הקב"ה גוף?

שו"תהקב"ה גוף?
שאול שאל לפני 4 שבועות

הרמב"ם כותב במורה שהסיבה שהוא סובר שלקב"ה אין גוף היא מכיוון שזה הוכח פילוסופית, ומכיוון שזה לא סותר אף אחד מגופי תורה. כלומר שאם זה לא היה מוכח פילוסופית אז באמת היה עדיף לומר כפשט הכתובים שהקב"ה הוא גוף. 
ההוכחה הפילוספית שהרמב"ם מביא היא זאת – הגלגל סובב תמיד, לכן צריך כוח אינסופי שמניע אותו. לכל גוף יש כוח סופי, ולכן לא יכול להיות שגוף מניע אותו. אז מה מניע אותו? אלוהים, שאין לו גוף. 
כמובן שההוכחה הזו הופרכה לחלוטין מדעית (עקרון ההתמדה של ניוטון), אם כן מדוע היום אנחנו לא הולכים כמו פשט הכתובים שלקב"ה יש גוף?

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 4 שבועות

אם אתה מקבל את טיעונו של הרמב"ם אז זו אכן המסקנה המתבקשת מבחינתך.

שאול הגיב לפני 4 שבועות

איך אפשר לא לקבל את הטיעון? הרי ודאי שפשט הכתובים מורים על הגשמה, אם אין סיבה חיצונית לשלול את זה אז למה לא לקבל את זה?

mikyab צוות הגיב לפני 4 שבועות

אני לא מסכים שפשט הכתובים הוא מגשים. להתייחס לכל זה כמטפורה זה פשט. "ידו חהזקה" של הקב"ה אינה יד, גם בלי הטיעון של הרמב"ם. זה ביטוי.
מעבר לזה, גם אם צריך טיעון זה לא חייב להיות הטיעון שלו. יש טיעונים אחרים. למשל אם הוא חומרי ואינסופי הוא אמור להימצא בכל מקום ביקום ולא רואים אותו. אפשר גם להביא פסוקים כמו "אל מי תדמיוני ואשווה" ואחרים. ועוד, שלפי הפיזיקה העכשווית החומר נוצר בשלב כלשהו במהלך הבריאה, והקב"ה הבורא לא יכול להיות חומר. בטח יש עוד טיעונים, וכתבתי רק מה שעלה לי מיידית.

שאול הגיב לפני 4 שבועות

אני מסכים שהרבה מהביטויים קל להסביר כמטאפורה, אבל יש פסוקים באמת בעייתיים עבור ההשקפה הזו: "ויראו את אלוקי ישראל ותחת רגליו כמעשה לבנת הספיר…ויחזו את האלוקים". "תמונת ה' יביט". "ויברא אלוקים את האדם בצלמו, בצלם אלוקים עשה אותו". גם את אלה אפשר להסביר (והרמב"ם עשה זאת), אבל זה דוחק, ודאי וודאי שלא פשט.
אפשר באמת להביא טיעונים אחרים, אבל אני לא חושב שאפשר לטעון נגד האפשרות שיש לקב"ה גם גוף וגם חלק נפרד ממנו (כמו אדם). ובכלל, מדוע שהקב"ה לא יוכל לברוא לעצמו גוף?

. הגיב לפני 4 שבועות

וְגַם נֵצַח יִשְׂרָאֵל לֹא יְשַׁקֵּר וְלֹא יִנָּחֵם כִּי לֹא אָדָם הוּא לְהִנָּחֵם.
וּמִצְרַיִם אָדָם וְלֹא אֵל וְסוּסֵיהֶם בָּשָׂר וְלֹא רוּחַ.
https://www.knowingfaith.co.il/%D7%9E%D7%A7%D7%A8%D7%90-%D7%95%D7%90%D7%A8%D7%9B%D7%99%D7%90%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%99%D7%94/%D7%94%D7%92%D7%A9%D7%9E%D7%AA-%D7%94%D7%90%D7%9C-%D7%91%D7%9E%D7%A1%D7%95%D7%A8%D7%AA-%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C

דוד ש. הגיב לפני 4 שבועות

אגב הטיעון של הרמב"ם לא באמת הופרך מדעית, רק הניסוח שלו. מעקרון ההתמדה אנו למדים שאין פה אינסוף קונקרטי (אפשר להרחיב עם תורת היחסות ולומר שהגלגל כלל לא סובב)
אבל יש מאפיינים רבים אחרים בבורא ובבריאה הנמשכת ממנו, שהם כן מוכרחים להיות אינסופיים

השאר תגובה

Back to top button