חיי כושים / לבנים נחשבים ?

שו"תקטגוריה: מוסרחיי כושים / לבנים נחשבים ?
בנימין גורלין שאל לפני 4 שנים

בוקר טוב,
סליחה מראש על הניסוח הכללי של השאלה, מה דעתו של הרב בכל הנוגע למאבק הכושים ברחבי העולם בעקבות רצח הנרקומן הכושי ע"י שוטר בארה"ב, האם על הלבנים לחזור בתשובה על כל חטאיהם ההיסטוריים, האם ישנה דרך ראויה לתשובה ?
בברכה, בנימין

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 שנים

למרות שאני מאד מזדהה עם המחאה שלך נגד הפוליטיקלי קורקט, אני מניח שאתה מודע לזה שניסוח כזה (מילת הכ"ף, N-word)במקומות אחרים יכול להיות מאד פוגעני ולעורר תגובות קשות. רק מיסב את תשומת ליבך.
מה יכולה להיות דעתי? כנראה יש בעיה של יחס המשטרה ואולי עוד מוסדות אליהם (לא בדקתי בעצמי את הנתונים, ואני יודע שיש על כך קצת ויכוח). הרצח עצמו כפי שהשתקף בסרטון היה נורא.
כל אחד אמור לחזור בתשובה על חטאיו, ובהחלט היו חטאים בתחום הזה, וכנראה עדיין יש. התשובה הראויה מנויה בהלכות תשובה: עזיבת החטא, חרטה, קבלה להבא ווידוי.
ה לא אומר שהמחאות מתנהלות ברך ראויה. כמובן שלא. וכמובן שההשתוללות העכשווית של הפי סי גם היא בעייתית.
 

בנימין גורלין הגיב לפני 4 שנים

שלום רב,
מה ההבדל בין המילה “כושי” למילים, גרמאני, שמי, סלאווי, ברברי, צ’וקצ’י וכו’… מדוע המילה “כושי” נחשבת לעלבון (אני לא הייתי נעלב אם היו מכנים אותי “שמי” או “יהודון”) ?
אני מבקש להזכיר שעד לפני כמה שנים מילה זו נחשבה לכינוי חיבה בדומה ל”ג’ינג’י”…
האם עלי להקפיד לא להשתמש במילה זו מחשש שמא מישהו יעלב ?
בברכה, בנימין

כוש בן ימיני (לב"ג) הגיב לפני 4 שנים

בס"ד ב' בתמוז תש"פ

לבנימין אמר –

הכינוי 'כושי' נתייחד לצדיקים, כגון שאול שכונה ע"י דוד 'כוש בן ימיני', וכדברי חז"ל ש'כושי' הוא צדיק, שכשם שכושי משונה בעורו – כך צדיק משונה במעשיו.

אף ציפורה אשת משה רבנו כונתה 'אשה כושית', ותרגם אונקלוס: 'איתתא שפירתא'. אף היה נביא 'צפניה בן כושי'.הרי ש'כושי' הוא שבח גדול, שזכו בו צדיקים ונביאים.

דא עקא, שבלשון המודרנית נתקבע הכינוי ככינוי גנאי, והכונים בו נפגעים, ולכן כדאי להימנע ממנו כדי שלא לפגוע בשומע, ויש להשתמש בביטוייים גגון: 'שחור' 'כהה-עור' או 'אפרו-אמריקני' וכיו"ב.

בברכה, שחור-צהוב לוי-ניגר

לגבי 'שחור', יש בעיה שזה גם כינוי ל'חרדי', ואולי יש להבחין בין 'שחור' ל'שחוייר' ::)

mikyab צוות הגיב לפני 4 שנים

כפי שכתבתי לך אין כאן שאלה. בתשובתי הראשונה אמרתי שגם אני מתקומם נגד הפי סי, ומבחינתי למילה אין שום משמעות למעט מה שהיא מתארת. אבל בהינתן שהוא קיים ושהמילה הזאת צברה קונוטציה בעייתית בעיני אנשים ושזה באמת מפריע לאנשים רבים איני רואה טעם לפגוע באנשים.

ועל זה ייאמר (לב"ג) הגיב לפני 4 שנים

ועל זה ייאמר: 'משען ומיטוואך לצדיקים…

השאר תגובה

Back to top button