האם אני יודע משהוא?

שו"תקטגוריה: פילוסופיההאם אני יודע משהוא?
אברהם שאל לפני 7 שנים

לעתים, אני מרגיש כמו עלה השט בין רוחות חזקות. ביטוי של הרב שלי בשיעור גמ' בעיון ביטא את זה יפה – אחרי שהסביר מהלך עמוק באחרונים בסוגייה מורכבת בנזקין , עלה מקהל השומעים אווירה של התפעלות. הרב הבחין בזה ואמר – אתם מתפעלים? ואז ברגע אחד פירק את המהלך לרסיסים.. כמו שהרמב"ם הסביר את עיקרי האמונה עפ"י הנחות אריסטו ובא ר"ח קרשקש וניפץ את ההנחות וממילא את הבניין.
 זה קורה לי בנושאים שונים, לא ארחיב יותר מדי, וזה מעלה בי רושם שהעולם מורכב מאנשים בעלי תפיסות חזקות, מחזיקים עמדה של ברזל והם סוחפים אחריהם את האנשים הקטנים, שלא באמת מבינים כלום.. הבעיה היא שאני חושב שאני אחד כזה.. כמעט כל מה שאני מבין, גם אחרי לימוד ייסודי (אני לומד שנה שמינית בישיבה גבוהה) – לא מוביל אותי לוודאות של ברזל. אני לא חושב שאני יכול להגיע למצב של ייהרג ואל יעבור לגבי שום מצווה או שום דבר בעצם. במחשה שנייה יש דברים שבאמת ברורים לי, אבל זה בתחום העוה"ז ולא קשורים לורה ומצוות.
מה עושים? איך מגיעים לוודאות בערכים, לעמדה שכלית עצמאית ולא היסחפות אחרי מנהיגים כאלה או אחרים? גם מנהיג צדיק וקדוש שסוחף אותי – זה לא מה שאמור להיות!
סליחה על האריכות ותודה רבה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 שנים

שלום רב.
שאלת איך מגיעים לוודאות. התשובה היחידה שאני מכיר היא: רמה את עצמך. אחרת אין וודאות ולא יכולה להיות כזאת. אבל לא צריך וודאות כדי לפעול בנחישות על פי עמדותיך. גם בצבא אנשים מסכנים את עצמם למען ערכיהם, ואני לא חושב שלמישהו יש וודאות שהוא צודק. ואם יש לו – הוא מרמה את עצמו וכנ"ל.
שאלת על גיבוש עמדה עצמאית. עמדה עצמאית מגבשים אם חושבים על כל דבר ולא מקבלים אמירות בגלל אומרן. אני לא חושב שחידשתי כאן משהו, אבל אולי לא הבנתי את השאלה.

מושה הגיב לפני 7 שנים

וואו WOW זה קורה לכולנו, יש השפעה כשנמצאים במקום מיוחד ונכנסים ללימוד או ההרצאה או הדרשה ומתחממים ונכנסים לרוח הדברים מרגישים בהתפעלות ובשימחה פנימית שמרנינה את הלב ומחכימה אותנו וזה נעים לנשמה- זה קורה הרבה וזה דבר ידוע ומוכר היטב אני חושב שבגלל זה מתפללים במניין שזה מרומם עוד יותר ומקרב לבורא יותר חזק גם מהבחינה הזאת וגם מהבחינה של ההשפעה המגנטית נקרא לזה כך יש חוזק!

כדי להגיע לעמדה שיכלית אתה פשוט צריך לבחון את הדברים בשיכלך, תוך כדי השמיעה, או כשאתה קורא דברים אתה צריך לבדוק אם זה תואם את מה שידעת כבר ואם לא אז תחפש איך לנגח את זה, אסור להיות פתיים !
בד"כ צצות שאלות שעולות תוך כדי השמיעה, אז שואלים ! אם אין שאלות סימן שאתה מסכים עם הכל ולא הייתי מגדיר זאת כהיסחפות!

ואם אתה מדבר על סחיפה של האנשים הקטנים – זה לכשעצמו לא חשוב, כי אם האדם הקטן לא מבין למה נסחף, אלא נסחף מעוצמת הקדושה- זה כשר וטוב כל עוד הקדושה נמצאת- אבל אחרי זה הכל נעלם!
כי מה שמחזיק את החומר בראש הוא ההתחברות שלו מהבנה למוח! זה ההקשר וזה הקשר, בגלל זה אמר ה' דרשוני וחיו!
וחב"ד מהו- חכמה בינה ודעת!
אגב ככל שלומדים יותר מגלים כמה בעצם יש הרבה דברים שעדיין אתה לא יודע!
לסיכום, אני מציע לך, לכתוב שאלות היוצאות לך בעת הלימוד, ואם כשתגמור אותו נושא ולא התיישבו השאלות שמצאת, אז תכתוב ותעלה על הספר! כנראה זה הייעוד שלך!

פעם עשו ניסוי כזה שמו הרבה אנשים ועבדו על אדם אחד הכיצד: עשו שני קוים בלוח ושאלו אחד אחד מי הקו הקטן, וכולם ענו תשובה מוטעית בכוונה וגם האחרון שעבדו עליו, בניסוי, אמר גם תשובה מוטעית, שאלו אותו אח"כ למה אמרת תשובה מוטעית מה אתה לא רואה טוב? אמר להם אם כולם אמרו ככה סימן שהם רואים יותר טוב ממני ! אתה מבין ? הבן אדם מפחד לקחת אחריות אז הוא נסחף עם כולם אבל רק הדגים החזקים שוחים נגד הזרם- אלה שיגיעו לגדולה ! תלמד מהבנה וככה תגיע לעמדה שיכלית וודאית ! נהניתי מאוד !

השאר תגובה

Back to top button