חרטות והרהורי תשובה למרות שההיגיון מורה אחרת

שו"תחרטות והרהורי תשובה למרות שההיגיון מורה אחרת
אריאל שאל לפני 3 שנים

שלום הרב,
אני מקשיב לשיעורים שלך על תשובה ועל הפרודקס הקיים בכך שאפשר לחזור בתשובה כי:

  1. באמת רציתי לעשות את המעשה אז מה אני משחק אותה (חולשת הרצון)
  2. יש לי סט של ערכים מובנה שאותם אני לא יכול לשנות אז איך אפשר להשתנות 

כרגע אני בשיעור 3 ותירצת שבעצם הקב"ה הוא חלק ממני והוא / אני מסייעים וזה סוג של חסד. 
לי די ברורה התשובה – ההנחה שיש לי סט של ערכים מובנה נראית לי שגויה. אתה תמיד מדבר על כך שיש לי אינטואיציות, אבל לא כל אינטואיציה היא נכונה – היא צריכה לעמוד במבחן ההיגיון שלי ואם היא סבירה אזי אני מקבל אותה. 
אני חושב שהדבר נכון גם לגבי סט הערכים שיש לי – נכון יש לי סט של ערכים – הנאה, משמעות וכו' אבל חלקם הם ערכים שקניתי / הוקנו לי פעם, אך אם אקדיש להם מחשבה, ואבחן אותם שוב תחת זכוכית מגדלת, ייתכן ואגלה שלא כל ערך שיש לי – אני עדיין רוצה להחזיק בו. ופה בדיוק נכנסת התשובה – אם אני עורך חשבון נפש ותוהה על הערכים שיש לי – אזי ייתכן שאני אגיע למסקנה שאני צריך לשנות את סט הערכים שלי. זה בדיוק כמו מישהו שמשנה את דעתו במשהו – האירו לו / גילו לו / הוא גילה משהו שהוא לא חשב עליו לפני כן. 
אשמח לדעתך

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

אם יש לך סט של עקרונות יסודיים, איני מבין כיצד התבוננות שלך עליהם תשנה אותם. לאור מה זה ייעשה? הרי אתה פועל ומחליט על בסיס העקרונות שלך. ואם אתה רוצה לשנות אותם, אז בעצם הם כבר השתנו (כי אתה כבר מאמין בעקרונות החדשים שאליהם אתה חותר).
מעבר לזה, הבחנתי בשיעורים בין 'חוזר בתשובה', שזו תופעה עכשווית, לבין 'בעל תשובה', שהוא מושג תלמודי והלכתי. חוזר בתשובה מגלה מערכת ערכים חדשה שהוא לא החזיק בה בעבר. הוא משנה את דעותיו. בעל תשובה הוא מישהו שהחזיק במערכת הערכים הזאת כבר כשחטא, אלא שבכל זאת הוא חטא וכעת הוא שב מזה. השאלה של חולשת הרצון עוסקת רק בשני. לעומת זאת, אתה בשאלתך מצייר את הראשון. 

אריאל הגיב לפני 3 שנים

אני חושב שצריך להגדיר טוב יותר מה אתה מתכוון כשאתה אומר "סט של עקרונות יסודיים" כי אני לא בטוח שאנחנו מדברים על אותו הדבר. אולי אני אסביר את זה בצורה אחרת: גם אם אני מקבל את הנחתך, שיש סט של עקרונות יסודיים (שאני עדיין לא מבין מה הם בדיוק ולמה הם נקבעים לי מלידה ואי אפשר לבחון אותם ולאמץ חלק ולזרוק חלק) ולכן אני חוטא בחטא מסוים, מי אמר שאי אפשר לשנות את המשקל של כל עיקרון בסיטואציה נתונה? אם אני אקח דוגמא – רציתי לאכול סופגניה למרות שאני בדיאטה – פה ההנאה הרגעית היתה מה שרציתי יותר מאשר הדיאטה. אבל אולי זה רק בגלל שלא חשבתי מספיק מה זה אומר דיאטה – ואם אני חושב על זה פתאום אני מבין שדיאטה שווה הנאה מכל בגד חדש שאני שם, מכל רגע שאני מסתכל במראה, תחושה קלילה יותר וכו' – האם סט הערכים שלי השתנה? לא נראה לי (למרות שלי אישית אין בעיה להגיד שכן) – מה כן השתנה? רמת ההבנה שלי מה דיאטה ייתן לי. אותו דבר לגבי עבודת השם.

אם להתייחס לרפרנט שלך – אני דווקא חושב שבעלי תשובה נמצאים בתוך כל אחד מאיתנו ולא רק חוזרים בתשובה.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

אני ממש לא מדבר על סט מולד. אדם מאמץ עקרונות כאלה, ובעצם בוחר בהם. כתבתי לא פעם על התהליך הזה, שלדעתי יסודו בהתבוננות והכרה (אינטואיציה) ולא בחשיבה.
התיאור שלך על כך שלא חשבת מספיק, הוא תשובתי לבעיית חולשת הרצון. לא שלא חשבת מספיק אלא ששמטת את המושכות של הבחירה.
איני יודע אם אתה מקשיב לסדרה מהשנה או לסדרה קודמת, אבל בסדרה השנה הסברתי זאת. יש על כך גם טורים באתר שעוסקים בחולשת הרצון.
גם אני חושב שבעלי תשובה נמצאים בתוך כל אחד מאיתנו, וזה בדיוק מה שמעורר את השאלה של חולשת הרצון. אתה מערבב את הקושיא עם התירוץ. הקושיא הייתה שלא ייתכן מצב של חולשת הרצון, אבל בתירוץ אני מסביר כיצד והאם זה כן ייתכן.

אריאל הגיב לפני 3 שנים

הרב ערב טוב ותודה שאתה עונה ועונה בכזו זריזות.
אני חושב שיש הבדל בין התשובה שלי לתשובה שלך על שמיטת המושכות.
לשיטתך שאני רק יכול לשמוט את המושכות אבל לא לחשוב על העקרונות שלי ולשנות אותם – איך אני בעצם "בוחר" לשמוט מושכות? הרי אם כל דבר שאני עושה מושפע מהעקרונות שלי ואינם פרי בחירה, איך אני יכול לבחור משהו בכלל? לכאורה לא פתרת פה את הבעיה, רק שינית את המוקד ועדיין הבעיה עומדת.
לשיטתי השאלה כלל לא עולה כיוון שאני מניח (ואני חושב שזו האופציה היחידה) – שאתה כן יכול לשנות עקרונות שלך. אתה מאמץ חלקם באופן אוטומטי כתוצאה מחינוך / סביבה אך לעולם יש לך שיקול דעת לחשוב על מה שאימצת. זה בעצם בדיוק כמו כל דבר בחיים שאתה משנה את דעתך לגביו.
החידוש מהשיעור שלך הוא שתשובה זה לא רק להתפלל לבכות לה' אלא ממש להפעיל חשיבה רציונלית על איך נפלתי, למה אני איפה שאני ומה אני צריך לעשות כדי לשנות את זה. לחשוב על תהליך החטא ולהבין איפה הכשל שלי בכך שאני רוצה לחטוא.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

קשה לי להחזיק ראש במרווחים כאלה. שאלתך לגבי הבחירה לבחור (לשמוט את המושכות) עלתה אצלי בטורים על חולשת הרצון. עיין שם.

השאר תגובה

Back to top button