ידיעה

ש' שאל לפני 5 שנים

שלום הרב 
א.בעבר דיברנו על הידיעה האלוקית ואמרתי שראיתי שכתוב שידיעתו היא עצמותו השאלה היא האם הרב סובר אחרת ואם כן אז אין יחוד ה’ שיש אותו ויש את ידיעתו (רמב”ם יסודי התורה ב, י) 

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 5 שנים

אני לא מבין את סוג השאלות הזה. ידיעה אינה אובייקט. לכן הדיון ביחס בין ידיעתו לעצמותו לא מובן לי, וגם לא הקושיות על הייחוד. האם ידיעתי שלי היא עצמותי או משהו אחר? היא לא עצמותי ולא משהו אחר. היא לא משהו בכלל. ידיעה היא מצב ולא אובייקט. אני במצב שאני יודע משהו. כמו שאני במצב שאני הולך ולא עומד. האם ההליכה היא אני עצמי או משהו אחר?

ש' הגיב לפני 5 שנים

שלום הרב חבר שלי הציעה פיתרון לשאלת ידיעה ובחירה רציתי לחוות את דעתך
מנסחים את זה כך (‘דברים שאני בוחר מהעתיד’), קשה להבין איך זה מתרץ את הקושיה, כי עדיין – זה עתיד, זה לא התרחש עדיין, אז איפה פה התירוץ?!
אלא אני אומר שכיוון שד’ אינו מוגבל בַזמן כשם שאנו מוגבלים בו, ממילא הוא כביכול עומד בעתיד, אחרי כל ההתרחשויות, אחרי שכבר עשינו את הבחירות שלנו, ולכן הוא יודע מה בחרנו בלי שזה משפיע על הבחירה.
במילים אחרות אפשר לומר: מה שבשבילנו הוא עתיד, בשבילו הוא כביכול עבר.
תחשוב על זה כמו אדם שנמצא ביום האחרון של העולם, ויודע מה נעשה ומה בחרנו, כך הקב”ה כבר בהווה (אבל זה שזה הווה ולא עבר – זה מבחינתנו. מבחינתו זה כבר עבר).
מקווה שהצלחתי להבהיר את עצמי?

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

זה ה”הסבר” שתמיד מביאים. בעיניי זה נונסנס. זה בכלל לא משנה היכן הוא עומד ומי הוא. השאלה היא מבחינתי, כמו שחי בציר הזמן: האם כעת הוא יודע מה אעשה בעתיד? אם כן – אין לי חופש לבחור מחר. מה איכפת לי איפה הוא “עומד” ומה יחסו לזמן?!

השאר תגובה

Back to top button