הגיון פרה אדומה

שו"תקטגוריה: עיון תלמודיהגיון פרה אדומה
שואל שאל לפני 7 שנים

לטמא את הטהור ולטהר את הטמא, נשמע כאילו זו הפעולה הלא הגיונית. במספרים מרוכבים הצמוד של המספר עושה את אותה פעולה. האם אתה מכיר פעולה פיזיקלית דומה? אם כן, מה מיוחד באי ההיגיון הזה?

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

לא ממש הבנתי את השאלה. הפרדוקס של פרה אדומה כבר מופיע במדרש, אבל דומני שיש לזה הסבר הגיוני. מי שעוסק בפרה נטמא ואז  הפרה נותרת טהורה יותר (כי היא העבירה טומאה לכהן שעוסק בה), ולכן כעת היא מוכנה ויכולה לטהר טמאים.
אבל מה לזה ולמספרים מרוכבים? הצמוד של מספר מרוכב גם הוא מספר מרוכב (כשהחלק הדמיוני עם סימן הפוך). מה פירוש שהצמוד עושה את אותה פעולה? מספרים לא עושים פעולות. אולי כוונתך שהפעולה של לקחת צמוד למספר מרוכב כלשהו עושה פעולה. הפעולה שהוא עושה זה להפוך את הסימן של החלק הדמיוני (=שיקוף מול הציר הממשי). מה כאן פרדוכסלי?
איזו פעולה פיסיקלית אתה מחפש? מה היא אמורה לעשות שיהיה דומה ללקיחת צמוד או לפרה אדומה? לא הבנתי.
——————————————————————————————
שואל:
א. אם יש לזה הסבר הגיוני זה נוגד את רעיון המדרש. (אמרתי אחכמה…)
ב. גם לדעתי אין להצביע על עובדה זו כעל הסיבה לכך שזו חוקה. במספרים מרוכבים הצמוד של i+1 הוא i-1 והפעולה של הצימוד על 1-i  שוב נותן את 1+i. באנלוגיה – האפר מטמא את הטהור והאפר מטהר את הטמא. ההוכחה ממספרים מרוכבים אינה טובה כי זה נובע מהגדרתם לכן אני מחפש רעיון דומה מעולם הפיזיקה במקרו או במיקרו. אם הוא קיים יש בעייה עם המדרש כי זו המציאות הטבעית.

——————————————————————————————
הרב:
אתה מחפש פעולה פיזיקלית שהופכת את X ל-Y ואת Y ל-X?
מים פושרים מקררים את החם ומחממים את הקר. אבל זה רק היפוך כיוון ולא היפוך ממש. מים חמים לא הופכים לקרים ממש אלא למשהו בין הפושרים לחמים. וכן לגבי הקרים.
אבל גם הפרה לא עושה את שתי הפעולות סימולטנית. היא מטמאת את הטהור כשמכינים אותה, ומטהרת את הטמא אחרי שהיא מוכנה. ולפי ההסבר שהצעתי זה נראה לי די דומה לדוגמת המים הפושרים.

 

השאר תגובה

Back to top button