טיעון העד

שו"תקטגוריה: אמונהטיעון העד
מושיקו שאל לפני 3 שבועות

איך ייתכן שכמאמינים אנחנו עדיין משתמשים בטיעון העדות (של מעמד הר סיני) למרות שהתנ"ך כותב בבירור בשופטים ב, י, (וַיָּקָם דּוֹר אַחֵר אַחֲרֵיהֶם אֲשֶׁר לֹא יָדְעוּ אֶת ה' וְגַם אֶת הַמַּעֲשֶׂה אֲשֶׁר עָשָׂה לְיִשְׂרָאֵל), ובמלכים ב, כב (ספר התורה של שפן הסופר), שקמו דורות שלא ידעו בכלל על יציאת מצרים ומעשיות בני ישראל? משמע, בכל מקרה היה זמן שלא ידעו על מעמד הר סיני והוא הושרש עם הזמן. ??

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שבועות

זה לא אומר הרבה. לא ידעו הכוונה לא פעלו בהתאם. ידיעה היא לפעמים חיבור (והאדם ידע את חוה אשתו).

פיני הגיב לפני 3 שבועות

הרשה לי להתערב מושיקו ולהגיד שגם אם אם הכוונה בספר שופטים היא אכן לא ידעו מי זה בכלל ה' ולא רק שחטאו לה' בשביל זה באו חמשת חומשי התורה ביניהם ספר דברים בעיקר ע"מ שהעם מתי שיחטאו או ישכחו את אלוקיהם יהא זה הספר וראה במלכים ב' כ"ב (למרות שאני בטוח שאתה יודע זאת אך אציין את זה עדיין ) שציינת לעיל שכאשר שמע יאשיהו המלך את הדברים הכתובים בספר התורה קרע את בגדיו וישר חזר והחזיר את העם בתשובה

ריבל הגיב לפני 3 שבועות

הסגנון מזכיר את הפסוק ויקם מלך חדש על מצרים אשר לא ידע את יוסף.
כידוע לדעה אחת עשה עצמו שלא ידע

פיני הגיב לפני 3 שבועות

אפשר להגיד כך… אני לא שולל שהם עשו את עצמם לא יודעים את ה'… אבל לא לזה התכוונתי , כוונתי הייתה שכאשר יחטאו וישכחו את ה' ויפנו לע"ז ולחוקות הגויים תבוא התורה שנכתבה וע"י כך העם יזכור שהוא עם ישראל ששייך לה' ולו יש רק את ה' ולא אחר -"שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד" ויתעורר לחזור בתשובה (כדוגמת מלכ"ב כ"ב) וראה גם נחמיה פרק ח' בו קורה גם אותו מקרה שעזרא קורא הספר בפני העם.

מאיר הגיב לפני 3 שבועות

לגבי "לא ידעו את ה'", כמו שהרב הרב מיכי, "ידיעת ה'" במקרא לרוב באה בהקשר של חיבור לדבר ה' הידוע לכל.

דוגמה מפורשת לכך הוא הפסוק על בני עלי הכהן: וּבְנֵי עֵלִי, בְּנֵי בְלִיָּעַל: לֹא יָדְעוּ אֶת יי" (שמואל א, ב, יב). המקרא מכנה את בני עלי בני בליעל כיון ש"לא ידעו את ה'", בפסוקים שלאחר מכן מפורטים חטאיהם. על בני עלי לא ניתן לומר שהם פשוט לא ידעו את הלכות התורה, שהרי הם היו הכהנים וכנראה גם לקחו חלק בהדרכת העם.

מה גם שבהקשר זה, אביהם, עלי, מוכיח אותם על מעשיהם הרעים, הוא לא מלמד אותם על מעמד הר סיני.
כלומר, הכוונה ש"לא ידעו את ה'" היא שלא התנהגו כפי שה' מצפה

פיני הגיב לפני 3 שבועות

אשריך מאיר על ההבהרה!

השאר תגובה

Back to top button