גניזה של תורה שבעל פה

שו"תקטגוריה: עיון תלמודיגניזה של תורה שבעל פה
עמיר חוזה שאל לפני חודש 1

שלום כבוד הרב. האם המצוה לגנוז גמרא וכולי, קרי תורה שבעל פה, הוא דאורייתא? ואם כן, איך ניתן לצוות על כזה דבר אם לכתחילה היה אסור לכתוב אותה (או שמדובר בדיעבד)?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

מה שחייב גניזה מן הדין הוא רק דברי ותשמישי קדושה ולא תשמישי מצווה. ראה סקירה קצרה כאן: https://www.yeshiva.org.il/ask/120492
השאלה מהם דברי קדושה? קשה לפשוט את זה מהמקורות הראשוניים. מקובל שדברי תורה טעונים גניזה, כולל תושבע"פ אחרי שהותר לכותבה, וזאת לפחות אם הם כתובים כספר שמיועד לשימור ושימוש (להבדיל מעלונים וכדומה). כשיש פסוקים או לפחות כשיש שם ה' גם מקובל לגנוז.

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

ראה גם כאן: https://ph.yhb.org.il/07-06-14/

עמיר חוזה הגיב לפני חודש 1

תודה רבה על התשובה המפורטת. אני חושב שמה שהציק לי כששאלתי את השאלה, וזה התחדד לי עכשיו יותר, זה איך זה יכול להיות שהתורה מצווה להתייחס בכבוד לאיסור תורה. כי אני מבין שגם במצבים שהתורה רוצה שלכתחילה נימנע מהם, היא עדיין יכולה בהנחה שהם קרו לצוות לגביהם משהו (ולא חסרות דוגמאות), אבל פה מדובר במשהו קצת אבסורד: נתינת מעמד זהה ל'תורה שבעל פה כתובה' לתורה שבכתב, ותורה שבעל פה כתובה עצמה היא דבר רע בעיני התורה. אז למה שהתורה תרצה שנכבד אותו ואף תיתן לו מעמד זהה כלתורה שבכתב (ודברי ותשמישי קדושה)? האם הגיוני שאיסור תורה מקבל מעמד של קדושה? קצת מזכיר מן הצד השני את ההלכה שלא מברכים על אוכל לא כשר בסוף אכילתו.

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

קודם כל זו אינה עבירה. היה היתר של חכמים לכתוב מסיבות טובות. זה נעשה בהיתר. יתר על כן, הספרים הללו קיבלו מעמד כמו ספרי תורה לכמה וכמה עניינים הלכתיים (טומא ידיים, הצלה מדליקה ועוד). ולבסוף, חובת הגניזה היא בגלל שמדובר בתורה, בגלל התוכן. זה שהוא כתוב זה עניין שולי. לתוכן הזה צריך לתת יחס של כבוד.

השאר תגובה

Back to top button