האם סביר שאלהים יתגלה

שו"תקטגוריה: אמונההאם סביר שאלהים יתגלה
אלישע שאל לפני חודש 1

הרב נוהג לטעון שברגע שמגיעים לאמונה באלוהים פילוסופי הרב יותר קל לאמץ את הטענה שהוא התגלה משום שאם יש אלוהים, סביר שהוא יתגלה בפני בני האדם וידרוש מהם התנהגות מסוימת.
שאלתי היא איך הרב עושה את הקפיצה הזאת, ולמה סביר שהוא יתגלה?

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני חודש 1

אם אתה יודע שאני נוהג לטעון זאת, במקומות הללו גם הסברתי מדוע. אסביר בקצרה. אם הוא ברא אותנו כנראה הוא רצה מאיתנו משהו (בפרט מאיתנו כבעלי רצון חופשי ובחירה חופשית). מוסר זה לא יכול להיות כי כי מוסר הוא רק כלי ליצירת חברה מתוקנת. אל תברא חברה ולא תצטרך מוסר. אבל שום דבר אחר אינו ידוע לי, ולכן הייתי מצפה שתהיה התגלות שתאמר לי מה מוטל עליי. 

אלישע הגיב לפני חודש 1

איך הרב מסיק שמה שברא אותנו זה 'הוא' ולא 'זה'?
כיצד הרב מבין שיש לאלהים רצון?
מהי תכלית קיום המצוות לדעת הרב?
האין תכלית זו לתקן את האדם ואת החברה (לפי דברי הרמבם במורה נבוכים משתמע שכן)?

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

לכל זה התייחסתי בספר. אסביר בקצרה.
א. זה צריך להיות 'הוא' ולא 'זה', כי אם זה 'זה' אז מדובר במכניזם שהוא עצמו טעון הסבר. מעבר לזה, הוא התגלה אלינו ואמר שזה 'הוא' ולא 'זה'.
ב. תכלית קיום המצוות היא להשיג מטרות ויעדים דתיים. לא יודע לומר מעבר לזה, וגם לא סביר שאדע. שהרי המטרות הללו מצויות מחוץ לעולם שלנו (כי מטרות שבתוך העולם לא יכולות להוות הסבר לבריאתו).
ג. כאמור, לא. אני לא מקבל את דברי הרמב"ם, אלא אם כוונתו לומר שזו המטרה מבחינתנו ולא מבחינת הקב"ה. ראה על כך בטור 457.

אלישע הגיב לפני חודש 1

תודה רבה, עזרת לי!
מעריך מאוד את פועלך!

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

בשמחה.

יוסי החרדי הגיב לפני 4 שבועות

אבל העובדה שרק 0.2 אחוז מאוכלוסיית העולם קיבלו ספר הוראות שמסביר את סיבת הבריאה, מלמדת שישנה מטרה נוספת לבריאה ואולי יותר מכך, מלמדת שהמפגש הזה, אם היה, לא מוסיף כלום לשאלה מדוע באמת נברא העולם. הרי 7 מצוות בני נוח לא נולדו באותו מפגש. אלא אם כן נניח שישנם 9 מליארד אנשים שהם פשוט מיותרים.

mikyab צוות הגיב לפני 4 שבועות

הם לא מיותרים. תפקידם ליצור תשתית אנושית בריאה וסביבה שבתוכה מתקיים העם היהודי.
אמנם לטעמי גם זה קצת מגלומני. סביר יותר שיש להם את התפקידים שהדתות שלהם מציבות בפניהם. השיח האקסקלוסיבי כאילו אנחנו החשובים והשאר טועים ושוליים הוא שיח לצרכים פנימיים שלנו.

יוסי החרדי הגיב לפני 4 שבועות

נו, היא הנותנת. אם מגיעים לסיבת קיום של האנושות גם ללא התורה, מהיכי תיתי להניח סברא שנוקטת שדרוש כאן גילוי ומפגש? הרי אפשר להסתדר בלי זה כלפי 99.8 אחוז מהעולם. בפרט שלשיטתך אלוהים כלל אינו מתערב בעולם, ואפילו סיפור מתן תורה עצמו ייתכן מאוד שלוקה בניפוח והגזמה ושינויים, אז מה מכריח אותנו לחשוב שמפגש כזה היה, או אפילו שמפגש כזה צריך להיות?

mikyab צוות הגיב לפני 4 שבועות

לא מבין את ההתעקשות הזאת. הדיון הוא מה מטרת בריאת העולם ולא מה מטרת בריאת יוסי החרדי או אחמד המוסלמי. בקיאת העולם היא כדי שהאנושות תחתור למימו שהערכים הדתיים. זה נעשה כך שרוב העולם נותן תשתית והמיעוט פועל בתחום עצמו. זו חלוקת משימות באנושות בדיוק כמו חלוקת משימות בתוך עם ישראל בין ישראלים לכהנים.

יוסי החרדי הגיב לפני 4 שבועות

בקיצור אתה אומר את מה ששללת שורה לפני כן. אנחנו הפריבילגים, האקסולוסיביים, "הכהנים" של העולם. אנחנו המטרה המרכזית.

אני מתעקש כי ביססת את הטיעון על "למה הוא ברא אותנו", האנשים והיהדות לבדה, לרבות המפגש עם אלוהים, אינה מספקת תשובה מספקת. אלא אם כן נאמר שכל דת ממשת את הערכים לשמו נברא העולם שזה דחוק אפעס, כשאלו סותרות לא פעם את היהדות ומבוססות על עדות יחיד ולא על מפגש עם עם שלם.

mikyab צוות הגיב לפני 4 שבועות

צר לי אבל בנושא הבנת הנקרא תצטרך לחפש עזרה במקום אחר. אני מסיים כאן.

השאר תגובה

Back to top button