האם אני מאמין כי כך "נוח" לי?

שו"תקטגוריה: אמונההאם אני מאמין כי כך "נוח" לי?
אלי שאל לפני 4 שנים

שלום וברכה,
כאדם שגדל כל ימיו  בבית חרדי וקיבל חינוך חרדי , וכאדם מאמין מתוך הכרה/סבירות שמתמודד כמו רבים וטובים עם ספקות באמונה, מציקה לי השאלה האם ניתן לנטרל  את ההטיה הטבעית לאזור הנוחות של האמונה שנובעת מעצם העובדה שנולדתי וגדלתי כל חיי כאדם מאמין ושומר מצוות ובאופן אינסטיקטיבי בכל חקירה בענייני אמונה יהיה לי יותר "נוח" לקבל את "ההוכחות" לקיומו של אלוקים ותורה מן השמים וכו' מאשר את "ההוכחות" שמובילות למסקנה שכל חיי חייתי בשקר? ובנימה אישית אם יורשה לי מסקרן אותי לדעת האם כב' הרב יכול להעיד על עצמו כעת (עם כל התובנות האמנויות שהתגבשו במשך השנים)  שגם אם היה נולד וגדל  כאתאיסט או כגוי  (צמא ידע וסקרן) היה הופך במוקדם או במאוחר ליהודי מאמין ושומר מצוות?
יישר כח.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 שנים

אינך יכול להיות בטוח שכל ההטיות נוטרלו, ועדיין אין דרך אלא שאתה תקבל החלטות עבור עצמך ונסה לעשות זאת כמיטב הבנתך. מה האלטרנטיבה?
ממש לא יכול להעיד על עצמי. אבל זה כמובן לא אומר שדעתי העכשווית מסופקת. עסקתי בשאלה זו לא מעט באתר. נסה לחפש.

Gil הגיב לפני 4 שנים

יש לנו דוגמא חיה ליקום מקביל בו נולד הרב מיכאל אברהם כאתאיסט! ובכן זה פילוסוף סופר-אינטלגנטי העוסק בשאלות תיאולוגיה מדע כללי וסוגיית הרצון, כל זאת מתוך הומור נמרץ וזקן ארוך ושופע שאינו רומז לכלום: דן דנט! (Dan dennet)

נ.ב. חפשו בyou tube וב ted.

יהודה הגיב לפני 4 שנים

אם קיימת סבירות גבוהה (וכנראה שבאמת קיימת) שבבית גידול אחר מערכת האמונות של הרב הייתה בעלת מבנה שונה לחלוטין מזו שהוא אוחז בה היום למה זה לא שומט את הערך הממשי מכל מה שהרב אומר היום?

mikyab צוות הגיב לפני 4 שנים

ראשית, זה שאיני יכול להעיד על עצמי אין פירושו שקיימת סבירות גבוהה. כל מה שאדם יכול הוא לעשות את המיטב כדי לבדוק את דרכו. תמיד יש חשש להטיות כתוצאה מבית הגידול או מכל דבר אחר.
זה קצת קשור לשני הטורים 244 ו-247, אם כי זה כמובן מעט שונה.

השאר תגובה

Back to top button