חשיבה\קריאה ביקורתית

שו"תקטגוריה: כלליחשיבה\קריאה ביקורתית
עמית שאל לפני 2 שבועות

שלום הרב, השתתפתי לפני מספר שנים בקורס חשיבה ביקורתית שהעברת בזום.
בפרספקטיבה רחבה אני מרגיש החמצה מסויימת. אף על פי שאני משער (ואפי' בטוח) שהרבה מהדברים שנאמרו נקלטו ונהפכו לחלק מצורת החשיבה שלי, אני שם לב שלא כל הדברים נארגו בצורת החשיבה.
הדבר בא לידי ביטוי כשאני מחליט להתעכב על דברים מסויימים שקראתי ולנתח אותם בסבלנות. אז אני שם לב לב' דברים: א. ביחס לקריאה הרגילה – הקריאה הרגילה שאני קורא בד"כ אינה מספיק ביקורתית, אלא די זורמת ובולעת כל מיני דברים. ב. ביחס לניתוח הדקדקני – אני מרגיש שאני לא תמיד מצליח לנתח את הטקסט בצורה טובה. בפרט בעניינים פובליציסטיים שהנחות היסוד יותר מסתתרות.
אני לא חושב שיש פתרונות קסם ודרכים 'קלות' לשפר את יכולת הניתוח (מעבר ללימוד עקרונות מסויימים כמו שהרב עשה פחות או יותר). אני משער שעיקר העניין זה תרגול. בהקשר זה רציתי לשאול אותך, איך אתה ממליץ לתרגל את המיומנות הזו?
כרקע לדברים אוסיף שאני לומד בישיבה ויחסית מצליח בלימוד עיון, אך אני מרגיש שיש הבדל גדול בין מיומנות חשיבה של גמרא לבין תחומים אחרים, בעיקר בזה שבגמרא הסגנון הוא סגנון של טיעונים וממילא הנחות היסוד יותר בולטות או ניתנות לחילוץ בקלות, וכן שהנושא יותר מתוחם ומוגדר. לעמ"ז כשאני קורא ספר או מאמרים הגותיים או אקטואליים זה פחות כך..    
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שבועות

אין לי המלצה פרט לתרגול, באופן שלמדנו שם.
אם אתה עצמך חש שלא קראת מספיק טוב, נסה לתת לעצמך דין וחשבון במה בדיוק נכשלת ולהפיק מזה לקחים. אתה יכול כמובן לקחת פרטנר לדיון ולבחון את עצמך מולו.

עמית הגיב לפני 2 שבועות

האם הרב ממליץ לתרגל בתור התחלה מאמרים קצרים יותר, או כאלה שהם בנויים בצורה מסודרת והטענות והנחות היסוד שבהם מפורשים יותר?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שבועות

לא חושב שזה משנה.

השאר תגובה

Back to top button