גישת הרב- חשיבה הכרתית

שו”תקטגוריה: כלליגישת הרב- חשיבה הכרתית
קובי שאל לפני 10 חודשים

בס”ד
שלום הרב שליט”א,
1. שמעתי מרב אחד שמכיר אותך היטב שאף שאתה צודק לחלוטין בזיהוי הכשלים של החשיבה האנליטית, אין לך הסבר סביר כיצד פועל כל החלק הסינטתי בהגיון האנושי פרט לכך שאתה מצביע עליו וטוען שמדובר בראיה אידאית. הוא טען יתירה מזאת, שבזמנו קראת לעצמך אדם רציונלי (ואנליטי) בצורת אירונית.. בתור מי שאין לו הסבר כיצד החלק הסינטתי פועל.
כך שרציתי לשאול, האם זה אכן נכון שאין לך הסבר כיצד החלק הסינטתי פועל? במידה וזה לא כך, אשמח לדעת היכן אתה כותב כיצד זה פועל, כי גם אני למען האמת אף פעם לא נתקלתי שהצגת זאת מאפס פרט לאזכרה של פה ושם של “ראיה אידאית”/חוש שמעי וכד’.
2. הייתה לי שאלה על הסיבתיות לשיטתך:
כידוע שאם אנחנו מפקפקים על תהליך הסיבתיות אז לא ניתן לתת אמון במה שאנחנו רואים (הרי גם ההנחה שהגלי אור שמשתקפים ברשתית גרמו לקשר פסיכו-פיזי בתמונה שאנחנו רואים מניחה קשר של סיבתיות) כך גם לא עוזר לראות חיצונית אלינו את האידאה של הסיבתיות, הרי עצם ראיית האידאה הזאת היא רק בהתאם להנחת הסיבתיות בעצמה במוחנו.
נ.ב
אם הבנתי נכון את הטענות שהוא העלה, הוא דוגל בשיטה של קאנט בסגנון האידיאליזם טרנסצנדנטלי. וכל קושיה בעניין הצורך לגורם מתאם בין החשיבה לעולם הוא מעלה את הטענה שמדובר בסתירה לוגית (שאין אנחנו יוכלים לחשוב עליה) או בטאוטולוגיה…
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 10 חודשים
  1. לא הבנתי את השאלה. מה פירוש כידצ הוא פועל? אתה מצפה שאצביע על החלק במוח שמפעיל אותו וכיצד הוא פועל? הוא פשוט שם וזהו. כיצד פועל מנגנון העצב? או החשיבה המתמטית או הפילוסופית שלנו? השאלה לא מובנת לי.

לא הבנתי את ההערה על האירוניה ועל היותי רציונלי.
2. מי זה הוא? על מה מדובר? לא הבנתי כאן מילה.

השאר תגובה