האם ה' כפוף למוסר ?

שו"תקטגוריה: מוסרהאם ה' כפוף למוסר ?
א.י.א שאל לפני חודש 1

שבוע טוב 
א. כול בוקר אנחנו אומרים מודה אני וכו' שהחזרתה בי נשמתי לפי תפיסת הרב שאין לחז"ל שליטה על המציאות וא"כ מנין לחז"ל שהנשמה יוצאת האם הרב בכול זאת אומר את זה? ואם כן למה? 
ב. הרב הסביר באחד הפוסטים שמה שלאדם נקרא רע מבחינה מוסרית כך גם לה' ואין רע\טוב כפול ולא נראה לי שהרב חולק עלי שעבדות זה דבר רע וא"כ איך מותר לה' לעביד אותנו הרי גם הוא כפוף למוסר השאלה מכוונת גם למתן תורה שנתן הר כגיגית וגם להיום ממש?
בברכה 
א.י.א 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

אחת ההודעות היותר מוזרות שראיתי בזמן האחרון.
א. אין לחז"ל שליטה על המציאות? מה פירוש האמירה הזאת? מה היא קשורה ל'מודה אני'? האם אני מודה לחז"ל שהחזירו בי נשמתי? אתה בטוח שלא שתית/עישנת משהו? ובאופן כללי רק אומר שמודה אני לא מניח שום דבר מטפיזי. אנחנו מודים לקב"ה שמחזיר אותנו מהשינה למצב של ערות. הם מתארים את זה כחזרה של הנשמה, וזה לא מחייב שום אמירה מטפיזית על מה שקורה שם. 
ב. שאלה מוזרה. איך הוא עונש אותנו במיתה על עבירות שונות? הקב"ה לא מעביד אותנו אלא מצווה אותנו מצוות שונות לטובתנו ולטובת העולם. מה לזה ולעבדות? יש לך גם טעות בהשוואה שלך. עקרונות המוסר יכולים להיות אחידים אבל היישום תלוי במי מדובר. מי שברא את כולנו יש לו זכויות שאין לאף אחד מאיתנו לגבי חברו. ולכן על פי אותם עקרונות מוסר ייתכן שיהיה מותר לו מה שלנו אסור.

א.י.א הגיב לפני חודש 1

א. אולי לא הסברתי את עצמי טוב. אנחנו אומרים מודה אני לפניך מלך חי וקיים שהחזרתה בי נשמתי וכו' באמירה הזאת יש אמירה על המציאות כי היא אומרת שהנשמה נלקחה בלילה וחזרה בבוקר והנחה זאת מנין? ומכיוון שהרב סבור שעל המציאות אין לחז"ל סמכות שאלתי מה הרב עושה כאן?
הרב ענה לי שזה רק הודאה לה' "שמחזיר אותנו מהשינה למצב של ערות" אבל לכאורה לזה יש כבר ברכה אחרת הנותן לייעף כוח
ב. הא גופא עבדות אסורה גם אם היא לטובת מישהו כי עדיין אני אדם חופשי ולמה שמישהו יחליט בשבילי בעל כורחי וללא שום נתינת הסבר? מה אכפת לי שהוא ברא אותי עדיין זה מעשה פסול להכריח אנשים לעשות מצוות או אפילו להביא אותם לעולם מלא בסבל שלא שאלו אותם לפני זה אם הם רוצים את זה או לא.
ולגבי השאלה האם אני שתיתי\עישנתי אל דאגה הכול בסדר ב"ה.

השאר תגובה

Back to top button