האם אברהם נכשל בניסיון העקידה?

שו"תקטגוריה: כלליהאם אברהם נכשל בניסיון העקידה?
נ' שאל לפני 7 שנים

שלום הרב,קראתי כמה פירושים שאכן טוענים שאברהם נכשל בנסיון העקדה ונזכרתי שהרב אמר בשיעור שלו שאי אפשר להכניס את זה לפסוקים אפילו עם טרקטור..הם טוענים שאחת הראיות לכשלונו היא שיצחק לא חזר עמו לשרה וכן שהקב"ה לא התגלה אליו יותר… אשמח שהרב יישב את דעתי

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

מה זה "עתה ידעתי כי ירא אלוקים אתה ולא חשכת את בנך את יחידך ממני"? שלא לדבר על דברי חז"ל על העקידה. אלו פירושים מופרכים לגמרי לדעתי. הספקולציות למה יצחק לא חזר איתו ושהקב"ה לא התגלה, אפשר ליישב במיליון צורות. אין בזה בדל ראיה לכלום.

—————————–

שואל:

עוד שאלה לגבי מה שהרב אמר בשיעור שלו כל העקדה בצילום מסך שצילמתי יש חלק משיעור שאני מכין שמבוסס על מה שהרב אמר ומופיעה השאלה שהרב הציג:למה בכלל להעביר את אברהם אבינו את כל נסיון העקדה אם הלקח הוא "אל תשלח ידך אל הנער" אחרי זה הרב מביא תשובות אך לפני כל התשובות..למה בכלל קיימת השאלה? הרי כתוב במפורש "והאלו-הים ניסה את אברהם"  כלומר כל זה היה נסיון לאמונה התמימב של אברהם. זה מבטל את השאלה. וגם את ההבנה אולי של הרב קוק שהלקח העיקרי הוא אל תשלח ידך.. אשמח אם הרב יענה.

—————————————

הרב:
אם ניסיון הוא לבחון מה אברהם שווה – אז אתה צודק. אבל את זה הקב"ה יודע גם בלי לעשות ניסיון. לכן סביר יותר לפרש שניסיון הוא למען המתנסה. הלקח של אל תשלח ידך אל הנער הוא הלקח שאותו אברהם למד. אמנם אפשר היה גם לפרש שהניסיון נעשה כדי לחשלו ולחזקו, ולא בהכרח כדי ללמדו משהו. לכן אני מסכים שהקושי לא כ"כ חזק, אבל עדיין הפירוש נכון.

השאר תגובה

Back to top button