התייחסויות להרצאות

שו"תקטגוריה: פילוסופיההתייחסויות להרצאות
א' שאל לפני 2 שנים

מיקי היקר שלום,
מקשיב בשקיקה להרצאותיך על רצון חופשי ובחירה, ומבוא לחשיבה פילוסופית. מרגיש צורך להוקיר תודה. על העמדה הכנה, היושרה האינטלקטואלית וההצלחה להנגיש מורכבויות מבלי להתפשר על העומק. אומנם לרב עובד בשעת ההרצאות אך מקשיב להן לומד ונהנה.
ארבע הערות שבחרתי לגבי מבוא לחשיבה פילוסופית עד כה –
רציתי לתרום לדיון בלוגיקה את הבחנתו המועילה של פנחס נוי
 Models and Theories P. Noy.pdf
 בין מודל לתיאוריה. צירפתי צילום העמודים מספרו המציגים אותה.
לגבי העדר הביטוי לגרימה סיבתית בניסוח המתמטי של חוקי הפיזיקה, הדוגמה שניתנה – החוק השני של ניוטון. טענת בהרצאה שלפי האינטואיציה, במציאות הכח גורם לתאוצה. רציתי להעיר שיש מקרים בהם האינטואיציה הפוכה, למשל כאשר מדובר בכח צנטריפוגאלי, או אפילו בכח ההתמד במערכת עם תאוצה קווית (למשל כשהרכב עוצר בפתאומיות). לכן העדר כיוון הגרימה בנוסח המתמטי אולי איננו חסר, אלא נוסח המתאים לכלל האפשרויות.  
בחרת להציג את צירי הקלאסיפיקציה של קאנט (אנליטי-סינטטי ואפריורי-אפוסטריורי) ביחס למשפטים (אינני יודע כיצד זה במקור). האם לא נכון יותר להחיל אותם על טענות במקום על משפטים (שהם הייצוג המילולי של הטענות)? או אז ניתן לומר שלגבי טענות אנליטיות, ניתוח הייצוג המילולי מספיק לקביעת ערך האמת שלהן, ואילו לגבי טענות סינטטיות לא ניתן להסתפק בניתוח הייצוג המילולי בכדי לקבוע את ערך האמת שלהן (נדרשת תצפית).
נראה לי שמועיל להבחין בין ערך האמת של טענה (בין אם הוא נגיש לנו ובין אם לאו) לבין מידת האמון שלנו בה. הראשון מטאפיזי השני אפיסטמי/פסיכולוגי. מקובל שערך האמת מבוסס על הוכחה/הפרכה כזו או אחרת. מידת האמון עשויה להיות מושפעת מערך האמת המיוחס, אך גם מגורמים נוספים כגון הערך הפרגמטי/אדפטיבי (כדאי להאמין כי זה משפר את מצבי/ההישרדות שלי), ואולי גם בתכונות האופי של המאמין (למשל מידת הספקנות המאפיינת אותו).
המשך שבוע נפלא.

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 2 שנים

שלום רב.
תודה על הדברים. קראתי במהירות את החלק הראשון של דבריו ואיני מסכים. ההבחנה שהוא עושה ידועה וכתבתי עליה כמה פעמים בעבר. אבל אני חולק על הגישה שעושה הפרדה בין המודל לתיאוריה. לומר שכל היישים התיאורטיים (בפיזיקה או בפסיכולוגיה) הם רק צורות ארגון שלנו למידע שצברנו, זו טענה בלתי סבירה לחלוטין. לפי זה המודל לא היה אמור לעבוד ולתת ניבויים (הסיכוי לניבוי אמין הוא 0). כדאי לך לראות את הטיעון שלי במאמר על לימוד זכות ותערו של אוקאם (בעיקר בנספח): https://mikyab.net/%D7%9B%D7%AA%D7%91%D7%99%D7%9D/%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%9D/%D7%A2%D7%95%D7%93-%D7%91%D7%A2%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%9F-%D7%AA%D7%A2%D7%A8%D7%95-%D7%A9%D7%9C-%D7%90%D7%95%D7%A7%D7%94%D7%90%D7%9D

באשר להערותיך: גם בגוף מסתובב היחס הוא מהכוח לתאוצה ולא להיפך. משהו אמור  לגרום את התאוצה. מעבר לזה, גם אם היית צודק והמשוואה מתארת את המכנה מדשותף לכל המצבים, עדיין נכון שמשוואות לא יכולות לתאר ולא מתארות גרימה, או יחס סיבתי.
לגבי ההבחנה בין משפטים לטענות, אני לא מסכים להבחנתך. בהגדרה המקובלת זה ודאי לא נכון. טענה היא סוג מיוחד של משפטים: משפט שיכול לקבל ערך אמת או שקר. זה לא היחס בין משפט לבין ההצבע (המשמעות) שלו. למשפט ולטענה אין קיום בעולם. ההצבע והמשמעות שלהם הוא יחס כלשהו בין הנושא לנשוא. היחס הזה הוא עובדה ולא משפט. בקיצור, הן משפט והן טענה שייכים לספירה הלשונית. העובדה שהטענה  מתארת שייכת לעולם או מצב עניינים כלשהו בעולם.
את ההבדל בין ערך האמת של טענה לבין מידת האמון שלנו בה אני לגמרי מקבל. אבל זה לא נוגע לדיון הקאנטיאני. הוא עוסק ביחס בין הציר האפיסטמי, אופן ההכרה שלי את העובדה שמתוארת בטענה (אפריורי-אפוסטריורי), לבין הציר הלשוני-לוגי, מבנה המשפט והניתוח שלו (אנליטי-סינתטי).  אגב, ערך האמת של טענה לא קשור למטפיזיקה. להיפך, בטענות עובדה זו פיזיקה. ערכי האמת הם עניין להשוואה בין תוכן הטענה למצב העניינים בעולם שאותו היא מתארת. מידת האמון שלי בטענה תלויה בפרמטרים רבים (באמינות הכלים שבאמצעותם עשיתי את ההשוואה הזאת).
כל טוב,

השאר תגובה

Back to top button