דעת הרב בעניין המהפכה המשפטית

שו"תקטגוריה: כללידעת הרב בעניין המהפכה המשפטית
יוסי שאל לפני שנה 1

  ממה שאני רואה בפוסטים שלך בעניין נראה שאתה מתנגד למהפכה במערכת המשפט גם קראת להפגין נגד. 
אבל מרוח הדברים שלך באופן כללי לא מתאים לך . אסביר..
תראה את הפסקים של בגץ איזה רשע יוצא מהם כגון חיוב תשלומים למשפחה של מחבל. חיוב הענקת פרס תומך BDS 
ביטול צוי הריסה למחבלים ועוד הרבה כאלה בלי סוף עוולות נגד העם היושב בציון אני בטוח שלא נעלם ממך כל העובדות האלו.
ולכן אני ממש תמה שאתה תמיד בכל דברך מקפיד על להביא דברים באמת בטוב טעם  בדרכי האמת. איך אפשר לאדם כמוך להשלים או להתנגד למהלך שמובילים הקואליציה לתיקון למצב הזה?  מה רע ? אולי הדרך שהם עשו אולי צריך חוקה. אבל להתנגד כולל הפגנה?
 
 
 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

הסברתי זאת בפירוש בכמה מקומות. כדרכם של תומכי הרפורמה, אתה מצביע על הקשיים והכשלים שמחייבים רפורמה. אני מסכים. אבל השאלה האם הרפורמה המוצעת היא הנכונה, או שמא יש לאמץ פתרון אחר. לשאלה הזאת מה שחשוב הוא ההשלכות של הרפורמה, ולא הבעיות שמצריכות רפורמה. המהלך המובילה הקואליציה הוא זוועה, כמו דרכה כמעט בכל הנושאים. לא בגלל שאין בעיות במערכת המשפט. יש ויש, וגם כתבתי עליהן לא פעם. אבל מהרפורמה שלהם עולה שאותם לא ממש מעניינת מערכת המשפט וגם לא המדינה. זה כמו להרוג זבוב עם תותח. אמנם תהרוג את הזבוב אבל תיצור בעיות קשות הרבה יותר.
ובאשר לרשימת הבעיות שהעלית, גם שם לא צדקת. לא תמיד צו הריסה הוא מוצדק, וכל מקרה צריך להיבחן לגופו. יכולים גם להוציא צו הריסה עליך, ולא היית רוצה שלא תהיה מערכת שתבקר את ההחלטות הללו. יש לאנשים זכויות וחשוב לשמור עליהן גם אם יש צורך ביצירת הרתעה ועונש. ועוד יש לדון בזה.
ובכלל, לקואליציה מאד נוח לזרוק הכל על בג"ץ .אבל לא צריך שום רפורמה כדי לפתור את כל הבעיות הללו. שיחוקקו חוק לא לשלם למשפחת מחבל, וזהו. הם לא מחוקקים אבל באים בטענות לבג"ץ. חבל שאנשים הולכים שבי אחרי הדמגוגיה שלהם.
זה לא אומר שכל החלטה שלהם היא סבירה והגיונית. אבל יש החלטות רבות שאנשים מחליטים בלי לקרוא ובלי לשמוע את ההנמקות שמדובר בהחלטות שגויות ואומללות. לא תמיד זה כך.

יוסי הגיב לפני שנה 1

אבל זה הבעיה – אם יחוקקו חוק – הוא לא שווה הרבה, כי בגץ מאוד עלול לבטל או יפרש אותו אחרת, ויחסל אותו.
כמו שהם עושים חדשות לבקרים שהממשלה מאשרת הריסת בתי מחבלים והם מבטלים את זה (דוגמא אחת מני רבות)
דרך אגב, אני לא בטוח שבמצב הקיצוני שאנחנו חיים, אפשר לרדת לפרטים למשל מה שאמרת שלא תמיד צו הריסה מוצדק, יש כאן מצב של איום על האזרחים כמו שאין כנראה בכל העולם, וכנראה אין ברירה על מנת להגיע למצב של יראו ויראו, לעשות כאלה דברים קיצוניים.. כל מקרה צריך להיבחן לגופו, זה כלל נכון אני מסכים, אבל יש כלל אחר, שבמצבים קיצוניים זה שוחק את ההתרעה להתנהל ככה, ברור שאני לא הייתי רוצה שיהרסו לי את הבית אבל אני לא טרוריסט, המשפחה שלי לא טרוריסטים וגם הרוב המוחלט של העם שלנו לא כזה.
אצל הדודים המצב אחר לגמרי לצערי.

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

זו היסטריה שאין לה שום הצדקה אמיתית. הפוליטיקה מתדלקת אותה. נסה רגע לעזוב את האווירה שאתה חי בתוכה ולחשוב בצורה קרה.
יש הרבה יותר נפגעים בתאונות דרכים, ואף אחד לא מעלה בדעתו להגביל את זכויות האזרח לגבי תנועה בכבישים. מיסים על שתייה ממותקת יכולים להציל הרבה יותר חיים ממניעת פיגועים, ומשום מה כאן יש ויכוח האם ראוי או לא. הבקרה המשפטית מאפשרת לנו להקרוס בתים כי בעולם לא משסים בנו מוסדות משפט בינלאומיים כי סומכים על הבקרות הפנימיות שלנו. כל מי שמבין משהו אומר זאת, כולל אנשי הביטחון הכי מנוסים והכי ימניים (יורם כהן, אלשיך). אבל הימין מתעלם ומסווג את כולם כשמאלנים שטופי מוח.
ומעבר לכל, אף אחד לא הוכיח כמה פיגועים היו נמנעים אם היו הורסים בתים בצורה יותר מסיבית. ייתכן שההיפך הוא הנכון. הריסה מבוקרת אכן מרתיעה (גם לא לגמרי). מניעת זכויות והריסה לא מבוקרת מזיקה כי יוצרת שנאה ויתר מוטיבציה לפגע. ההנחה כאילו שתמיד יותר כוח יפעל טוב יותר, צריכה לעבור מן העולם אחרי גיל 20 (בשריון אומרים שמה שלא הולך בכוח הולך בעוד יותר כוח). זה ילדותי ומתאים לבן גביר לא לאנשים רציניים. מבעירי הבעירות שרוקדים על הדם ובכל פעם שיש פיגוע מסבירים לנו שצריך להתיר את כל המגבלות ולהשתולל, אלו גורמים הרסניים. אל תשכח שאם מתירים את המגבלות הן יותרו גם ביחס ליהודים שעוברים על החוק, ובוודאי ביחס לנערי גבעות וכדומה. ואז כמובן כולם יבכו על פגיעה בזכויות האזרח. אתה לא טרוריסט, אבל שוטר או חייל יכול מחר להחליט שכן. או אתה או בן דוד שלך שהוא נער גבעות. מי יגביל זאת? שמירה על מסגרת החוק והזכויות חשובה מאד, גם כשאנחנו כועסים. מוסדות בלי בקרות ובלי מגבלות הם מאד מסוכנים. אגב, זו עמדה ימנית מובהקת. ימין דוגל בזכויות וחופש, בבית משפט חזק וממשלה חלשה. שמאל דוגל בהיפך. אבל כרגיל אצלנו אומרים על שמאל שהוא ימין ועל ימין שהוא שמאל.
איני אומר שאין מקום לדון במדיניות הביטחון ובמגבלות המשפטיות, אבל המצב רחוק ממה שאתה מתאר. כדאי לעצור רגע ולהיות מוכן לחשוב בקור רוח ובשכל ישר ולא לתת לרגש ולכעס (המוצדק) לנהל אותנו.

ב הגיב לפני שנה 1

זה לא משנה. בפועל רואים שלנערי הגבעות באמת אין באמת זכויות אדם מצד המערכת המשפטית. אין מה לעשות נראה שבאמת יושבים במערכת המשפט שונאי מתנחלים ( תלמידי אהרן ברק) שמתכסה ( די בעליבות יש לומור) תחת מעטה אובייקטיבי של שמירת חוק. ( במיוחד אחרי מה שמרדכי הביא באחד מהטורים פה). זו התרשמות פשוטה. הימין יודע טוב מאוד את זה ולכן זה לא משנה איך יעיפו אותם משם העיקר שיעיפו.

בלי שום קשר צריך להרוס את הבתים לפחות מצד הצדק הפשוט. לא רק מצד ההרתעה. אין טעם להקים מדינה אם אנחנו מתחשבים במשפט הבינלאומי. הבקרה לוקחת יותר מדיי זמן . והערבים שונאים אותנו בכל מקרה ורק מפחדים. לא צריך לחפש סיבות בשבילם למה הם ישנאו אותנו. כקולקטיב ( תושבי הכפר ממנו יצאה המפגע או החמולה) הם אשמים בכל פיגוע לאומני ( במיוחד הפלשתינאים)

ואכן כל ה"ימנים" הללו הם לא ימנים בכלל . הם רק תאבי שלטון . חוץ מהיותם בשלטון הם לא מאמינים בכלום כמו גלנט ( ודיכטר וברקת) הם יעשו הכל בשביל להיות בשלטון וסביבתם אכן שמאלנית והיות והם לא אנשים בעלי חוש ביקורת מפותח ( הםפ לא פילוסופים בלשון המעטה ) אז אכן ברגע האמת הם יהיו שמאלנים. בשביל שיהיה שקט הם יעשו הכל ולא מעניין בכלל אותם הצדק ( ראה ערך המעצרים המנהליים של גלנט).

לא יודע למה צריך להתחשב בזכויות אדם של אנשים שהם לא מתחשבים בזכויות האדם שלנו ( דמם שלנו מותר בעיניהם).

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

ב, קשה לפספסשאתה ממורמר וכועס וזה משבש את הטיעונים שלך. קונספירציות אינסופיות שלא ניתנות להפרכה, ואתה מטריח עלינו כל פעם מחדש את אותן קלישאות. אנא חסוך מאיתנו את ההטפות הללו. זה נותן לך קתרזיס אבל לא חושב שמישהו באמת לומד מזה משהו.
וכן, אני יודע שלא העליתי כאן טיעונים. פשוט מפני שלהערכתי אין בכך טעם. דיבור עם קיר אינו מתחביביי. קשה להתווכח עם טרולים.
סליחה על הבוטות, אבל הכמות והחזרתיות כבר גובלת בהטרלה (מהצד הלא נכון של הגבול).

מבקש אמת הגיב לפני שנה 1

לעניין מה שכתבת בתשובה הראשונית, ברמת העיקרון אתה צודק שאחוזים משמעותיים מהבעיות שמאשימים בהם את בגץ הם גם באשמת הפוליטיקאים (אם כי לדעתי לא ברמה שפוטרת לחלוטין את בגץ מאחריות אלא רק מטילה אותה בנוסף על הפוליטיקאים, גם מימין), אבל הדומה הספציפית שהבאת שגויה. הכנסת אכן חוקקה חוק שלילת אזרחות ממחבלים שמטרתו שלא ישלמו להם ולמשפחותיהם תשלומי ביטוח לאומי, אך בג"ץ החליט ששלילת האזרחות הינה הצהרתית בלבד וצריך להמשיך עם התשלומים מביטוח לאומי למרות החוק.

ב הגיב לפני שנה 1

אני כבר לא ממורמר ולא כועס הרבה זמן ( עברתי את השלב הזה כבר לפני שנתיים. אין לי כבר ציפייות להגינות כלשהיא מהשמאל ) . זה אכן חבל לי בשביל העם היהודי ( שהשמאל לא בדיוק משתייך אליו כרגע) אבל זה לא נוגע לי באופן פרטי צר שכן אני לא נמצא בצבא כבר הרבה זמן, ולא משלם כלל מיסים , ולא גר בהתנחלויות . זו בעיה של מי מהימין שכן עושה את זה ומהווה עבד לשמאל. בכל מקרה, אני אומר דבריי כפי שאני רואה אותם וזהו והבוחר יבחר. לפחות זאת חובתי להביא את הדברים כמות שהם. לא יודע למה אתה קורא לזה קונספירציות . ככה אני באמת רואה את הדברים ( ואני לא היחיד). אני מסתכל על הבנאדם שמאחורי המילים. שכשמישהוא טוען בפניי טיעון הדבר הראשון שאכפת לי לדעת זה אם הוא מרמה אותי ( וגם את עצמו) ולא באמת מאמין במה שהוא אומר. זה לפני הכל. אין טעם לדון בזכויות אדם עם מישהוא אם אני משוכנע שמי שמדבר עליהם בכלל לא מאמין בהם. זה שזה לא ניתן להפרכה לא אומר כלום כאמור כי מדובר בהתרשמות בלתי אמצעית ( כמו אקסיומה). וניתנה רשות לחולק לחלוק , אבל אני כותב את זה בשביל – שוב – לגרום לאנשים אחרים להתבונן על הדברים ולראות בעצמם. הבעייה היא באי הפניית המבט בכלל. לא במה שרואים. לך אין אמון בפוליטיקאים. זכותך. באתי אליך בטענות על זה ? אז לי יש עוד יותר אי אמון בפקידים.

כמו כן אינני נעלב מהבוטות ( לזה לא כל כך בוטה מה שאמרת). לא יודע למה אתה קורה לזה הטפה. אין שום בעיה לחזור על דברים הרבה פעמים אם זה מזוויות שונות שמאירות היבטים חדשים בנושא. וגם הטפה היא לא מילה גסה. לפעמים צריך לחזור על דברים בשביל לגרום לאנשים להתבונן הכצעקתה או לא. הטפה מעוררת עניין כזה.

תן לאנשים לקרוא ולהתרשם. אני לא יודע למה אתה כל כך מתרגש מזה.

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

מבקש,
גם בדוגמה הזאת הכנסת יכלה לתקן את החוק ולהבהיר שהוא אינו הצהרתי. תמיד המילה אחרונה בידה.

השאר תגובה

Back to top button