יש מאין במדע

שו"תקטגוריה: תורה ומדעיש מאין במדע
א שאל לפני 10 חודשים

שלום הרב
האם תיאוריית המפץ הגדול בעצם מדברת על יש מאין? כלומר שהחומר נבע מלא- כלום? כמובן שאי אפשר לדבר על לפני המפץ, אבל האם המסקנה העולה היא שבעצם החומר איננו נצחי? ומכאן שהטענה החזקה ביותר (לאדם מאמין כמובן) שהאל נבדל ואיננו חומר וכו'. ומכאן גם שלא צריך טיעונים פילוסופים כאלה ואחרים דוגמת רב סעדיה גאון והרמבם בנוגע לאי חומריותו של אלוהים? אשמח גם שתפרט האם לדעתך חוסר גשמיות האל הוא בגדר הוכחה אמפירית ואילו טיעונים פילוסופיים עומדים בכך. תודה רבה.
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 10 חודשים

תיאוריית המפץ לא מוכיחה שהחומר אינו נצחי. לכל היותר, החומר ביקום שלנו קיים זמן סופי. אבל אולי ייתכן חומר נצחי ביקום אחר.
חוסר הגשמיות שלו אין לו שום הוכחה אמפירית, כמו שלקיומו אין הוכחה כזאת. זוהי מסורת שקיבלנו. ואכן יש הנחה סבירה שחומר אינו יכול להיות קדמון אלא נוצר בשלב כלשהו, הגם שאין להביא לכך ראיה מהמפץ וכנ"ל.

א הגיב לפני 10 חודשים

אז למה לדעתך, יש אלוהים? כי הרי לטיעון מן המסורת יש חולשות רבות- גם הנוצרים קיבלו תורתם במסורת וגם האיסלאם, מעבר לכך שקשה ללמוד משהו חותך מההיסטוריה. ואם הטיעונים הקלאסיים בעד קיום האל מבחינתך אינם כי אם רק סבירות, כמו גם חוסר גשמיותו, האם זו לא אמונה הנשענת על הסתברות? למה לדעתך הוא איננו גשמי לדוגמה? מסורת או טיעונים? כי מהתורה אפשר גם לטעות ולחשוב שמדובר באל גשמי… או שהממצאים המדעיים הם שהובילו אותך להאמין? לא שאני מזלזל חלילה, פשוט במידה והטיעונים הפילוסופיים הקלאסים נופלים אז הרבה מעולמי הרוחני נמצא בסימן שאלה…

mikyab צוות הגיב לפני 10 חודשים

כתבתי על כך ספר: המצוי הראשון. יש שם טיעונים פילוסופיים טובים יותר מהטיעונים העתיקים הללו.

השאר תגובה

Back to top button