חברה חילונית מול חברה דתית

שו"תקטגוריה: פילוסופיהחברה חילונית מול חברה דתית
חברה חילונית שאל לפני חודש 1

יש שטוענים כמו בן שפירו שמעבר לזה שהדת נכונה יש סיבות טובות שהחברה תהיה דתית כי חברה שלמה ללא דת לא יכולה להתנהל כמו שצריך בגלל שהמוסר בחברה הזו יהיה סוביקטיבי וזה יגלוש למחזות פוסטמודרניסטים וכו , בעצם לשיטתו זה טוב שמאמינים בנצרות ( אבל באיסלאם משום מה זה לא נוח לו ) , מצד שני הוא מתעלם מהעובדה שדווקא הדת שלו ( יהדות סבלה המון מהנצרות ובכללי כל מסעי הצלב האינקוויזציה וכו רק מראות שגם חברה דתית יכולה לגרום לעוולות בנוסף אפשר להביא דוגמא מהאיסלאם הרצחני שם חברה שמנוהלת על ידי דת מולידה מדינות טרור ודיקטטורה דתית . לדעתי מה שמחזיק היום את את החברה מבחינה מוסרית ומה שקידם את העולם המערבי לפחות זה דווקא הבשורה החילונית ותפיסת האינדבידאוליות החילוניות , בכל מקרה רצית לדעת האם הרב חושב שבאמת עדיף חברה דתית נוצרית שתתקיים על פי המוסר שלהם או שחברה מוסרית יכולה להתקיים גם ללא אמונה דתית 

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני חודש 1

לא יודע לקבוע זאת. אבל הדוגמאות שהבאת אינן מוכרחות בכלל. הדיון הזה לא ניתן להכרעה אז אין טעם להיכנס אליו.

השואל של השאלה הגיב לפני חודש 1

אשמח שהרב מדוע בידיוק זה לא ניתן להכרעה , הייתי בטוח שיש לך הכרעה , כמו ברוב הנושאים

השואל הגיב לפני חודש 1

*יסביר

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

כי מדובר בהשוואות כלליות שמשתנות עם התקופות. כשתביא לי דוגמאות מהעולם העתיק ניתן לתלות אותן בהרבה שינויים אחרים פרט לזה שלא היה חילון. בתקופת השואה היו נוצרים שהצילו יהודים ממש במסירות נפש והיו הרבה חילונים שלא. אלו ויכוחים ריקים וחסרי טעם.

David שווץ הגיב לפני חודש 1

באמת נושא עמום ואני לא מתכוון לקחת צד. אבל מה שאמרת על "בשורת החילוניות" נראה לי לא נכון. זאת טענה מאוד פופולרית שלדעתי מגיעה מפרשון לא נכון של הקורלציה ההיסטורית בין החילוניות למוסר. והאמת זה לא רק פרשון לא נכון אלא גם רגישות יתר לחלק קטן בציר הזמן. המוסר וההומניזם התחיל לתפוס תאוצה לפחות איזה מאה או שניים לפני החילוניות, ודווקא עכשיו עם החילוניות נראה שהיא הולכת לכיוונים לא רציונליים וחסרי איזון.

David שווץ הגיב לפני חודש 1

נראה שהוא* הולך לכיוונים (המוסר)

משה הגיב לפני חודש 1

הטענה של בן שפירו ואחרים היא שיסודות המוסר החילוני מבוססים על רעיונות דתיים, כך שבטווח הארוך אם נשמיט את הבסיס הדתי יקרוס כל המוסר החילוני. (שהרי מבחינה מטריאליסטית גרידא אין כל משמעות למוסר אובייקטיבי, כי זהו מושג רוחני. הוא לא מדיד במעבדה)

ההתקדמות המוסרית של העולם אינה קשורה לחילוניות כלל, אלא מבוססת על העדפת חירות הפרט על פני אידיאלים אחרים, וטיפוח מנטליות מתונה במקום זו הקיצונית. ארה״ב היא זו שהפיצה את בשורת החירות וזכויות האדם, והיא נוסדה על ידי דתיים, חלקם אדוקים. לעומת זאת מדינות כמו גרמניה, בריה״מ וסין שהעדיפו אידיאלים – חילוניים – אחרים, עקפו מימין את הזוועתיות והרוע של המשטרים הדתיים.

הווי אומר: אין זה ענין לחילוניות, אלא לחירות הפרט ומתינות, שעשויות להשתלב יפה עם גישה רוחנית-דתית.

השאר תגובה

Back to top button