גיוס חרדים לצבא

שו"תקטגוריה: כלליגיוס חרדים לצבא
נ' שאל לפני 7 שנים

שלום הרב, הרב כמה פעמים דיבר על התופעה של ההתגייסות אצל החרדים ועל כך שזה גורם להם לחזור בשאלה אוטומטית.. ומה שהרב אמר שעצם ההתגייסות מבטאת עבורם יציאה מהמערכת הדתית. בחודש האחרון עברתי טירונות בפלוגה חרדית והייתי המום מהרמה הדתית הנמוכה שיש להם. הם מקבלים מהצבא שעה של תורה ביום ורובם מנסים רק כמה שיותר לישון או לדבר בה וגם בתפילות לא מורגש אווירה מרוממת מדי.. שלא לדבר על הקללות וכו'. עד פה עוד באמת לא הופתעתי מדי אבל אירוע אחד גרם לי להזכר במה שהרב אמר. באמצע שיעור תורה הרב שהעביר דיבר על השגחה פרטית ברוח חסידית, שהכל מלמעלה והעזתי קצת להתווכח איתו ולהעלות לו קושיות מדרך ההגיון, וכל אותם חרדים שלא ממש מעניין אותם הדת פתאום יצאו עליי ואמרו שזו גישה כפרנית וצריך לזרוק את השכל בזה וכו'. 
זה הזכיר לי את דברי הרב שמצד אחד הם יצאו מהמסגרת הדתית ומצד שני הם לא יכולים להאמין במסגרת פתוחה יותר שאולי גם תענה להם על השאלות. 
רק רציתי לשתף את הרב..

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

חן חן. אכן טיפוסי מאד. בהצלחה רבה,

ישי הגיב לפני 7 שנים

אולי זה מראה שהם לא צריכים מסגרת שתענה להם על שאלות (הם לא שואלים). הם צריכים מסגרת חברתית שתקבל אותם כחלק מהחברה למרות שהם רוצים ללמוד מקצוע ולעבוד רגיל ולא להיות בכולל (או כאילו להיות בכולל ולחלטר).

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

מה שהוא תיאר לא היה רק רצון לעבוד, כלומר להישאר דתי אבל לא בכולל. התיאור הזה מדבר על אנשים שעזבו את אמונה והמחויבות הדתית ולא רק את הכולל. אמנם סוציולוגית חלקם נותרו חרדים. גם אני פגשתי את התופעה הזאת בכמה וכמה מקרים (גם בצבא, בפגישה שהיתה לי עם חיילי הנח"ל החרדי).

השאר תגובה

Back to top button