השתתפות של נשים לקדושה ותפילה

שו"תקטגוריה: כלליהשתתפות של נשים לקדושה ותפילה
שואל שאל לפני 7 שנים

משתף בדבר מה שהייתי נוכח אליו בשבוע שעבר ואשמח לשמוע את דעתך על כך:
 
השתתפתי באירוע שנכחו בו מספר לא מועט של תלמידי חכמים ונשותיהם, בסיומו של האירוע התקיימה תפילת מנחה בצד אחד של האולם כאשר בצד השני ישבו הנשים ושוחחו. כאשר הגענו לקדושה אף לא אחת מהנשים עמדה ועל אף שהאולם לא היה גדול וניתן להניח שהן שמעו, הן לא עמדו לקדושה, דבר שהיה בולט מאד. 
 
האם זה בגלל הפער בתפילה בציבור בין גברים לנשים? משהו שקשור בחינוך לתפילה? אולי סתם לימוד זכות על כך שהן לא שמעו (אם כי כמי שנוכח זה לא סביר) 

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

עד שאתה שואל על קדושה מדוע לא תשאל על התפילה עצמה? בצד אחד מתפללים ובצד השני הנשים יושבות ומפטפטות. למה שלא יצטרפו לתפילה? כנראה ש"חלל משותף" מוגדר לא רק במישור הפיסי (ע"ע לא תתגודדו על שני בתי דין ב"עיר אחת" בימינו). מעבר לזה, בהחלט ייתכן שהן לא שמעו (כלומר לא שמו לב למה שאוזניהן שומעות מבעד לדיבורים).
——————————————————————————————
שואלת (אחרת): 
כשהאתוס שעליו מחנכים בנות ונשים הוא שהן פטורות ופטורות ופטורות אין להתפלא.  אני אוהבת לעשות עם תלמידותיי ספירה של מצוות עשה שהזמן גרמא מתוך סך המצוות ההכרחיות שאין מהן פטור… ומתוך כך להדגיש את החובה ואת הבעייתיות החינוכית של הגדשת הפטור
——————————————————————————————
הרב:
אולי לא הבהרתי את דבריי. אין לי ביקורת עליהן. אני דווקא בעד התנהגותן. אם הן פטורות אז מה הבעייה שלא הצטרפו לתפילה? רק טענתי שאם הן כבר יושבות בצד הרי קבעו חלל לעצמן והן עוסקות במשהו אחר ולא באמת שומעות את הקדושה ואינן מצטרפות אליה. אם הייתי פטור גם אני הייתי יושב בצד. תפילת מנחה (ובכלל) לא ממש "עושה לי את זה". חובה היא, ככל חובה אחרת.

השאר תגובה

Back to top button