הוקינג ותיאולוגיה

שו"תקטגוריה: אמונההוקינג ותיאולוגיה
שואל שאל לפני 7 שנים

שלום הרב,
האם ישנה תגובה תורנית לטענתו של הוקינג בספרו קיצור תולדות הזמן, שמסקנתו היא: "המסקנה העולה מן הניסיונות הללו, לפחות לפי שעה, מפתיעה עוד יותר: יקום שאין לו גבולות במרחב, אין לו התחלה או סיום בזמן, ואין בו דבר שהבורא יכול לעשותו."

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

לא הבנתי את השאלה. זוהי הצהרה ולא טיעון. אני רק יכול להצהיר מצדי שיש לבורא מה לעשות בעולם, ובפרט לעשות את היקום הזה עצמו. אז כעת יש לך הצהרה נגדית. זה עוזר במשהו? כדי לדון צריך להביא נימוקים וטיעונים, ולא הצהרות.
באופן כללי אומר שהוקינג הוא בד"כ קשקשן לא קטן. איני יודע אם הוא פיסיקאי טוב או לא (זה לא התחום שלי, ועיתונאים בין כה וכה לא מבינים מאומה. ברור שהוא נהנה מאד מההילה שאופפת אותו, ובצדק, בגלל ההתמודדות המרשימה עם הנכות הקשה שלו), אבל אני כן יודע שהוא פילוסוף חלש ביותר, ונוהג להשתמש במינוח ובידע (ולפעמים במשחקים וספקולציות) פיסיקליים כדי להרשים הדיוטות בתחומים (כמו תיאולוגיה) שלא נוגעים לידע הזה כקליפת השום.

שואל אחר הגיב לפני 3 שנים

שלום הרב
השואל כתב שבספר של הוקינג יש הצהרה שליקום אין התחלה או סיום בזמן.
לגבי התחלת היקום, זה לא נכון שהיום מעריכים שהיקום "החל" לפני 13.8 מיליארד שנים? או שיש לו מחלוקת עם התיאוריה הזו?
לזה התכוונת כשאמרת שבד"כ הוא קשקשן לא קטן?

מיכי הגיב לפני 3 שנים

להערכתי זה לא כתוב שם. אני התכוונתי בעיקר לדברים שלו בענייני פילוסופיה, ולזה שהוא מאד אוהב כותרות ומציג רעיונות כממצאים.

שואל אחר הגיב לפני 3 שנים

בבדיקה קצרה בויקיפדיה ראיתי שהציטוט לקוח מההקדמה לספר שלא נכתבה ע"י הוקינג::

קרל סייגן, בהקדמתו ל"קיצור תולדות הזמן", כתב:

זהו גם ספר על אלוהים… או אולי על העדר האלוהים… באיזו מידה הייתה לאלוהים ברירה כשברא את היקום. הוקינג מנסה, כפי שהוא מצהיר בפירוש, להבין את הלך מחשבתו של אלוהים… המסקנה העולה מן הניסיונות הללו, לפחות לפי שעה, מפתיעה עוד יותר: יקום שאין לו גבולות במרחב, אין לו התחלה או סיום בזמן, ואין בו דבר שהבורא יכול לעשותו.

תודה רבה הרב .

השאר תגובה

Back to top button