המלצה לספרים למדניים

שו"תקטגוריה: כלליהמלצה לספרים למדניים
מ' שאל לפני 7 שנים

ב. ה. 
 
שלום כבוד הרב.
 
יתכן שבתקופה הקרובה יתפנה לי זמן והייתי רוצה להשקיע אותו – לפחות רובו – בלימוד תורה, כשהאורינטציה העיקרית היא חידוד היכולות האנליטיות (הלמדניות). אני מחפש ספר טוב שאוכל להיעזר בו. אני אשמח אם הרב יוכל להמליץ לי על ספר (ואולי מוטב שיותר מאחד) שהוא אנליטי יותר וניתן לרכוש ממנו כלים בצורה נוחה יותר. (אעיר שאני יוצא ישיבה ואני לא מתקשה בקריאת טקסטים ישיבתיים, מכיר את הרעיונות המקובלים וקורא לעת מצוא בספרי אחרונים). 
 
תודה רבה

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

אם אתה מכיר את הספרות הלמדנית אז מדוע אתה צריך המלצות ממני? או שמא כוונתך לספרים לא תורניים? לא הבנתי.

מ' הגיב לפני 7 שנים

אני מכיר את הספרות באופן כללי אבל מחפש ספר ששם המתודולוגיה ברורה יותר כך שפשוט יותר לחלץ תבניות ניתוח. יש לרב המלצה?
אולי אנסח זאת קצת אחרת: נהיח שלא הייתי מכיר את הספרות הזאת, איזה ספר הרב היה ממליץ לי כדי לקדם את ההיכרות עם התחום ובעיקר ללמוד את שיטת העבודה?

תודה רבה

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

לספרים שיטתיים, אתה ודאי מכיר את שערי ישר ושב שמעתתא, אבל כדאי להוסיף את ספריו של הרב עמיאל כמובן. וכן ספרו של הרב ריינס (שכחתי את שמו), ואולי ספרי רבי יוסף ענגיל (אם כי שם המבנה הוא פשוט, חילוק אחד עם הרבה נפ"מ). יש ספר "עיון בלומדות" שכדאי לראות, וכן ספרי הרב ליכטנשטיין ז"ל.

gil הגיב לפני 7 שנים

מ' שלום רב,אם אתה ירושלמי ומחפש חברותא פעם בשבוע לליבון סוגיות למדניות לפי נושאים אשמח שתיצור קשר אתי ,giladstn@gmail.com (ובכלל לעניין החלפת אינפורמציה בתחום זה) אולי זה יתאים,כי ממש ממש כמוך תתכננתי לשאול את הרב מיכאל אברהם-שכתב עשרה ספרים בלוגיקה תלמודית (וצ"ע מדוע לא המליץ עליהם)-מהי הדרך היעילה לרכוש את המתודולוגיה העיונית הזו. אולי החוברות של אייל רזנקוביץ' eyalraz9@gmail.com,מישיבת ירוחם גם יועילו לך. הם בנויות על שיטתיות של סוגיות למדניות. ישנו ספר של ר"י עטרת ישראל,ברוך מרדכי אזרחי על שיטת הלומד'ס (אברר בהמשך את השם),וקיים הדוקטורט המעניין של בלאזר על רש"ש שקופ,שם הוא גם כן סוקר את שיטתו העיונית. אם תגלה עוד דברים אשמח לשמוע. ובאמת לפלא הדבר שאין אף קורס אקדמי או אחר על יסודות החשיבה הלמדנית,ויהי רצון שהרב מיכי יברא כפפה זו שרק הוא יוכל גם להרים.

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

תודה לגיל. לא בלאזר אלא ווזנר (שי ע' ווזנר). אכן ספר מומלץ מאד. לא המלצתי על הספרים שלי כי הם רק באמזון ויקרים למדיי. וגם אין נחתום מעיד על עיסתו.

המשמש של האדמורמ"א הגיב לפני 7 שנים

מ',
אני ממליץ ללמוד את חידושי ר' שמואל רוזובסקי,
הוא אנליטיקן מבריק ובעיני ממשיכו המובהק של ר' שימען.
דומני שמיכי יסמוך את שתי ידיו על כך.

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

על כן באתי כיהודה ועוד לקרא, דהא מוהר"ר שמואל זצוקלה"ה רשכבה"ג ומארי דדינא לא לי ולדכוותי הוא צריך. אבל המלצה עלין כבר נראתה לי ממש מיותרת עבור מי שמצוי בספרות האחרונים הישיבתית.

השאר תגובה

Back to top button