כיפור של האלוהים

שו"תקטגוריה: אמונהכיפור של האלוהים
א. שאל לפני 4 שנים

א'. למה אין כיפור שבו אלוהים מתחנן לסליחה מאיתנו? יום שבו הוא מכה על חזהו (כן, הוא גם מניח תפילין) ואומר: אני מכה על האיידס, על הסרטן, על השואה, המגיפה השחורה ועל ההירושימה.

ב'. כמה זמן יספיק לו לפרט בוידוי לפרטי פרטים את כל הסבל שעולל לעולמו, בהנחה שזה יהיה שווה ערך לרגע זעמו בכל וידוי אחד, שהוא אחד מחמשת רבוא ושמונת אלפים ושמנה מאות ושמנים ושמנה בשעה?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 שנים

הניסוח הספרותי לא מועיל כאן. כוונתך לשאול מדוע הוא מעולל לנו רע. עניתי על כך בכמה מקומות וגם בספר השני בטרילוגיה. ראה כאן:
https://mikyab.net/%D7%A9%D7%95%D7%AA/%D7%94-%D7%98%D7%95%D7%91-%D7%90%D7%95-%D7%A8%D7%A2

שי זילברשטיין הגיב לפני 4 שנים

א',
אני לא מבין מה העניין של הדתיים להאשים את אלוהים בכל הצרות שיש להם.
למה זה מועיל ?
זה ממש לא בוגר להאשים את ההורים בכל הצרות, יכול להיות שההורה לא משהו ונכשל, מה יעזור שאתה והפסיכולוג תאשימו את אבא ואמא ? קחו אחריות על החיים שלכם.

בנימין גורלין הגיב לפני 4 שנים

שי, זה בדיוק העניין, אלוהים הוא לא אבא ואמא מבחינת רוב רובם של הדתיים… המנהג להתייחס אליו כאל אבא ואמא זו מנהג השמור לבעלי השקפת העולם הח…..ת בלבד !!!

שי זילברשטיין הגיב לפני 4 שנים

בנימין,
שמתי לב שיש מסורת לחבוט בך, אבל אני ממש מחבב אותך אז לא אאחוז במסורת.
רק אומר: בחרדים שאתה מאמין בהם גם אני לא מאמין (וואו, אני מרגיש כל כך שנון ?)

א. הגיב לפני 4 שנים

הניסוח שלי קולע.
לפי מה שקראתי בקישור הנ"ל אין לך תשובה. יותר מכך שהוא בחר בחופש הבחירה לבני האדם, ניכר שהוא סידר תנאים לכך שדרך הרשעים צלחה. עוד נקודה, להכביד את לבו של פרעה כנגד כן ולהתערב בשואה לא? לגבי הטבע, הוא הרי כל יכול ויכל לסדר שכל הדורות לא יהיו גדושים בסבל פיזי ונפשי על שלל תופעותיהן ובחר אחרת. הוא גם בחר שכדור-הארץ יהיה במרחק דלת מול דלת מכוכב לוהט אש שגדול ממנו במידות כאלו, כך שהנפח שלו פי מיליון ושסופו יהיה בו לפי התחזית המדעית. ושרק עצם המחשבה על המציאות הזו, מביאה סבל עצום לאדם החושב.

מיכי הגיב לפני 4 שנים

לפי מה שאני קורא כאן אתה צריך לעבוד על הבנת הנקרא שלך. בהצלחה.

א. הגיב לפני 4 שנים

אתה כותב שאני צריך לעבוד על הבנת הנקרא שלי, בוא תועיל לי ותגיד לי במה בדיוק?

mikyab צוות הגיב לפני 4 שנים

אם אתה באמת רוצה להתקדם, אני מציע שתנסח כאן בעצמך את התשובה שאני מציע לשאלתך, ואז תציג את קושיותיך עליה מחדש. אבל נסה להקפיד על הבהרת הניסוחים: מה בדיוק השאלה מה בדיוק התשובה ולמה בדיוק אינך מסכים.

א. הגיב לפני 4 שנים

א'. אתה מבחין בין רוע אנושי לרוע טבעי.
ב'. רוע אנושי נובע מכך שלבני אדם יש בחירה ולכן הם גם יכולים להרע.
ג'. עצם מתן הבחירה מכתיב שיהיה רוע אנושי ומניעת הרוע האנושי פירושה נטילת הבחירה ואת זה הוא לא רצה לעשות.
ד'. יש לתהות מדוע הוא לא מתערב במקרים קיצוניים כמו השואה. אין תשובה טובה, פרט לזה שהעולם ניתן לבני אדם לנהל אותו והאחריות היא עליהם.
ה'. לגבי רוע טבעי, הוא החליט שהעולם יתנהל לפי חוקי טבע קבועים, *מסיבותיו שלו*. אתה מציע סיבה, אם לא היו חוקים קבועים לא יכולנו לתפקד בעולם.
ו'. עולה השאלה האם קיימת מערכת חוקים שתפעל בדיוק כמו חוקי הטבע שבעולמנו בלי האפקטים הרעים. אם יש מדוע לא ברא? אבל ייתכן שאין בכלל ולכן לא הייתה לו אופציה לברוא עולם בלי אסונות ורוע טבעי.
אני משיג עליך:
א'. גם אני מבחין בין רוע אנושי לרוע טבעי.
ב'. העולם מוקדש לרשע. בהנחה ויש בחירה חופשית, ניכר שהוא סידר תנאים לכך שדרך הרשעים צלחה. הוא יכל לסדר תנאים לכך שדרך הצדיקים צלחה ולא עשה זאת. וכוונתי היא לטוב ורע, לא במושגים של מצוות. צדיק ורע לו – בגלל שהוא צדיק. ומי שרי לצדיקי לסגויי ברמיותא? אמר לה אין [מגילה דף יג עמוד ב].
ג'. לב מלך ביד ה' [משלי כא א]. להכביד את לבו של פרעה כנגד ע"י באופן שיגרום לו להיענש מאוחר יותר כן ולהתערב בשואה, או אם תרצה תאמר בלב של היטלר לא? אם הוא מסוגל אך אינו רוצה אז הוא רשע.
ד'. לגבי רוע טבעי, הוא הרי כל יכול ויכל לסדר חוקי טבע שבני האדם לא יהיו גדושים בסבל פיזי ונפשי על שלל תופעותיהן כולל החיצוני (הכיעור מצוי מהיופי) ובחר אחרת. אם לא יכול אחרת, אז הוא חסר אונים. אם הוא יכול אבל אינו רוצה אז הוא רשע.
ה'. אני מוסיף ואומר שהוא גם בחר שכדור-הארץ יהיה במרחק דלת מול דלת מכוכב לוהט אש שגדול ממנו בנפח פי מיליון ושסופו יהיה בו ולא עשה אחרת. ועצם המציאות הזו מביאה סבל לפחות לי כאחד חושב.
ו'. יוצא מכל האמור שחרף תיקונים קטנים ביותר המופעלים ע"י חוש הצדק הקיים באדם, החברה המשקפת את הטבע היא מצבור של עוולות והפרת הצדק. והטבע הוא העוול בהתגלמותו. לכן האמונה ברעיון כי אלוהים שוחר טוב וצדק היא סתירה שאין אווילית ממנה, או כזב שאין נואל ממנו.

א. הגיב לפני 4 שנים

כבדרך אגב, אני מציע לך לוותר ולהצטרף אלינו האתאיסטים. תקבל שכר כפול על הפרישה. וכוונתי ב-א' השוללת לדת. בעברי הייתי דתי אדוק, אבל הפסקתי לראות דרך אשליות וחלומות ולפחות זכיתי בחירות וישוב הדעת. אלוהים עמד מול שחר מגוון של אפשריות וזה העולם שהוא ברא. כל דרך מסתיימת במוות. כל חברות, כל אהבה. עינויים, אובדן, בגידה, כאב, סבל, הזדקנות, חוסר כבוד, ולכל זה יש סוף אחד.

מיכי הגיב לפני 4 שנים

מעולה. ראשית, מחמאותיי. תיארת במדויק את דבריי. אלא שכעת תוכל בקלות לראות ששאלותיך נענו ואינן מחדשות מאומה. לכן מסקנתי היא שאכן טעיתי בך. דווקא בהבנת הנקרא אתה מצוין, אבל הלוגיקה טעונה שיפור.
אתייחס כמובן רק לסעיפי הההשגה.

ב'. מאיפה זה ניכר? אתה מצהיר ולא מקשה. בנוסף אתה מניח שהוא היה יכול לעשות אחרת, אבל זו גופא טענתי שעליך להוכיח זאת. אתה כמובן יכול להתרשם ולהביע דעה משלך, אבל קושיה אין כאן. על זה גופא עניתי, ולא העלית שום דבר חדש.
ג'. גם כאן אין חדש בדבריך. הרי אמרתי שהתשובה היחידה לשאלה למה הוא לא מתערב היא הרצון שנתנהל עצמאית. יש להוסיף לכך את תפיסתי שהמעורבות האלוהית פוחתת עם הדורות וכיום לא קיימת. זו לא רשעות אלא מתן בחירה ואוטונומיה לאנשים מבוגרים. הרי לשיטתך בה במידה הוא היה אמור להתערב בכל רצח של אדם בודד או אפילו גניבה או כל פגיעה אחרת. אז היכן נותרת הבחירה? השואה היא רק מקרה שגדול בכמותו. סבל נורא היה גם לפניה.
ד. הכיעור מצוי מהיופי זו הצהרה מרשימה אבל חסרת כל כיסוי. להערכתי זה בדיוק הפוך. אבל כאמור גם היית צודק זה לא נוגע לדיון שלנו.
ה'. אתה כבר החלטת מה יהיה בסופנו, ושגם לא נינצל, וכעת עברת לשלב ההאשמות קדימה (על אירוע עתידי). מעבר לזה, אתה שוב מתעלם משאלתי לגבי הוכחת קיומה של אלטרנטיבה טובה יותר.
ו. להצהרה הזאת שרק חוזרת על הסעיפים הקודמים כבר התייחסתי.

א. הגיב לפני 4 שנים

ב'. מהתבוננות בעולם, בממצאים ובהיסטוריה האנושית. אנחנו עוד המתקדמים באבולוציה, לא מתחשק לי להרהר מה היה אחורה אלפי ועשרות אלפי שנים. דבר שני, נטל ההוכחה פה עליך אתה הוא שטוען לאלוהים כל יכול. אם לא יכול, הוא חסר-אונים וראוי לרחמים ולא לתפילה.
ג'. מהכתובים נמצא שהתערב. "יש להוסיף את תפיסתי שהמעורבות האלוהית פוחתת עם הדורות וכיום לא קיימת". א"כ מדוע לפני כ3,000 שנה? מדוע לא לפני 50,000 שנה? ומדוע ניכר מהכתבים שהוא מציב תנאים שדווקא יכשלו למען שכר הסבל בצידו? ודווקא שנמצא שהתערב, גרם רק לסבל? דרך אגב, מזכיר לי את הטענה מדוע אין ניסים בימינו. במחילה, פלפולי סרק בעיני.
ד'. הכיעור אכן מצוי מהיופי. היופי הוא מיעוט. גם אם להערכתך בדיוק הפוך, זה כנראה כי אתה מסתכל ביחס כלשהו אחר. אני מסתכל ביחס של הסבל שזה גורם לבני אדם. בפועל, בני אדם סובלים בגלל כיעורם ביחס לאחרים. וכאמור זה נוגע לדיון, כי זה גורם סבל.
ה'. זה לא אני, זה המדע. ושוב, אם הוא כל יכול היה יכול לברוא אחרת. וגם אם לא, היה יכול לסמוך אותנו לכוכב בעל פרופורציה נורמלית ביחס אלינו. או בתנאים אחרים, בלי להיות סמוכים לכוכב לוהט אש. ניטשה כבר אמר: אלוהים הוא מרושע עם זכוכית מגדלת ואנחנו הנמלים שלו.
ו'. כבר כתבתי, אבל אולי פספסת ולכן אני אחזור בשנית: אני מציע לך לוותר ולהצטרף אלינו האתאיסטים. תקבל שכר כפול על הפרישה. וכוונתי ב-א’ השוללת לדת. בעברי הייתי דתי אדוק, אבל הפסקתי לראות דרך אשליות וחלומות ולפחות זכיתי בחירות וישוב הדעת. אלוהים עמד מול שחר מגוון של אפשריות וזה העולם שהוא ברא. כל דרך מסתיימת במוות. כל חברות, כל אהבה. עינויים, אובדן, בגידה, כאב, סבל, הזדקנות, חוסר כבוד, ולכל זה יש סוף אחד.

א. הגיב לפני 4 שנים

עוד דבר חשוב לי לכתוב. אם שמת לב או לא, אני אותו א' (שאחריו נקודה) ששולח הודעות פה ושם. בעבר באתי ברוח טובה, אבל כנראה פרשנתי אותך לא נכון וזה יצר קצר וזה הלך והתגלגל. אני שם לב מפה ושם וגם עכשיו שאתה בכלל הוגן וישר ולא כמו שכינתי ב'גאווה'. היציאות היו לא במקום ולכן אני מבקש ממך מחילה (פה זה נחשב בפומבי). אם כבר יש ת"ח, אז אני רואה בך ת"ח אמתי בדור. ועכשיו אני אוכל לעיין ולהתייחס יותר למאמרים שלך. לסיום בעניין זה, תודה על ההתייחסויות וההוגנות.

מיכי הגיב לפני 4 שנים

חן חן על המחמאות (כבר איני זוכר בעוונותיי, ובכל אופן הכל מחול לך ושרוי לך) ועל ההצעה. אני באמת לא רואה כאן שום טענה לא עניתי עליה כבר (בפרט לגבי הכל יכולת שלו).
בכל אופן, לא נראה לי שבזמן הקרוב אקבל שכר על הפרישה. 🙂

השאר תגובה

Back to top button