הסבר טלאולוגי מול הסבר סיבתי

שו"תקטגוריה: פילוסופיההסבר טלאולוגי מול הסבר סיבתי
איתי יחזקאל שאל לפני 4 שבועות

שלום וברכה. בהרצאות עבר הצגת לא פעם שאתה מחזיק בשתי תפיסות: שלכל דבר יש סיבה, ושההסברים בטבע (וכיוצא בזה לפעולות אנושיות) הם גם תכליתיים (והסבר סיבתי הוא אנקדוטה מעניינת). 
ברור לי שהתפיסות יכולות להעלות יחד (למשל כמו שאריסטו אמר, שיש סיבה פועלת וגם סיבה תכליתית לכל דבר), אך השאלה שלי היא איך זה בדיוק מסתדר יחד? אולי יהיה יעיל לשאול על דוגמה ספציפית- מדוע צמח עץ על יד הנחל? התשובה הסיבתית היא (אני לא מתחיל את השרשרת מההתחלה וכמובן לא נותן הסבר מלא) שירד שלג, הטמפרטורה בהרים ירדה ולכן השלג שינה מצב צבירה (לפי חוקי כימיה מסוימים), לכן המים זרמו מטה בנהר (לפי חוקי פיזיקה מסוימים) והגיעו לאדמה, שם זרע של עץ היה ולכן הוא צמח (לפי חוקי ביולוגיה מסוימים). אם ניקח את הדוגמה הזו, אני מתקשה למצוא את המילים להסבר תכליתי ולא סיבתי. הכיוון שעולה לי לראש הוא שברגע שלמשל הטמפרטורה יורדת, מובנה "בתוך" השלג את השאיפה או התכלית לשנות את מצב הצבירה שלו, ואז לזרום מטה למקום מסוים, וכמו כן "מובנה" במרכיבי העץ להשתנות לכיוון צמיחה ברגע שהם "מזהים" מים. כך, באיזה שהיא צורה, ההסבר התכליתי נשען ומשתלב עם ההסבר הסיבתי. ההסבר שלי נשמע דל מדי וגם אם זה כך, אז עדיין עולה מההסבר שחייב את הסיבה כדי שכל דבר ילך לעבר תכליתו, והסיבה היא לא "אנקדוטה מעניינת". אם כך, אשמח להסבר שלך.
חוץ מזה, אשמח אם תפנה אותי או תכתוב כאן בקצרה את עמדתך על הסבר תכליתי, הרי הוא לא אינטואיטיבי כמו הסבר סיבתי (לפחות לא בימינו אנו), ולכן באמת מעניין מה הנימוק להחזיק בעמדה כזו שאומרת שלכל דבר בטבע יש הסבר תכליתי.
 
שבוע מבורך, ושנדע ימים טובים. 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 שבועות

ראשית, הפשרה היא תהליך פיזיקלי ולא כימי. 🙂
ככל הזכור לי, לא אמרתי דבר כזה מעולם. אולי כוונתך לאמירה שלי שבמדעי הדומם ההסברים הם סיבתיים ומעליהם ההסברים הם תכליתיים.
אבל לעצם העניין אין שום סתירה. אלו שתי צורות תיאור שיכולות להיות שקולות. כך לדוגמה עקרון פרמה הוא הסבר תכליתי לאופטיקה הגיאומטרית, ויש לה גם הסברים סיבתיים (חוק סנל). ניתן להוכיח שאחד הוא תרגומו של השני (כלומר שקול לשני).
עמדתי על כך כמה פעמים בעבר. דומני שיש במחברת 3 למשל. חפש שם.

איתי יחזקאל הגיב לפני 4 שבועות

תודה על התיקון ועל התשובה! (:
בסדרה על אמונה, פרק 26 דקה 15:20 והלאה, אמרת שהתיאור התכליתי במדעי הטבע ובכלל הוא האמיתי בעוד שהתיאור הסיבתי הוא אנקדוטה (והבאת אינדיקציה לכך בשמה של הפיזיקה הקוונטית, ששם ההסברים הם רק תכליתיים). טענתך שם היא שאכן שני ההסברים שקולים, ומהי האמת היא שאלה פילוסופית ולא מדעית, ועליה ענית כפי שכתבתי.
אם זה כך ואתה אכן מחזיק בעמדה הזו, תוכל להציג בפני את הנימוקים לה?
ובלי שום קשר לעמדתך, ברור לי שאין סתירה בין שני ההסברים, אך עדיין הייתי שמח אם תוכל להסביר איך ניתן הסבר תכליתי ומה טיבו בדוגמה שהבאתי ובאופן כללי (מה ההסבר המטפיזי לכך שהמים שואפים לזרום מטה, בדיוק לכיוון שכוח המשיכה גורם להם לנוע, הרי באמת יותר פשוט לטעון לסיבתיות וההסבר התכליתי הוא זה שדורש הסבר והוא פחות אינטואיטיבי בימינו. באותו אופן, איך העץ צומח מבחינה תכליתית? "טבוע" בו באיזה שהוא אופן המידע הזה?).

mikyab צוות הגיב לפני 4 שבועות

בפיזיקה יש שני סוגי הסבר כמעט לכל התופעות, אבל יש תחומים (כמו בתורת הקוונטים) שבהם יש רק הסבר תכליתי. לכן ההסבר התכליתי נראה מקיף ואמתי יותר.
לגבי האינטואיציה זה עניין אחר.
לגבי הדוגמה שלך היא מורכבת מהרבה שלבים ולכן אין שם הסבר תכליתי אחד. בכל שלב יהיה הסבר אחר. לדוגמה, כשהמים זורמים למטה ניתן לתאר זאת ככוח משיכה שמושך אותם לשם או כנטייה לזרום למינימום אנרגיה פוטנציאלית.

איתי יחזקאל הגיב לפני 4 שבועות

אני מבין. הייתה מתאר את הנטייה הזאת כמשהו ש"טבוע" בתוך דברים בעולם (שאלוקים טבע בהם כדי להגיע לתכלית כלשהי)?
וגם, יש מקום שתוכל להפנות אותי אליו כדי להבין יותר את האינטואיציה שעומדת מאחורי ההסבר התכליתי ואת העדפתו במקרים מסוימים (או בכולם)?

mikyab צוות הגיב לפני 4 שבועות

אין לי מושג. אבל המתנגדים לטלאולוגיה כנראה תופסים אותה כך וזה חלק מהסיבה להתנגדות.
אין לי אינטואיציה שהתכליתי עדיף. פשוט יש תופעות שבהן אין הסבר סיבתי בכלל ולכן אם צריך לבחור בהכרח יש לבחור בתכליתי.

פאפאגיו הגיב לפני 4 שבועות

איזה תופעה אין לה הסבר סיבתי?

mikyab צוות הגיב לפני 4 שבועות

כל התופעות שמתוארות במשוואת שרדינגר.

השאר תגובה

Back to top button