היסוד של ר' חיים מבריסק – ביחס לאמונה בתורה מן השמיים

שו"תקטגוריה: אמונההיסוד של ר' חיים מבריסק – ביחס לאמונה בתורה מן השמיים
ארי שאל לפני 3 שנים

שלום. הזכרת באחת המחברות ונראה לי שגם באחד הספרים את היסוד של ר' חיים מבריסק במסכת חגיגה לגבי זיהוי שוטה, לפיו אם אפשר להסביר כמה סימפטומים או כמה שאלות ע"י הסבר אחד פשוט שיישב את כולם ואפשר גם לתרץ שלכל מקרה יש הסבר מקרי שלו- אנו נתרץ עפ"י ההסבר הפשוט, אע"פ שהוא איננו מוכרח לחלוטין. ואני רוצה לשאול למה זה לא יהיה נכון גם ביחס לאמונה בתורה מן השמיים?  דהיינו שישנם לא מעט שאלות על ההנחה של תורה מן השמים, הן מצד יחסי תורה ומדע, הן מצד סתירות שיש לכאו' בין פסוקים שונים, הן מצד פסוקים שנראים כמאוחרים..  אז אפילו אם ניקח רק את הקטגוריה של תורה ומדע, רק שם יש לא מעט שאלות, שעל חלקם יש תשובות נחמדות ועל חלקם יש תשובות קשות יותר (לפחות לענ"ד). ובכן, מדוע לא נעדיף את האפשרות לענות את התשובה הפשוטה (שדוחה את האמונה בתורה מן השמים) מלענות תשובות נקודתיות על כל קושי בעצמו?
[נכון שיש שאלות שאפשר לומר שרק לנו הם נראות כשאלות וזה לא "אשמת" התורה שמבחינתנו הם קשות. אבל ברור שישנם גם שאלות שאינם קשות לנו רק בגלל הנחות יסוד מוטעות..] 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

ישנן לא פחות שאלות אם מניחים שאין תורה מן השמים. קשה מאד למדוד סוגיא כה סבוכה כמו שאתה מודד את סימני שוטה. זה מזכיר לי הצעה ששמעתי פעם ברדיו לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני בשיטה של חלוקת עוגה בין שני ילדים: אחד מאיתנו יחלק את רשימת הנקודות שבמחלוקת לשני חלקים שווים והשני יבחר ראשון.

תם הגיב לפני 3 שנים

הרב מיכי,
איזה שאלות יש אם מניחים שאין תורה מן השמים?

מיכי הגיב לפני 3 שנים

מאיפה היא באה? מה היא באה להשיג? איך קרה שהיא קיבלה מעמד כזה? כיצד בורא העולם חשב להודיע לנו מה מוטל עלינו? מה המקור לייחודיות של עם ישראל, בהיסטוריה ובהשפעה שלו על שאר העולם?
שים לב שחזרנו לדיון הרגיל על טיעונים בעד ונגד תורה מן השמים, בלי שום קשר ליסוד של ר' חיים. השאלה היא האם זה הגיוני בעיניך או לא. הדיון של ר' חיים לא מעלה ולא מוריד כאן.
באשר לדיון עצמו, שקשה לנהל אותו כאן כי הוא רחב ומסועף, ראה במחברות ובמצוי הראשון.

השאר תגובה

Back to top button