חברה מעורבת

שו"תקטגוריה: הלכהחברה מעורבת
רונן שאל לפני 7 שנים

ראיתי שהרב תומך בחברה מעורבת.
כמה שאלות בעניין:
1) אם היינו מנטרלים את התועלת שיוצאת מחברה כזאת (הכנה לחיים  שהם מעורבים וכדומה), האם הרב היה עדיין תומך בחברה כזו?
2) מאיפה ההערכה של הרב שחברה מעורבת בילדות עוזרת להתמודדות בהמשך החיים? יש לרב נתונים על כך, או התרשמות מאנשים שהוא מכיר? או שמא זו רק סברא? כי אם זו סברא, יש סברא הפוכה, שדווקא שמירה בגיל צעיר גורמת לאדם ליצור מחיצות אוטומטיות בעתיד (אני מכיר כמה כאלה), וכך יש דווקא פחות סכנה. ואם כך, למה בבית ספר וכדומה כן מוסכם על כולם (או כמעט כולם) שראוי שיהיה מוחלט?
3) הרב כתב באחת ההתכתבויות פה שצריך להחליט בין שתי אפשרויות: חברה מעורבת או לא, ואין מקום להגדרות ביניים, אני לא כיצד הרב פוטר אותנו מחשיבה על הפרטים ע"י משפט כזה, הרי מדובר במקום שבוא יקשיבו לנו, או אפילו לגבי האדם הפרטי, האם ראוי לצאת לסרט ביחד עם בנות, להיפגש בליל שבת אצל בנות, לשבת איתן סביב מדורה בל"ג בעומר, ולאכול איתן פיצה?
האם הרב היה נוהג כך בעצמו? \ מורה את בניו לנהוג כך?

תודה מראש.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 שנים

שלום רונן.
ראשית, חילקת נכון בין שתי שאלות שונות: מהי צורת החברה האוטופית, וכיצד נכון לנהוג כיום במצב הנתון שלנו.
לפחות בימינו נראה לי שהדיון תיאורטי. אנחנו חיים בחברה מעורבת. התעלמות מזה היא התעלמות מהמציאות. השאלה עד היכן להרחיק  לכת. יש מקום לשים סייגים. למשל, שירות צבאי קרבי משותף לא נראה לי מומלץ. ועדיין טענתי היא שצריך קודם לקבל החלטה אסטרטגית האם מקבלים את העובדה שהחברה מעורבת ואז חושבים היכן וכיצד לשים סייגים או לא. על כך דיברתי ולא על זה שאין גווני ביניים. ברור שיש דברים שלא נעשה יחד (מקלחות משותפות וכדומה). אין טעם לפרשנות פורמליסטית כזאת.
ככלל, להתרשמותי גם באוטופיה עדיף שהחברה תהיה מעורבת באופן בסיסי. נכון שיש לזה חסרונות, אבל דומני שהמעלות גדולות מהחסרונות. זו כמובן התרשמות ולא תוצאה של מחקר, כמו שאף אחד אחר לא גיבש את עמדתו בנושא זה על סמך מחקר שיטתי.
יש סברות וסברות הפוכות לכל דבר, וכל אדם מגבש את עמדתו לשיטתו. יש יתרונות לחברה מעורבת לא רק כהכנה לחיים אלא גם מהותית ועקרונית. יש תרומה של כל אחד מהמינים לחברה שייגרעו את היא תהיה חד מינית. מעבר לזה יש גם את ההכנה הנכונה יותר (לדעתי) לחיים, וכמובן את השוויון המעמדי בין המינים.
בבי"ס גם לדעתי עדיף שיהיה נפרד בגלל כמה סיבות: נטיות לימודיות וחינוכיות שונות של בנים ובנות. זהותו המגדרית של המחנך. התערובת מסיחה את הדעת מהלימוד. למעט זה, אין בבי"ס משהו שונה במהותו מכל מסגרת אחרת.
ולבסוף, כשבניי/בנותיי יחליטו לקבל ממני הוראות אחשוב מה אני אורה להם. בינתיים זו הלכתא למשיחא.

השאר תגובה

Back to top button