי אנשים מסוימים בלי שבדקת לגביהם ספציפית. לזה אולי אפשר לקרוא גזענות, למרות שגם כאן המינוח לא מוצלח (אבל כפי שהסברתי ספק אם יש משהו שראוי לכינוי גזענות באופן מוצלח. לדעתי לא ממש). וגם זה רק אם אין הצדקה לאי הבדיקה (למשל שהבדיקה מאד יקרה וקשה, או סתם לא אפשרית). 

דוד ש. הגיב לפני חודש 1

תודה רבה!
נקודה מעניינת; באופן מעט מוזר אנשים יוחמאו כשייאמר להם "אתה מוכשר מאוד, חבל שאתה הורס לעצמך הכל" ויעלבו מאוד כשיאמר "אתה לא כ"כ מוכשר והגעת בעמל לתוצאות מרשימות ביותר. כל הכבוד! עלה והצלח!"
לכן ברור לכולם שחלילה לומר למישהו שהוא טיפש גנטית, אבל כולם סבבה עם "אתה נוהג בטיפשות באופן קבוע"

טירגיץ הגיב לפני חודש 1

היה לי מפקד בצבא שנטה לרכך ביקורות ודחיות לאנשים במחמאה שמכל מקום ניכר שהתאמצת והשקעת וכו'. ואני אמרתי לו שלפעמים טוב לאדם לחשוב שיש באמתחתו היכולת מבחינת הכישרון ו'רק' חסר לו מבחינת ההשקעה או כישרון ההשקעה, מאשר לחשוב שאף שעשה כל מה שהוא יכול אין לו תקנה עולמית. ודרך צחות נקרא זה "כישלון חרוץ" – חרוץ חרוץ אבל כישלון.

השאר תגובה

Back to top button