חמץ בפסח במוסדות

שו"תחמץ בפסח במוסדות
עמית שאל לפני שבוע 1

שלום הרב,
מה דעתך לגבי הכנסת חמץ לפסח לבתי חולים ובצה״ל?
בגץ היום קבע פה אחד שאין לאפשר בצה״ל הכנסה של חמץ.
אני חושב שבצהל יש לאפשר למטבח המרכזי להיות כשר לפסח ושבחדר הפרטי או בפינת עישון שככל אחד יפעל לפי אמונתו. האם יש עניין לשמור על צביון/אופי או לא יודע מה המילה בתוך הבסיס בימי הפסח? או שראוי ונכון יותר לאפשר לכל אחד לפעול לפי אמונתו ואת המטבח המרכזי שיהיה כשר?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שבוע 1

לא ראיתי את  הנימוקים, אבל אני מסכים שאין לאסור הכנסה. אין גם איסור על השוהים בבי"ח בהכנסת חמץ על ידי אחרים. לדעתי שיקולי צביון אינם טעם מספיק כדי לכפות על אנשים. מה עוד שמדובר בחילולי שבת בפרהסיא שבעיניי לא פחות גרועים מהכנסת חמץ, ועל כך אף אחד לא מתלונן. הטענה היא שכאן זה גורם לאיסור של הדתיים ("בל ייראה") אבל זו טענה לא נכונה.

שרון הגיב לפני שבוע 1

כתבת איפשהו על הסיבה שאיסור בל יראה לא נגרם כאן? בקשתיו ולא מצאתיו באתר…

mikyab צוות הגיב לפני שבוע 1

אין כאן מה לכתוב. בל ייראה הוא רק ברשותי. מדייקים מרש"י לא כך אבל זו שיטה יחידאית ותמוהה שחוששים לה רק כדי להציק לציבור. וכי מישהו נמנע מלטייל בפסח מחשש שיראה שם חמץ?

שרון הגיב לפני שבוע 1

תודה.
החוק בבי"ח הוא שכל מנהל יכול להחליט האם להכניס חמץ או לא. האם בי"ח נחשב "ברשותו" של המנהל, ואז יהיה עליו איסור? לדוג' בי"ח פרטי כלניאדו. או שפשוט באמת צריך להירגע מההיסטריה הזאת אחת ולתמיד.
זה מעניין מאוד כי עד עכשיו שיווקו לנו את זה כעבירה על איסור חמור אוי ואבוי איך שהרשועים מעבירים אותנו על דתנו להכעיס

mikyab צוות הגיב לפני שבוע 1

אם ביה"ח הוא בבעלות פרטית הדירקטוריון שלו יקבע את הכללים. ככל שאני מבין, החוק עוסק במוסדות ציבוריים. בכל מקרה, המנהל אינו בעלים של שום בי"ח. ספק בעיניי אם יש בכלל בישראל בי"ח בבעלות פרטית.

mikyab צוות הגיב לפני שבוע 1

וגם אם יש מוסד בבעלותי, אני לא עובר בבל ייראה אם מישהו נכנס לשם עם חמץ שלו.

השאר תגובה

Back to top button