זוגיות בתיכון

שו"תזוגיות בתיכון
יעל־דבורה שאל לפני חודש 1

לכבוד הרב מיכאל אברהם, שלום רב. 
אני נערה בגיל תיכון (בת 17, מסיימת י"א). בתחילת השנה התחלתי ללמוד גמרא בחברותא עם אחד הנערים מהיישוב בו אני גרה. הוא מבוגר ממני בשנה. 
לאחרונה גילינו שיש ביננו רגשות הדדיים (אולי הייתי צריכה להבין את זה מוקדם יותר; אנחנו לומדים יחד מסכת קידושין… :). 
האם נכון לנהל זוגיות גם כאשר אין התכנות ממשית לחתונה בשלוש השנים הקרובות? (הוא הולך לישיבה ולאחר מכן שירות ממושך בצה"ל, אני עוד אלמד בתיכון בשנה הבאה, ולאחר מכן שירות לאומי/צבאי)
לכאורה הפתרון הוא פשוט להמתין עד שחתונה תהיה רלוונטית; אבל קשה לי להאמין שזה יצלח. לא חושבת שנעמוד ב'סתם ידידות' בלי 'להדרדר' לקשר זוגי. במילים אחרות, הבחירה היא בין לרחק מאוד את יחסינו ובין להתחיל לצאת. 
ובצד כל זה, האם הרב חושב שמותר לנו ללמוד יחדיו? יש משהו מאוד אינטימי ומקרב בלימוד בחברותא, ואולי זה משהו שצריך לשמור לאחרי נישואין או לכל הפחות לשלב מתקדם בקשר… 
יצוין שהוא בחור ירא שמיים, ואנחנו מקפידים מאוד על דיני ייחוד ושמירת נגיעה וכו'. אמנם אין אפוטרופוס לעריות אבל באמת קשה לי לראות מצב בו נגיע לידי עבירה. 
תודה רבה מראש. 

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני חודש 1

שלום יעל. שאלת שאלה קשה מאד, וראויה להערכה רבה.
עקרונית אסור להימצא במצב שבו יש חשש להרהורים אסורים (מיניים, לא אהבה) גם אם לא יגיעו לכלל מימוש מעשי. מאידך, לפי תיאורך זהו קשר בעל ערך רב, ואם אכן המצב הוא ששניכם חשים שזה עשוי לבוא לכלל מיסוד בנישואין (כדאי לוודא את זה בשיחה גלויה ביניכם), לא נכון להורות לנתק אותו.
מה שהייתי מציע הוא להמשיך בקשר הזה, ולקבוע בקרים, קשיחים ככל האפשר, שימנעו גלישה למחוזות אסורים. על הרהורים אין שליטה אבל אפשר להשתדל. בכל אופן, החשש הזה לדעתי אינו מצדיק את ניתוק הקשר. אפשר ללמוד בזום למשל. מעבר לזה אפשר לצאת יחד לבילוי מעבר ללימוד, בצורה ראויה ומבוקרת, ככל זוג צעיר.
אם יחלפו שנים ועדיין תחושו כך, מסדו את הקשר בנישואין. אין חובה לחכות עד אחרי הצבא. אם אתם חשים בשלים ותחושתכם ברורה, אפשר גם קודם. לא בגיל 17 כמובן.
בהצלחה רבה וחילכם לאורייתא.
אגב, אם מעניין אותך להתקדם משמעותית בלימוד גמרא, אולי יש  לי רעיון בשבילך. פני אליי במייל או בוואטסאפ.

ליאור הגיב לפני חודש 1

שלום הרב,
איני הכותבת אך אשמח למייל של הרב. יש לי כמה מכרות שהביעו עניין (להתקדם בלימוד גמרא) והיו שמחות לפנות אליך גם כן.
שבת שלום

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

אם מדובר בנערות בשביעית יש ישיבת דרישה בכפר עציון ובתי עושה כעת תכנית לשבוע לבוגרות שביעית. לאחרות אין לי הצעה קונקרטית פרט ללימוד בישיבה שם או במסגרות אחרות. עם שאלות והתייעצויות כמובן תמיד ניתן לפנות
mikyab@gmail.com

דוד הגיב לפני חודש 1

אפשר גם דרך כאן
Yehudarot.co.il/gmara

השאר תגובה

Back to top button