יחסך לדתות אחרות

שו"תקטגוריה: פילוסופיהיחסך לדתות אחרות
בן פקועה שאל לפני 3 שבועות

שמעתי את הפרק שעשו איתך בפודקאסט "הקיפוד והשועל". נשאלת שם על יחסך לדתות אחרות, ואמרת שבניגוד לאלוהים הפילוסופי, שם אתה עומד על דעתך שמי שחושב שהוא לא קיים טועה, לגבי היהדות לעומת דתות אחרות אתה לא עד כדי כך חד, והטענה שלך הייתה שאע"פ שאתה לא כ"כ מאמין בסיפורי ישו וכו', אם איכר פולני גדל לתוך הנצרות לא יכול להיות שהקב"ה מצפה ממנו למשהו מעבר ללהיות נוצרי טוב.
ותמהתי מאד על דבריך, הרי זה בלבול קלאסי בין מה שמצופה ממך לבין מה שנכון. הרי גם מאדם שנולד לצורך העניין למשפחה אתאיסטית ובחינוך אתאיסטי, יכול להיות שאין ציפיה ממנו לא להיות אתאיסט, כיוון שהוא עשה את מה שמצופה ממנו ולא הייתה לו אפשרות אמיתית להאמין בקב"ה, הוא סוג של "אנוס", ואעפ"כ הוא בוודאי טועה לשיטתי. אז אותו דבר בוודאי נכון על הנוצרי, אולי לא מצופה ממנו לעשות משהו אחרת מאיך שפעל, ואעפ"כ הוא טועה לשיטתי כיוון שישו מעולם לא התנבא ובפועל הקב"ה לא הטיל מעולם על אף אדם את ציוויי הנצרות. אם כך, איזה חילוק יש בין שתי השאלות, כלומר בין השאלה אם הקב"ה קיים או לא קיים לבין השאלה אם הוא דורש יהדות או נצרות?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שבועות

ההבדל הוא שבשאלה אם הוא קיים יש דרך שפתוחה בפני כל אחד להגיע למסקנה.
ברור שיש הבדל בין האמת לבין מה שמצופה. כאן טענתי היא בתרתי: לא מצופה וגם שהאמת אימה חד משמעית (כי גם אני תבנית נוף מולדתי).

בן פקועה הגיב לפני 3 שבועות

אני מבין שיכול להיות שהאמונה במעמד הר סיני היא פחות חד משמעית, במובן שנניח בקיום אלוהים פילוסופי אני משתכנע ב90%, ובמעמד הר סיני רק ב60%. אבל עדיין, בהינתן עובדות מסויימות לא רואה סיבה שיהיה אפשר "לבחור" דת. כל המידע שנגיש לאיכר הפולני (מסורות על ישו וכו') נגיש גם בפניי, וכל המידע שנגיש בפניי על המסורת היהודית נגיש גם בפניו (לפחות כמו הנגישות שלו לטיעון הפיזיקו-תאולוגי). אז בהינתן המידע הזה צריך לקבל את ההחלטה ההגיונית ביותר גם אם הודאות בה נמוכה יותר, ולא רואה סיבה שבהינתן אותו מידע שיש בפניי האיכר הפולני יקבל החלטה שונה מזו שלי.

אלא אם כן אתה בעצם טוען פה בצורה מרומזת שהמסורות היהודיות לא באמת משכנעות יותר מאלה הנוצריות ואתה מאמין ביהדות על פני הנצרות רק משום שבמקרה נולדת יהודי, אני לא מבין מה אתה טוען.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שבועות

אני לא נוהג לרמוז. מה שאני חושב אני אומר. הדברים מפורטים בספרי המצוי הראשון.
אכן האמונה באלוהים חזקה יותר מהאמונה במסורת היהודית. מעבר לזה, ייתכן שאלוהים דורש ממני דרישות אחרות מאלו שנדרשות מגוי פולני. אין כאן בהכרח סתירה. האקסקלוסיביות שכל דת טוענת לה יכולה להיות תוצאה של שיקולים פנימיים (לייצר מוטיבציה ודבקות). לכן אין הכרח שהגוי הנוצרי טועה. לי זה נראה פחות הגיוני, אבל גם אני תבנית נוף מולדתי. וכאמור, נשאלה גם לא ממש חשובה לדעתי.

ניק הגיב לפני 3 שבועות

האם במשפט "אני לא נוהג לרמוז" אתה רומז שלפעמים אתה כן כותב ברמזים?

השאר תגובה

Back to top button