ייחוד

א' שאל לפני 7 שנים

שלום הרב 
קראתי שההלכה היא שאיסורי יחוד נוהגים אצל בנות כבר מגיל 3. רציתי לדעת מדוע ההלכה מחמירה כל כך בעניין? האם היא באמת חוששת למקרים כאלה? האם ההלכה נקבעת גם לפי מקרים/אנשים קיצוניים? 
תודה

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

אני לא חושב שהשאלה היא לגבי מקרים קיצוניים. בת שללוש נחשבת בהלכה כראויה לביאה, ולכן האיסור מתחיל מהגיל הזה. זו לא שאלה של חומרה ושל סיכוי שאדם יגיע לקיום יחסי אישות. ברגע שהביאה היא ביאה יש איסור ייחוד.

א' הגיב לפני 7 שנים

אבל הסייג הוא על מנת שלא יגיעו למעשה עצמו, או שיש דבר בעייתי במעשה עצמו. זאת לא סתם הגדרה.

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

השאלה האם ייחוד הוא סייג או לא, שנויה כנראה במחלוקת ראשונים (עמד על כך ר"י ענגיל בסימן הידוע בספרו שעוסק בשאלה האם יש סייג בדאורייתא). אבל גם אם זה סייג, עדיין נקבע איסור בכל מקום שבו עלולים להגיע לביאה אסורה. אין סיבה להוציא ילדה מגיל כלשהו מכלל האיסור. סביר מאד לקבוע איסור מרגע שהביאה היא ביאה. מאיזה גיל היית קובע איסור? הקו לעולם הוא שרירותי, ולכן סביר לקבוע איסור על כל מקרה שיש בו ביאה אסורה.

יוני הגיב לפני 7 שנים

אבל יש טעם לגזירה, למה לגזור במצב שהוא בוודאי לא קיים?
למה הרב טוען שתמיד הקו הוא שרירותי? סביר לגזור מגיל שקיים חשש. ברור שבגיל 3 לא קיים חשש כזה. זה שניתן להתווכח מה הגיל ההגיוני ביותר לשים את הקו (6 9 או 12), לא אמור לגרום לנו לוותר לגמרי על קו הגיוני ולקבוע בצורה חסרת טעם.
אשמח לביאור.

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

כפי שכתבתי, ניתן להתווכח על הגיל שממנו יש חשש, ולכן הכי סביר לקבוע איסור על כל גיל ששייכת בו ביאה.

השאר תגובה

Back to top button