חילול שבת על סמך חלום

שו"תקטגוריה: הלכהחילול שבת על סמך חלום
אבי שאל לפני חודש 1

שלום הרב,
 
פורסם לאחרונה על אדם שגר בעוטף, ורבו המנוח התגלה אליו בחלום בליל שמחת תורה, ודרש ממנו לברוח מהמקום. האיש ברח עם משפחתו תוך נסיעה בשבת. לאחר שקרה מה שקרה, שאל את הרב זילברשטיין אם נהג נכון שחילל שבת על סמך חלום, ואמר לו שכן. בכתבה הובאו רק חלק מהשיקולים, ולא ראיתי תשובה הלכתית מסודרת.
 
מצד אחד, לא אמורה להיות לחלום נפק"מ הלכתית אמיתית, כמו שנפסק שאין לחשוש לגבי כסף שנאמר בחלום שהוא כסף מעשר. מצד שני, אם יש לאדם אינטואיציה מיסטית אמיתית, במאי שנא סכנה שהוא חש בה בחוש מיסטי, לסכנה שחשים בה בחוש הראיה או השמיעה. וגם בספק, זה ספק פיקו"נ שדוחה שבת. מצד שלישי, אני חושב לעצמי מה היו פוסקים לאותו אדם אם לא היה קורה אסון. כלומר, האם זה לגיטימי לומר שהוא "לקח סיכון" ובמקרה הזה עשה נכון, אבל אם היה טועה – היה נחשב מחלל שבת. כעין מה שלמדנו בשיעורים האחרונים בסדרה על ספיקות בהלכה.
 
מה דעת הרב?
 

הצדיק הגיע בחלום לתלמידו בליל שמחת תורה והזהירו שיברח מהעוטף

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

לדעתי אין שום היתר לחלל שבת על בסיס חלומות כאלה. משתי סיבות: 1. מה שכתבו הפוסקים (ברכי יוסף ועוד) שלא מחללים שבת על רפואות סגוליות. חילול שבת צריך להתקבל משיקולים ארציים. 2. מפני שאיני מאמין באותנטיות/באמינות של החלומות הללו. במאמרי לפרשת מקץ על החלומות עמדתי על ההבדל הזה לגבי הסוגיטות שהזכרת.
אם יש לך אינטואיציה של סכנה אולי מותר לך לחלל שבת, לפחות אם זה הוכיח את עצמו קודם. בבחינת לב יודע מרת נפשו.

השאר תגובה

Back to top button