יהודי ישראלי

שו"תיהודי ישראלי
נועם שאל לפני 4 שבועות

שלום הרב מיכי,
אני שומע היום יותר אנשים שמבקשים להגדיר את עצמם לאחר ה 7.10 כיהודים ופחות כישראלים. מדוע? האם הרב חושב שאם נהיה יותר ישראלים יקשה עלינו להתמודד עם האויבים שלנו? א"כ מה ההסבר הרציונאלי לכך?אני מבין שהישראליות זו זהות עם שכבה מאד דקה ולא מספיק שורשית אבל האם המטרה של חיזוק היהדות הוא כדי ליצור מכנה משותף משמעותי בין החברה היהודית ?  

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 4 שבועות

זוהי תופעה פסיכולוגית ידועה ולא חדשה. רבים אומרים שבגלל השואה הם רואים עצמם כיהודים (בלי קשר לאמונה באלוהים). כשרודפים אותך על יהדותך זה מחזק את תודעת היהדות שלך. ברור שיש כאן ממד של שרידות קולקטיבית (השרידות של הגן ולא של האדם, כמאמרו של הרר"ר דוקינס שליט"א). אם לא ניצמד לזהותנו היהודית ונגן עליה, אזי נושמד ו/או נתפזר בעולם (אם רודפים אותי על יהדותי למה שלא אוותר עליה ואעלים אותה). לתופעות פסיכולוגיות אין מה לחפש הצדקה פילוסופית. אולי הצדקה אבולוציונית.

נועם הגיב לפני 4 שבועות

תודה . אתה כותב:" אם רודפים אותי על יהדותי למה שלא אוותר עליה"? אבל מבחינה היסטורית ראינו שזה לא עזר. כלומר למרות שהיה ניסיון להתבולל עדיין רדפו אחרי היהודים.

mikyab צוות הגיב לפני 4 שבועות

כבר כתבתי שאין טעם לחפש הצדקות לתופעות פסיכולוגיות.
מעבר לזה, אתה גם לא בהכרח צודק שזה לא עזר. זה לא תמיד עזר. זה שאף פעם זה לא עזר זוהי בעיניי תעמולה דתית לחיזוק המחנה ואנ"ש.

נועם הגיב לפני 4 שבועות

לסיום, (אני חושב שגם ד"ר מיכה גודמן כתב על כך בספרו האחרון 'היום השמיני') שכדי לנצח את אויבנו אנו צריכים מכנה משותף כמה שיותר רחב בחברה הישראלית וכנראה שהמכנה המשותף והרחב הוא הזהות היהודית. מה גם שלדעתי זה גם יוצר זיקה גדולה יותר לארץ ישראל. מה דעת הרב בעניין?

mikyab צוות הגיב לפני 4 שבועות

אולי. הנושא לא מעניין אותי במיוחד.

השאר תגובה

Back to top button