טענה שהתורה היא ששומרת על עם ישראל

שו"תטענה שהתורה היא ששומרת על עם ישראל
אבי שאל לפני חודש 1

לאחרונה אנחנו שומעים יותר ויותר את המשפט שהתורה היא ששומרת על עם ישראל ולכן אסור לגייס בחורי ישיבות
ואני שואל איך יתכן שביום החג של התורה הלא הוא שמחת תורה קרה הטבח הנורא של ה7 ביותר הרי זה למעשה הוכחה הפוכה לדבריהם
כמו המשפט שאמר ר' שמעון בר יוחאי ,"טוב לו לר' שמעון לסמוך עליו בשעת הדחק" ובסוף ביום חגו ל"ג בעומר מתו 45 יהודים בגלל דחק שבאו לציון.
יש לרב הסבר לזה?

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני חודש 1

את זה תצטרך לשאול את מי שטוען את הטענה הזאת. אבל אני יכול לשער מה התשובה שתקבל: היא שמרה עלינו שלא יקרה משהו נורא יותר. לחלופין, יש סיבות אחרות שגרמו לאסון שאפילו התורה לא הספיקה כדי להצילנו מהם.
הטענה שלך על עניין ר' שמעון פשוט הזויה. אינך מבין בכלל את משמעות המימרא שהבאת. בשעת הדחק אין הכוונה כשיש דוחק של אנשים. בשעת הדחק פירושו כשאתה במצוקה יש מקום להקל בהלכה כדעת רבי שמעון. במחילה, אבל אם אתה רוצה לדון במשהו אתה צריך קודם לרכוש הבנה מינימלית בחומר.
אבל אין טעם להמשיך ולדון בטענות שאיני מקבל. אתה צריך לדון עם מי שטוען זאת. 

אבי הגיב לפני חודש 1

לדעתך התורה לא שומרת ומגנה על עם ישראל?
או שהפירוש הוא שאם שומרים את התורה אז היא עצמה משתמרת כי מעבירים אותה מדור לדור אבל אין לה שום הגנה בעצם לימודה.
ולגבי ר' שמעון ברור לי שהדחק שהוא אמר זה לא דוחק פיזי של אנשים כמו שקרה באסון אלא לשעת הספק ומה שהתכוון לומר זה שהוא מגן ושומר וכאן ביום שלו הוא לא הצליח לשמור על האנשים שבאו אליו ולא עמדה להם זכותו לשמירה והצלה

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

לדעתי התורה לא שומרת, שכן התורה לא עושה כלום. התורה היא ספר. הקב"ה אמור לשמור. אבל לדעתי הוא בד"כ לא מעורב, ולכן גם בד"כ לא שומר. גם אף אחד לא יכול לדעת מה שומר ומה לא, ולכן האמירות בתחום הזה נראות לי חסרות בסיס.
אבל ברור ששרידות עם ישראל תלויה בתורה לא כי היא שומרת או הקב"ה שומר אלא כי זו התרבות שאותה אנחנו נושאים, ותרבות משותפת וערכים משותפים שומרים על קבוצה.
לא, הכוונה ממש אינה שהוא מגן ושומר אלא שהוא תלמיד חכם ולכן מי שסומך עליו גם אם אין הלכה כמותו הוא לא עושה טעות גדולה מדיי.

אבי הגיב לפני חודש 1

תודה רבה לרב על התשובות, הם מחכימות ונותנות בהירות והבנה אמיתית לדברים

יוני הגיב לפני חודש 1

השאלה משמחת תורה מוכיחה אם כבר הפוך לבתי הכנסת ולישובים ששומרים שבת לא קרה כלום ורק במסיבה ובעוד מקומות שלא שומרים שבת ואין בינם לבין שמת תורה כלום ואולי זה מראה שהתורה התנקמה במי שלא לומד אותה ושמח בשמחתה וכמו שאמר מי שאמר 'בשמחת תורה לא קרה כלום בשביעי לאוקטובר קרה'

אשכול הכויפער הגיב לפני חודש 1

יוני אתה גם טועה בעובדות
גם דתיים ואף חרדים נהרגו בשמחת תורה גם צדיקים ממש
כמובן גם קיבוצים דתיים הותקפו ונהרגו גם באופקים
ועוד
בקיצור סתם קשקוש ובלוף

השאר תגובה

Back to top button